Poslední rozloučení s Řeky a Římany

Je to přesně 494 dní od vydání mé první recenze na knihu Ricka Riordana, Zloděje blesku. Je celkem pravděpodobné, že za tak dlouhý čas mě autorova tvorba začne pomalu nudit, protože… pokud čtenář není neustále překvapován zvraty v ději a stejně ví, jak další díl série dopadne, u čtení ho nic nedrží. Deset knížek je holt deset knížek. Je tu však také pravděpodobnost, že Rick Riordan je génius a mě jeho tvorba baví čím dál, tím víc.

Pátý díl ze série Bohové Olympu, již desátá výprava s Percym Jacksonem. Sedm polobohů, jeden úkol a nekonečně mnoho nástrah, nestvůr a vtípků okolo. Scénář, který Rick zachovává pořád stejný, obměňuje ho však stále jinou obálkou a hlavním nepřítelem. Matka země, Gaia, se probouzí a statečným polobohům nezbývá mnoho času do prvního srpna, kdy by měla údajně povstat a zničit veškerou lidskou populaci. Za řeckou stranu bojuje Percy, Annabeth, Piper a Leo. Římany zastupují Jason, Frank a Hazel. I když se jedná již o páté putování se stejnou skupinou, bylo mnohdy obtížné si veškeré schopnosti přiřadit ke správným lidem. Příběh je ještě k tomu rozdělen do dvou dějových rovin - v první se parta polobožných snaží vyrovnat s Giganty, v druhé putuje Nico, Reyna a satyr Hodge s obrovskou sochou Athény urovnat řecko-římský konflikt. Přiznávám, trochu jsem se ze začátku ztrácela.

Jak jsem již zmínila, napsat desáté pokračování, aby čtenáře stále něčím překvapovalo a nutilo ho tak otáčet stránky rychlostí blesku, dokáže jen málokdo. Stejně tak málokdo neomrzí po 4 372 stránkách svým humorem. Musím uznat, že mě autor bavil po celou dobu čtení a ani jednou jsem si nepřipadala na knížku moc stará, i když je zřejmě určena pro mladší čtenáře, než jsem já. Proto se autor nezaobírá popisy krajin nebo postav, sází spíše na akci, boj a gradaci. Ale i tady mám menší připomínku. I přesto, že se mělo jednat o nejnapínavější závěr z celé série, přišel mi konec málo propracovaný a celkem osekaný. Stejně tak hlavní nepřítel Gaia. Po celou dobu se diskutuje a řeší, jak ji porazit, a když vstoupí na scénu, ohřeje se ve světe smrtelníků sotva na pět minut.

,,Pamatuješ si na tu starou Cheirónovu hru?“ zeptal se Leo.
Jason vykulil oči. ,,Leo… tohle není Mario Party 6."
,,Ale je to stejný princip."
,,Úroveň pro idioty?"

Stále žasnu nad tím, jak vynalézavý tvor autor musí být. Jeho fantazie opravdu nezná hranic a jak jsem zmiňovala v předchozích recenzích, zkombinování řecké mytologie se současností byl brilantní nápad, díky kterému jsem nejednou zvedla ruku při vyučování a byla tak za chytrolínku. Nejedná se o všem o nějaké poučné knihy, to vůbec ne. Veškerý výklad je podán tak nenásilnou formou, že si ani neuvědomíte, kolik toho o Olympu víte.

A postavy? Možná je nebudete milovat všechny, protože je každý úplně jiný, ale zaručeně jim budete fandit. Už to nejsou puberťáci, z kterými jsem se seznamovala v prvním dílu, dokáží již logicky uvažovat a není to jen štěstí a náhoda, co je z bojů a problémů dostávají. A KONEČNĚ se tu objeví stopy lásky. Protože… co by to bylo za YA knihu, kdyby se aspoň trochu nehrálo s chemií, že? Ovšem i tady Rick ví, kolik si toho může dovolit, aby se z příběhu nestala přeslazená cukrová vata.
Shrnuto a podtrženo. Není to nejhorší, ani nejlepší ukončení, ale má něco do sebe. Není to přehnaně dramatické, není to srdceryvné, není to jen tak laxně useknuté. Má to přesně ten efekt, že po dočtení jsem se ze široka pousmála a zavřela knihu s věděním, že si ji v budoucnu určitě ještě aspoň jednou přečtu. A jestli toto není úspěch…?

Rick Riordan: Krev polobohů (Bohové Olympu #5)
Přeložila Dana Chodilová
Nakladatelství Fragment, Rok vydání - 2015

post signature
Chtěla bych tímto moc poděkovat nakladatelství Fragment za zaslání recenzního výtisku!

CONVERSATION

0 komentářů:

Post a Comment

Děkuji za každý komentář! :)