Mrzout Ove v podání Jana Vlasáka

7.7.15

Když se mi naskytla možnost recenzovat audioknihy, musím se přiznat, trochu jsem váhala. Jsem v tom naprostý začátečník a také jsem ten typ člověka, co koncentraci ztrácí opravdu rychle. Risk je zisk a já řekla ano. Z široké škály nabídek mi do oka padla audiokniha Muž jménem Ove. Spíše než kniha mi do oka padl Jan Vlasák, kterého jsem si po Shakespearovu Králi Learovi neskutečně oblíbila. A jaký byl v roli starého mrzouta?


Kdo je vlastně Ove? Devětapadesátiletý muž, kterého jen výjimečně uvidíte s úsměvem na tváři. Abych to upřesnila, úsměvová absence u něho začala po smrti jeho ženy Soni. V příběhu se s ní setkáme skoro na každé stránce díky retrospektivě, která nás seznámí s Oveho dětstvím a dospíváním, takže si uděláme dobrou představu o tom, jaká asi byla - s Ovem se dokonale doplňovala. A když pak člověk ztratí někoho, kdo pro něj byl tím druhým do páru, změní ho to. A já jako čtenář jsem byla svědkem té nejzajímavější psychologické proměny, kterou mohla literární postava prodělat.

Jak už jsem psala, bylo to moje úplně první setkání s audioknihou. Ze začátku mi dělalo nemalé problémy se na příběh 100% koncentrovat. Uklízet, sportovat, nebo být na procházce, vždycky se mi myšlenky stočily jiným směrem. A když už jsem si lehla do postele, v okamžiku jsem usla. On totiž hlas pana Vlasáka je neuvěřitelně příjemný. Na Oveho postavu se snad nemohl najít nikdo lepší. Věřili jste mu každou nadávku, rejpnutí nebo odseknutí. Každý hluboký nádech a zkrátka každé slovo. Problém mu nedělaly ani ostatní postavy. Ať už to byla těhotná sousedka, její muž, kterému neřekl jinak než mameluk, nebo i sedmiletá holčička. Dokázal je intonací natolik rozlišit, že jsem neměla sebemenší problém rozeznat, kdo mi právě mluví do ucha.

Každá kapitola, nebo i skoky v příběhu byly oddělené hudebním doprovodem, který se mi místy zdál poněkud dlouhý, ale to je opravdu jen taková drobnost. Stejně tak výřečnost a rychlost předčítání se mi zdála v pořádku, ale nemám s čím srovnávat. Možná bych na celou audioknihu koukala trochu jinak, pokud už bych měla něco naposloucháno, ale jako moji prvotinu ji hodnotím velmi kladně.

A co se samotného příběhu týče, nejsem vůbec zklamaná, ba naopak. I když jsem si zpočátku myslela, že kniha bude spíše pro starší čtenáře, moc jsem si jí oblíbila. Fredrick Backman stvořil postavu natolik reálnou plnou rozporuplných pocitů, že ji ke konci budou všichni zbožňovat, i když věřím, že tomu na začátku bylo úplně jinak. A pokud si myslíte, že by se Vám mrzout Ove nemohl dostat pod kůži, jste na velkém omylu. Je dokonalým důkazem toho, že pokud člověk potká toho správného člověka ve správnou dobu a na správném místě, dokáže mu život otočit vzhůru nohama. A ne jenom jednou.

Zřejmě tušíte, jak bude vypadat mé hodnocení. Audioknize dávám zasloužených (premiérových) pět cédéček a Vám ji můžu jen doporučit. Zasmějete se, budete spolu s Ovem nadávat na prolhané muže v bílých košilích a na konci možná uroníte slzičku. (Kdybych nebyla v práci, tak brečím.) A jak někdo sází na první věty, tady u mě zvítězilo úplně poslední slovo. Jaké? To už si musíte poslechnout sami.

Chtěla bych moc poděkovat Audiotece.cz za poskytnutí audioknihy k recenzi!
Pokud Vás audiokniha zaujala, můžete si ji koupit ZDE!
post signature

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za každý komentář! :)