A jaká je ta vaše babička?

24.9.15

Existují superhrdinové? A pokud existují, jak je máme poznat? Máme použít světelné signály jako v Batmanovi? Nebo se pomoc objeví sama? A nebo nám na pomoc přiletí fénix se starým kloboukem? Elsa má s odpovědí jasno. Jejím superhrdinou je její babička. Babička, která pozdravuje a omlouvá se.
Elsa je sedmiletá (skoro osmiletá!) dívka, která nemá žádné kamarády. Důvod, proč je bez přátel, je ten, že je na svůj věk ,,až moc vyspělá“. Jejím parťákem je právě babička. Babička, která se brání zatčení, babička, která háže po policajtech hovínka, a babička, která ji nenechá nikdy samotnou. Mají svůj tajný jazyk, kterým mluví, když nechtějí, aby jim někdo rozuměl, a svou zem, do které se vydávají každou noc. Pohádková říše Miamas je pro Elsu útočiště, kam se dostane pouze s babičkou. Ale superhrdinové nežijí věčne a Elsu čeká honba za pokladem, tentokrát ale ve světě skutečném.

Frederik Backman si mě získal starým mrzoutem Ovem. Jan Vlasák tomu všemu dal korunu jeho interpretací, a tak jsem na Babičku byla opravdu zvědavá. Už od začátku jsem si všimla jakési podobnosti mezi knihami. I když jsou babička a Ove jako den a noc, stále tam bylo něco, co mi hrdiny neustále spojovalo. Později jsem zjistila, že se autorův styl nijak nezměnil od jeho první knihy. Píše poutavě, zábavně a postavy si zamilujete, o to žádná, ale není to nic nového. Narazíte na myšlenky, které se vám budou do hlavy vracet a budete nad nimi přemýšlet, ale nic závratnějšího se nestane.

Ačkoli jsem psala, že si postavy zamilujete, měla jsem malý problém s Elsou. Vím, že se rodí geniální děti, ale žádné dítě nespolklo celou Wikipedii. Někdy mi její uštěpačné poznámky přišly opravdu trefné, když například mluvila o Marvelovi nebo Harrym Potterovi. Na druhou stranu jsem měla občas chuť jí tu pusu zalepit. Děti jsou kouzelné právě tou nevědomostí a schopností věcem dávat nová jména, nová využití a otázkou, k čemu co slouží.
Babička už byla jiné kafe. Její sponntánost a energie ve mně vyvolaly takové sympatie, že jsem se s ní opravdu těžce loučila. Ale i když odešla, její přítomnost jsem cítila na každé stránce. Příběh svými myšlenkami a historkami neopustí a zůstane na papíře, a hlavně v srdci, až do poslední stránky. Dokáže vás rozesmát, rozbrečet nebo i naštvat. A právě tím, jak je Valérie Zawadská úžasná interpretka, to ve mně nechalo o to silnější dojem.

Tím se dostáváme k poslechu. Jak jsem se zmínila v předešlé recenzi, opravdu se těžko soustředím na audioknihy. Proto jsem si některou kapitolu pouštěla i dvakrát, abych si vzpomněla na všechny souvislosti, protože s mým soustředěním je to opravdu zlé. I tak jsem si poslech moc užila. Paní Zawadská ukázala, že s levou zadní zvládne rýpavý hlas sedmileté (Skoro osmileté!) holčičky stejně dobře jako nevrlého taxikáře.

Já osobně jsem si poslech babičky, která pozdravuje a omlouvá se, užila. Možná se některé pasáže mohly zkrátit, především ty o pohádkové říši Miamas, které se mi pod kůži moc nedostaly, ale celkově jsem moc spokojená. (Velký dojem na mě samotřejmě udělaly zmínky o Harrym a jeho kouzelném světě.) Pokud se tedy i vám libil Ove, Babičkou rozhodně nešlápnete vedle.Frederik Backman: Babička pozdravuje a omlouvá se
Délka: 12 hod 46 min
 Vydavatelství OneHotBook 

post signature

8 komentářů:

 1. Na tuto knížku jsem se také dívala, ale nakonec jsem si vybrala kníhˇku Chatrč, tak už se těším na poslouchání :))

  Nela z Beauty Charm

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to přeju hezké poslouchání, na Chatrč se mrknu:)

   Vymazat
 2. Popravde som ešte nikdy audioknihu nepočúvala, ale moc by som to chcela skúsiť a zistiť či sa mi to páči. A keď vravíš, že si si túto audioknihu užila, asi to skúsim :) Veľmi pekná recenzia.

  OdpovědětVymazat
 3. Juuuj to je zlaté!! Já teď dostala nabídku k první spolupráci a taky se jedná o audioknihy. Tak se možná budu trošku inspirovat tebou, jak jsem psala paní do mailu, nemám s tím absolutně žádné zkušenosti :D Líbí se mi, jak jsi knížku popsala, Valérie Zawadská je prostě mistryně a dost mě to láká :).

  OdpovědětVymazat
 4. Vskutku nemám ráda přechytralé postavy, takže by mi Elsa nejspíš vadila. Babička ovšem vypadá dobře od rány :D

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý komentář! :)