Sedm nádherných dopisů z Paříže

Paříž. Ne náhodou nazývaná jako město lásky. Dechberoucí výhled z Eiffelovy věže, tajemné a o to víc romantické uličky, most s tisíci zámky, které slibují věčné soužití, a neodolatelní Francouzi. Samanthě je devatenáct let a se svou kamarádkou se rozhodly procestovat Evropu. A právě hlavní a zároveň největší město Francie se jim stalo osudným.
Teď je Samanthě čtyřicet let. Přišla o práci, její manželství už není to, co bývalo, má neskutečné dluhy a je bez dětí. Dá se říct, že už jí v životě nezbylo nic krásného… dokud ovšem nenajde ve staré krabici sedm milostných dopisů, které jí před dvaceti lety napsal Jean-Luc. Onen neodolatelný Francouz, který se s ní seznámil na již zmíněné cestě Evropou. Z večeře se stal nezapomenutelný zážitek na čtyřiadvacet hodin, z kterého zbylo sedm pohádkových dopisů, jež nešťastné Američance dodávají naději. A tak mu napíše. A on odpoví.

Vzniká tak jejich nový příběh, který už není tak půvabný a kouzelný jako před dvaceti lety. Uběhlo přeci už jen pár desítek let a oba dva ze zkušenosti ví, že život není peříčko. Vyprávění je však proloženo již zmiňovanými dopisy, které by podlomily kolena nejedné slečně, a tak si čtenář neustále uvědomuje, že pokud existuje na světě láska a naděje, dá se zvládnout vše. I přesoceánský vztah.


I když může kniha působit až přeslazeným dojmem kvůli všem francouzským frázím a nebeským slovům Jeana-Luca, u mě tomu tak nebylo. Autorka vše podala tak nenucenou formou, že jste ani jednou nezapochybovali nad tím, že by někdo nemyslel ono slavné Je t’aime vážně. Proto ani hlavní postavy nepůsobily klišoidně, avšak pravda, měly k tomu hodně blízko. Vše se ale pohybovalo na hraně uvěřitelnosti zřejmě hlavně díky tomu, že se nejedná o fikci, ale o lehce pozměněný skutečný příběh, který autorka sama prožila.

Čtivost se knize rozhodně nedá upřít. Mezi všemi těmi lety z Kalifornie do Francie a zpátky. Mezi rozvodovým řízením, soudem a problémy s úřady, ale i mezi jedním vyznáním lásky za druhým jsem zkrátka neměla čas na odpočinek. Místy jsem se nad textem pozastavila, ale jen kvůli zamyšlením se nad různými citáty, které by byla škoda nezmínit. Stejně tak nesmím zapomenout pochválit krásnou obálku s kolibříkem, který v příběhu skutečně hraje velkou roli. 


Milá oddechovka určená spíše pro ženy mě tedy rozhodně nezklamala. Samanthu jsem si jakou hlavní hrdinku opravdu oblíbila, neměla jsem sebemenší problémy se začtením se a po celou dobu jsem si na tváři uchovávala ten nenápadný úsměv, který se o to zvětšil, když se Američanka dopustila nějakého vtipného faux pas. Za mě tudíž palec nahoru.

Samantha Vérant: Sedm dopisů z Paříže 
Přeložila Sabina Čechová
Nakladatelství Jota, Rok 2015

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji online knihkupectví Knihcentrum.cz, u kterého si daný titul můžete zakoupit ZDE

post signature

CONVERSATION

12 komentářů:

 1. Skvělá recenze! Knihu si chci přečíst a jsem zvědavá co na ni řeknu. Výborné fotky moc a moc se mi líbí ta fotka, jak je knížka na tom závěsném květináči. Hodně se ti fotky povedli. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju! :)
   No, hledala jsem před domem květiny, a moc jich nebylo :D ^^ díky!:

   Delete
 2. To zní docela dobře! :) Určitě to bude moc hezká knížka, třeba si na ní také někdy najdu čas... :).

  http://www.coolour-life.blog.cz

  ReplyDelete
 3. Nie som si istá, či by to pre mňa predsa len nebolo príliš sladké, ale inak znie kniha celkom fajn.:) Pekná recenzia.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju:)
   No, sladký to místy opravdu bylo. :D

   Delete
 4. Knížka vypadá podle obálky hezky. Štve mě, že krásné obálky jsou tak přitažlivé :D Kouknu po ní a určitě si ji přečtu!

  My 4 Favourite Lip Balms

  ReplyDelete
 5. Moc pěkná recenze :) Knížka mě láká už jenom proto, že je o Paříži :) To je krásné město :) Taky bych si ji ráda přečetla :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju:)
   Já bych se do Paříže hrozně chtěla podívat! :)

   Delete
 6. Tak teraz váham ešte viac. Dnes som si kupovala nejaké e-knihy a uvažovala som aj nad touto. Ale pôsobila na mňa tak strašne moc romanticky, že som ju nakoniec nevybrala. Tvoja recenzia sa mi páči, ale stále som si nie istá, či aj kniha ma tak osloví. Asi sa raz vyberiem do Paríža a prečítam si ju tam, to by mohlo fungovať :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Je pravda, že to romantika vážně je. :D :) Ale tak hrozný mi to nepřišlo:)
   To zní jako plán. :D

   Delete

Děkuji za každý komentář! :)