Ententýky dva špalíky, buď zemřeš, nebo zabiješ

Nikdy jsem nebyla fanouškem krvavých hororů, kde vrazi své oběti svlíkají z kůže, rvou jim orgány z těla, a podobně hrůzné věci. Jsem spíš na psychologické thrillery, kde nesmí chybět pořádně zamotaná a téměř nerozluštitelná zápletka, hlubokomyslný motiv a detektivové, kterým to bude pálit. Proto miluji SHERLOCKA, a proto jsem si zamilovala i Ententýky. 
Helen Graceová je ideální policistka (inspektorka). Nemá děti, přítele, ani rodinu. Svůj celý život obětuje jen své profesi, kterou nadevše miluje a s kterou tráví každou vteřinu svého času. Má u svých podřízených právem zasloužený respekt, nikdo jí tak nedokáže oponovat. Snad krom jejích dvou nejbližších přátel, Marka a Charlie. Mark je rozvedený opilec, pro něhož se vším stala jeho malá dcerka Elsie. Charlie je šťastně zamilovaná a jejím největším přáním je otěhotnět. Spolu tvoří sehranou trojku, která si naprosto důvěřuje, a vy si ji tak okamžitě zamilujete.

Když v jejich okolí zmizí první dvojice lidí, nepřiřazují tomu moc velký důvod paniky. Jsou přeci jen mladší, třeba si někam zajeli na výlet. Po opakovaném zmizení už to přestává být sranda, protože lidé začínají přicházet o život. Není jisté, podle čeho si vrah vybírá své oběti, jak uvažuje, co ho k tom vede. Helen ale neplýtvá časem a později se dozvídá, že jsou vraždy nějakým způsobem spjaty s její nehezkou minulostí. Co jí chce vrah vzkázat? Proč nepřijde sám, ale mučí nevinné?

Pokud Vás nezaujal název, ani obálka, rozhodně Vás zaujme příběh. Můžeme ho totiž sledovat hned z několika pohledů. Oběť. Uzavřeni v místnosti, z které není úniku. Žádné pití, žádné jídlo. Pouze telefon, na kterém je jedna zpráva a revolver s jednou kulkou. Bylo zajímavé sledovat počáteční odhodlání, které se postupně měnilo na čiré zoufalství a hysterii, kde na konci každý toužil po životě. Inspektorka. Bystrá a inteligentní mysl, chvályhodné nasazení a zkoumání své minulosti. Neodhalujeme v knize pouze vraha, ale inspektorčino dětství, strachy a touhy. 

Pak se tu objevují sem tam retrospektivy, které mají neznámého vypravěče. Máte určité tipy, ale není nikde zcela jistě napsáno, čí střípky minulosti to jsou. Na konci Vás samozřejmě čeká vysvětlení, ale počas čtení dodávají další neznámou tajuplnému a napínavému příběhu. Opravdu nepřeháním, když řeknu, že jsem po dočtení měla lehké problémy s unsutím. Na každé stránce jsem čekala další šok, stopu nebo vraždu. Autorka vás nenechá ani na chviličku vydechnout. Touha odhalit vraha je u Vás stejně velká, jako je tomu u policistů. A s každou další indicií máte další energii na čtení.

,,Bylo po všem. Byla naživu. Ale nezvítězila. Její utrpení teprve začínalo. Neboť lidé, kteří prolijí krev nejbližších, nikdy nedojdou pokoje."

A když je po všem, začnete přemýšlet. Což považuji za známku dobré knihy. Nese v sobě určité poselství, v tomto případě nám ho objasnil až samotný vrah. Vcítíte se do jeho situace a pochopíte jeho motivy. Vžijete se i do situace oběti. Jak byste asi reagovali Vy? Co byste dělali? Obětování, láska, priority života. To vše kniha nabízí. Plus samozřejmě strach a napětí. Za mě určitě palec nahoru. Pokud tedy i vy patříte do skupiny "chytrých thrillerů", Ententýky nesmíte vynechat. 

M. J. Arlidge: Ententýky, Přežije jen jeden  
 Překladatel Ladislav Šenkyřík 
 Nakladatelství BETA, Rok vydání 2014
5/5
post signature
Za poskytnutí recenzního výtisku bych chtěla poděkovat Knihcentru.cz, jejíchž spolupráce si moc vážím!

CONVERSATION

2 komentářů:

  1. Mám ráda knihy, které nenechají člověka vydechnout, tohle vypadá jako parádní exemplář:)

    ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)