COVIDE, NEZLOB MĚ!

31.1.21

V turistických příručkách se můžete o České republice dovědět třeba to, jak zvrácený smysl pro humor mají její obyvatelé. Netajíme se tím, ba naopak. Jsme na to náležitě hrdí. Každou katastrofu dokážeme přeměnit ve vtip, čím černější, tím lepší. Doba koronavirová nebyla žádnou výjimkou. A protože s Covidem v březnu oslavíme roční výročí, pojďme to oslavit! 
Třeba deskovou hrou COVIDe, nezlob mě!.

Tato deskovka, jak název napovídá, vychází z prachobyčejného "Člobrda". Každý hráč má čtyři figurky a přeje si, aby se co nejdříve dostaly do domečku. Zde však podobnost končí. Covidová verze této oblíbené a nestárnoucí klasiky přišla s několika vylepšeními, která jsou nyní, bohužel, součástí našeho normálního života. 
 • Figurky se nevyyhazujou, nene. Jakmile se nakažená figurka setká tváří v tvář s figurkou zdravou, čeká ji mnohem horší osud, než je odchod na výchozí políčka. Zdravá figurka se mění ve figurku nakaženou.
 • Cestou do domečku můžete některé své figurky vybavit rouškou. Pokud tak učiníte, schytáte nejméně dva nenávistné pohledy od protihráčů. (Vyzkoušeno za vás.)
 • Jakmile vaše nakažená figurka stoupne na políčko "karanténa", stopka vás nemine. Daná figurka musí strávit dvě kola na samotce a do hry se smí vrátit až nasazením šestkou.
 • A jak se Covidu zbavit, aby mohly figurky pokračovat do vytouženého útočiště? Jedině testem. Speciální kostkou, která funguje na stejný princip jako testy v reálném světě, tedy na náhodu, rozhodnete o osudu vašich figurek. Jakmile padne negativní strana, jste zachráněni! Jakmile padne Covid... víte, že se do domečku zas nějakou chvíli nepodíváte.


Za celým projektem stojí můj dlouholetý kamarád a spolužák z gymplu, Jirka Mánek. A jak to tak bývá, nejlepší nápady se rodí z osobní zkušenosti. Jirka Covid sám prodělal, v posteli si nějaký ten pátek odpykal a místo toho, aby nadával, že doma nemá do čeho rejpnout, vymyslel hru, kterou se můžete doma zabavit i vy, pokud budete odkázáni na karanténovou samotku.

Deskovka COVIDe, nezlob mě! je zářným příkladem toho, že i v těch nejhorších a nejtemnějších časech stále existuje způsob, jak si onu mizernou dobu zpříjemnit. Nemusíte hned vymýšlet deskové hry, stačí na to negativní pohlédnout z trochu jiného úhlu. I když... být v dnešní době negativní, to není nic, za co bychom se museli stydět, žejo. 

Jirkovi patří velký dík za poskytnutí hry a přeju mu, aby zůstal stále tak pozitivní (a negativní zároveň), jako byl po celou dobu, co ho znám. A do příště vyladí i tu jednu typografickou chybu, kterou jsem na obalu hry našla. (Vy ji hledat nemusíte.)

10 komentářů:

 1. Tak to je hodně vtipná hra, upřímně jsem se u článku pobavila :D Je hezké, že z konkrétní sitauce vzešlo něco takto pozitivního ;)

  OdpovědětVymazat
 2. haha:D Skvelý článok a skvelá hra. Toto ma moc pobavilo. Ani som netušila, že niečo takéto existuje.
  xxAlexandra MS ALWAYS LATE

  OdpovědětVymazat
 3. Tak to si děláš srandu! :D Smekám před kamarádem, že se do něčeho takovýho pustil. Je třeba si v týhle době udržovat takový to zdravý pozitivní myšlení. Super, že se z toho nezhroutil a ještě vymyslel takovou supr věc! :D
  Michelle B :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já furt nechápu, že to fakt dotáhnul do konce. :D Chtělo to ale spoustu pevných nervů, co mi vyprávěl. :) On to byl optimista od tý doby, co ho znám. Asi mu to zůstane napořád. :D

   Vymazat
 4. Tak to jsem se musela opravdu zasmát! Tohle by mě vůbec nenapadlo, ale je fakt, že my Češi jsme v tomto opravdu přeborníci a humor si držíme vždy, což je podle mě dobře!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si taky myslím, že je to vlastnost, na kterou můžeme být hrdí! :)

   Vymazat
 5. Dodatečně hlásím: koupila jsem hru dědovi a babičce ke svátku/narozeninám, už si ji zahráli doma celá rodina a prý je to boží! :D

  Vlasta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nekecej! Tak to je paráda! :D Určitě vyřídím Jirkovi!

   Vymazat

Děkuji za každý komentář! :)