Stará kletba, čtrnácté století a hra na hrdiny trochu jinak

Letní tábory jsem milovala. Dva týdny bez mobilu, facebooku, nebo sprchy. Holínky, pláštěnky a petrolejové lampy. Zkuste si ale představit, že skončíte na táboře odehrávajícím se ve 14. století na celých pět dní. A všechno, co do této doby nepatří, byste museli nechat doma. Zní to celkem zajímavě, že? To si myslel i Bastian, dokud nezačali z tábora mizet lidé...

Hlavní hrdina knihy, Bastian, je ukázkový šprt. Celý den se válí v knihách, učí se pozdě do noci, slovo "zábava" je pro něj téměř cizí. Pak ale pozná Sandru. Milou dívku, s kterou si padne do oka. Ona ho seznámí s jejím světem - středověkem. Vysvětlí mu též, že každý rok jezdí s partou na larp, kde na pět dní hrajou "hry na hrdiny" ve století, který si sami zvolí. On je nadšený a souhlasí. 

Tak se ocitá spolu s ostatními hráči na samotě u lesa/ v lese, snad milion kilometrů vzdálené od civilizace. Trochu nelegálně si na pár dní "pronajmou" půdu a hodí veškeré starosti za hlavu. Povídá se, že místo, kde se vyskytují, je zakleto dávno zemřelým knížetem Tristramem. Všichni vědí, že se jedná pouze o povídačku, ale když se ztratí první účastník larpu, začne se mezi hráči objevovat strach.


Styl autorky se mi zalíbil hned u její prvotiny, Erebosu, kterou zajisté většina z vás zná. A také jsem si všimla, že si je Saeculum s touto knihou v mnohém podobné. Hlavní postavou je opět muž, kterého si nemůžete neoblíbit. Pokud jde o strukturu příběhu, také nalezneme pár shodností. Především jde o to, že údajně bezpečná hra začne ohrožovat životy jiných. Je sice pravda, že na akci jsem si musela chvilku počkat, protože jarmarky a veškeré seznamovačky s postavami, kterých je opravdu požehnaně, se táhly snad do nekonečna. Ale poté jsem knížku nemohla pustit z ruky!

Po celou dobu čtení mě doprovázelo nejedno tajemství, které jsem toužila odhalit. Stokrát jsem přemýšlela, kdo by za tím vším mohl vězet, ale do poslední stránky jsem tápala. Dovolím si tvrdit, že se autorka knížku co knížku zlepšuje a příběh se stává čím dál, tím více reálným. A při večerním čtení jsem mnohdy zavřela knížku dříve, poněvadž jsem se obávala toho, že se mi nepodaří zamhouřit oči. Ano, budete se i bát.

Pokud Vás tedy zaujala počítačová prvotina, nesmíte vynechat ani středověkem, akcí a tajuplností nabité Saeculum, které Vám mohu jen a jen doporučit. Možná se ze začátku budete lehce ztrácet, kdo je kdo, ale po nějaké době si začnete čtení se vším všudy užívat. Za mě rozhodně palec nahoru!

Ursila Poznanski: Saeculum
Přeložila Vladana Hallová
Nakladatelství Fragment, Rok 2014

post signature
Tímto bych chtěla moc poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzího výtisku!

CONVERSATION

6 komentářů:

 1. Dlhšie som uvažovala nad kúpou, ale nejako ma odrádzalo viacero elementov. Nakoniec vidím, že to nemusí byť také zlé. :)

  ReplyDelete
 2. Erebos sa mi veľmi páčil, ale čo sa týka tejto knihy, tak okrem tvojej som asi ešte úplne pozitívnu recenziu nevidela.:D No uvidím, trebárs si ju niekedy prečítam.:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jo, já jsem taková hrozně nadšená skoro ze všech knih. :D ne, ale tahle byla fakt fajn:)

   Delete
 3. To vypadá skvěle!
  Erebos jsem nečetla a asi se ani nijak nechystám, ale tohle bych si přečetla docela ráda. Pokusím se to najít anglicky. :)

  Já jsem Lásku nebeskou viděla anglicky bez titulků, což je maličko problém, protože mi uniky některý dobrý hlášky, ale pak jsem ještě kus viděla s titulkama, takže se to celkem vynahradilo... Grinche znám, a totálně to nesnáším. :D
  Mně tam Angelina právě sedla, byla úžasná, já si zas nedokážu představit kohokoliv jiného, že by to hrál.
  Mně se za to právě taky moc nechce utrácet, ale zbyly mně asi dvě stovky z toho, co jsem měla na dárky, takže se pořád ještě rozhoduju, jestli to utratím za Hobita, nebo za nějakou knížku. :D
  American Horror Story bych asi sledovat nemohla, strašně bych se bála. Ale každému sedne něco jiného, no. :)
  Děkuju, tobě taky krásný Vánoce. :)

  ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)