Naučit se mít ráda sebe samu

V pátek odjíždím na deset dní do Chorvatska. Jde o sportovně turistický kurz, kterého se účastní moje a paralelní třída, tedy třeťáci. Hrozně moc se těším na odpočinkovou dovolenou, kde si to parádně užiju s lidmi, které mám ráda. Jednoho strašáka si ale povezu s sebou - svoje tělo.
Celý rok jsem se snažila držet všemožné diety, které s maximálně týdenním úspěchem končily většinou tím, že jsem do sebe naházela celou ledničku. Začala jsem cvičit, což není zrovna něco, co patří mezi mé nejoblíbenější činnosti, a také jsem se začala stresovat. Budu vedle sportovkyň vypadat jako bečka, budou se mi smát, nebudu před nimi chodit v plavkách. Docela absurdní představa, když jedeme k moři, co?

A pak jsem našla někoho, komu jsem se líbila. I přes to, že jsem si pořád myslela, že jsem obalená v kilometrové dece tuku, pomalu jsem začínala věřit tomu, že bych mohla někoho fyzicky přitahovat. Můj komplex z váhy ovšem nebyl jedinou příčinou mého extrémně nízkého sebevědomí, bylo to i akné, kterého se jednoduše nemůžu zbavit. A všechny nedokonalosti, ať už byly sebemenší, začaly tvořit jednu velkou sněhovou kouli.

A když ten zmiňovaný zůstal i po tom, co jsem se vedle něho ráno probudila nenamalovaná a předvedla se před ním i v plavkách, usoudila jsem, že asi nebudu úplně ošklivá. A co víc, začala jsem hledat to, co by na mě mohlo být tím ,,hezčím". A svoje přednosti jsem začala zdokonalovat. Dbala jsem na to, aby mé oči byly o to výraznější, aby mé zuby byly o to bělejší a aby můj smích byl o to častější. Protože šťastná žena = krásná žena.

A teď tu sedím s čajem v ruce a spokojeně se culím na holku, kterou vidím v odraze zrcadla. Není to modelka, není to génius a rozhodně není perfektní. A určitě by neměla v osm hodin večer přemýšlet nad tím, že si dá zbytky číny, které nechala v ledničce. A pak nad tím mávne rukou, dopije čaj a do postele ulehne se čtvrtým dílem Harryho Pottera.

post signature
P.S. Všimli jste si nové adresy blogu? :)

23 comments:

 1. Já mám se sebevědomím problém od tý doby, co to holky začínaj tak nějak vnímat. Konkrétně asi od šestý, sedmý třídy, kdy mi na základce začalo peklo a když jsem si myslela, že nic nemůže být horší a na střední byla mezi novou partou lidí, přišel můj první přítel, který byl o čtyři roky starší než já (tudíž ve věku jako jsem teď já) a to mám husinu ještě teď když na něj pomyslim. Já mam taky přítele, taky se mu samozřejmě líbim, ale nesnesu, když na mě kouká ráno po probuzení, nedovedu se před nim ani převlíknout a plavky na léto mam spodek kraťáskovej a budu se u moře muset smířit s tim, že budu muset mít v plavkách prostě zatáhnutý břicho. Kvůli zdravotím problémům nemůžu sportovat a to opravdu není výmluva. Já se prostě nedovedu mít ráda, tolikrát jsem to zkoušela, nejenom já jsem se pokoušela o to se začít mít ráda a vidět se jinak, ale já to neumím, nevím jak na to asi správně... ale jsem moc, MOC šťastná, že ty sis tu cestičku ke zdravému sebevědomí našla. Jsem tak ráda, že se ti to povedlo, ty jsi totiž strašně krásná holka, Maruško. =)

  ReplyDelete
  Replies
  1. V tom převlíkání to mám stejné. I když plavky docela snesu, převléct se před ním nedokážu. On nad tím jenom vrtí hlavou, ale tak nějak... To nejde.
   A zatáhnutý břicho budu muset taky aplikovat. :D :)
   Já si myslím, že to přijde, určitě:) A u Tebe to musí jít úplně snadno, protože ty jsi taky strašně krásná, Adél! :))
   Díky za komentář:)

   Delete
 2. Já o svých problémech převážně s váhou vím, jenže jsem tvor líný a tak se mi prolínají zdravá a nezdravá období, dá-li se to takhle říct. Komplexů mám taky dost - nemůžu si koupit podprsenku za pětikilo v normálním obchodě, mám vyrážku na stehnech a trochu mě zachraňuje, že to akné na obličeji nemám tak hrozné, protože v létě by makeup na mém věčně se potícím ksichtíku nepřežil. Asi ani v zimě. :)
  Doufám, že si to v Chorvatsku užijete! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Díky! :)
   Myslíš, že nějaká žena je se sebou spokojená na 100%? :) :D

   Delete
 3. Tenhle článek mi docela zvedl náladu. :)
  Já jsem s váhou podle takových těch věkových tabulek a BMI dobře, ale to jenom proto, že jsem docela vysoká. I tak ale na sobě vidím, že bych potřebovala zapracovat na břiše a stehnech, jenže jsem líná, jak veš. Málokterý sport mě baví, navíc mám ráda spíš ty týmové a mám problém s případným dojížděním. Samozřejmě bych mohla běhat nebo jezdit na kole (to druhé mám dokonce i ráda), jenže samotnou mě to nebaví. :/
  A taky nejím úplně nejzdravěji, jenže si myslím, že se "zdravým" jídlem by se to nemělo přehánět. :)
  Spíš mám trochu výškový komplex, neustále si připadám jako Eiffelovka, i když zas tak vysoká nejsem. Ale všude vyčuhuji a najít případně kluka, který by byl vyšší, než já, je docela těžké. Nechci tím říct, že menší kluci nejsou fajn, vlastně skoro spíš naopak. Já jenom tak obecně, že si potom nepřipadám dost...žensky. Taky mám velký nohy a ruce a podprsenku abych kupovala v dětském oddělení. Jo, s tímhle bych potřebovala pomoct. A nejvíc nesnáším, když mi někdo řekne: "Jé, ty jsi ale vysoká, to bys mohla dělat modelku!" Jo, jasně.
  Díky za podnětný článek. :) A moc si to užij v Chorvatsku! U nás na gymplu se takováhle akce bude konat v září, ačkoli já se jí neúčastním. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Fakt? To mě těší :)
   Vždycky je lepší, když máš na ten sport nějakého parťáka. :)
   Proč se neúčastníš? :)

   Delete
 4. Super článek, Maru! Mimochodem stejně budeš na tý pláži nejhezčí :-P ♥

  ReplyDelete
 5. Dnes budu reagovat pouze na druhou větu, která sice není podstatou článku, ale já si vždycky musím vypíchnout něco speciálního. Sportovně turistický kurz????!!!! Úplně z toho názvu čiší škola. To se jinak nedá vymyslet. Něco jako "povinně volitelný předmět". Kdo na tohle chodí...

  Jako zbytek článku dobrý, ale sportovně turistický kurz ... :D

  ReplyDelete
 6. Maruško, krásny článok. Je úžasné, že si tak dospela a že si prijala samú seba. Obdivujem ťa za to, pretože ja osobne som to zatiaľ nedokázala. Stále s tým bojujem. Niekedy sa mi to zdá ako nekonečná cesta, ktorá nikdy nepríde do cieľa. Ale na druhej strane si vravím, že človek musí vyť trpezlivý, snažiť sa a výsledky sa raz dostavia. Dúfam.
  Prajem ti len to najlepšie. Som za teba šťastná. A uži si to na dovolenke.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju moc! :)
   Myslím, že v cíli ještě nejsem a mám před sebou dlouhou cestu, ale začala jsem úspěšně. :)
   Díky! :)

   Delete
 7. Je moc hezký číst, jak ti někdo dokázal otevřít oči a dokážeš se díky němu na sebe koukat míň přísně.! :) Super, že si někoho takovýho potkala a doufám, že vám to spolu dlouho poklape. :)
  Každopádně jestli se k tomu můžu taky vyjádřit... Jak si sakra mohla mít problém sama se sebou?! Já teda na fotkách postavu nevidim, ale obličej máš nádhernej, a ty oči! ♥ Takže milá zlatá, třeba nemáš postavu modelky a rty jako Kylie Jenner, ale sakra umíš se moc krásně smát a oči ti přímo září, takže žádný schovávání! Koukej se pořádně vystavit, protože podle mě se nemáš za co stydět!
  Michelle B :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju moc, já v to doufám taky! :)
   Já mám pořád nějaké problémy :D Jéééé, ty jsi tak moc hodná, to je hezký od tebe, díky :)
   <3

   Delete
 8. Velmi hezký článek! Člověk o sobě neustále pochybuje a s tím cvičením to mám stejně! Akorát jsem sepsala článek o tom, jak začínám cvičit, tak kdyby Ti stále chyběla motivace, můžeš kouknout! :)
  www.lifestylebirdie.com

  ReplyDelete
 9. Krásný článek!!!

  hrozně ráda takové články čtu, protože mám pak chvíli pocit, že nejsem uplně pytel odpadu, jak se vidim... se sebevedomím bojuju a asi i bojovat budu. Chvílema jsem ráda že vypadaám jak vypadám, ale během vteřiny se to všechno otočí do pekelnejch depresí, takže od zrcadel pryč.. :/

  ale děkuji, teď už jsem zase sebeduveře o malinko blíž :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju! :))

   Takhle to má asi každá holka:) Prostě jsou momenty, kdy si před zrcadlem říkám, že mi to vážně sluší, ale pak uvidím jednu fotku a je to všechno v háji. :/ :)

   Tak to je super! <3

   Delete
 10. Je pěkné, že ti vlastně se sebevědomím pomohl někdo, kdo se do tebe zakoukal. :)

  Takové štěstí jsem neměla. Mě prostě postupem času došlo, že když budu jen fňukat jak jsem ošklivá a mučit se nějakým ideálem tak ošklivá budu připadat i okolí. Naučila jsem se tedy mé životní motto: "Měj ráda nejprve sama sebe. Pak teprve můžeš chtít, aby tě měli rádi i druzí." Funguje to skvěle! Od doby co si i já myslím, že jsem pěkná a líbím se sama sobě. Tehdy se na mě tak začali dívat i lidi okolo. Postupně tak mohla vyrůst ta lehce samolibá a dost narcistická holka, co je ze mě teď. Ale víš co? Mám tolik obdivu kolik si dávám a to se co? vyplatí! :D

  Popravdě? Mě přijdeš nádherná. Ať už obličejem tak (z toho co jsem zde našla) i tělem. Nevím, proč by tě mělo strašit. Já bych dala snad duši, abych trochu víc přibrala. (jsem přirozeně dost hubená, ale stres a pod. to žene až do extrému) Ale bohužel, vždy mi pak rupne v bedně, nebo se situace vyvine a já svá těžce nabytá dvě kila shodím. Takže... buď ráda za to jaká jsi. Zdravotní problémy s hubeností bych ti nepřála. ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Super motto! :))
   Vyplatí. :D :D :)

   Jo, pak si vždycky uvědomím, že nebýt ta moc hubená nebo moc tlustá, zkrátka tak akorát má své výhody. Jsem prostě já. :)

   Delete

Děkuji za každý komentář! :)