Black Swan Green v třinácti měsících

Už to bude nějaký ten pátek, kdy mi bylo třináct a řešila jsem problémy ve stylu: Co si vezmu na sebe? Ten kluk se na mě podíval! Nemůžu přeci říkat slovo "boží", to už se dávno nepoužívá! Byly to staré, dobré časy, na které budu vždy vzpomínat s úsměvem. Co když někdo na svých třináct let bude vzpomínat ve zlým? Co když je zrovna obětí šikany? A co když k tomu ještě zadrhává? Vítejte v životě Jasona Tylera.


Jason Tyler, třináct let, žijící v Black Swan Green, kde se i přes svůj název labuť nikdy neobjevila, mající jednu starší sestru Julii, milující matku i otce. Jason je nadprůměrně chytrý chlapec, který trpí zadrháváním, které mu údajně způsobuje Kat. Čte proto ve slovnících, aby měl po ruce vždy nějaké náhradní slovo, tím pádem je jeho slovní zásoba tak pestrá, že se rozhodně nemusíme bát opakování slov. Krom chytrosti oplývá Jason i básnickým nadáním. Nemůže však ve třídě přiznat, že rád skládá básně, protože se to rovná společenské sebevraždě. Pod pseudonymem Eliot Bolívar (což je složenina ze dvou příjmení: básnického symbolisty T. S. Eliota a latinskoamerického revolucionáře Simóna Bolívara) píše do místního plátku. 

Jsme ve třinácti kapitolách seznámeni s třinácti měsíci úplně obyčejného třináctiletého kluka, jehož společenské postavení je jako na horské dráze. Jednou mu starší kluci říkají jménem, což je opravdu velká pocta, podruhé se baví s tou největší lůzou ze třídy. Jason je výborný vypravěč, stejně tak hlavní hrdina, který mi často připomínal Charlieho z knihy Ten, kdo stojí v koutě. Introvertní, rád čte, aokrát mladší. Také si poprvé vykouří svou první cigaretu, políbí poprvé holku, poprvé někam patří. 


Kat, Červ, Nenarozené dvojče. Imaginární postavy žijící v Jasonovým světě. Ta první je zodpovědná za jeho koktání a zadrhávání. Druhá je sám Jason, když je rozzlobený, sobecký, krutý. Nabádá ho dělat zlé věci. Poslední postava je jeho svědomí. Bylo opravdu zajímavé zkoumat, jak se Jasonův charakter za těch třináct měsíců mění. Stával se silnějším, sebevědomějším a pomalu začínal chápat, že život opravdu není spravedlivý, není to továrna na splněná přání. Zjišťuje, že lží se dostává ještě do dalších lží, že pomsta není vždy to správné řešení a nic není tak hrozné, jak se na první dojem zdá.

“If you show someone something you've written, you give them a sharpened stake, lie down in your coffin, and say, ‘When you’re ready’.” Pokud Vám tedy nevadí psychologické romány, které nekončí zrovna happyendem, ale jednou důležitou proměnou jednoho třináctiletého chlapce, Třináct měsíců nesmíte vynechat. A pokud toto není Váš šálek cappuccina, mohu vřele doporučit Atlas mraků, jehož filmové zpracování je opravdu úžasné. Doufám, že jsem nečetla poslední dílo z pera tohoto autora, protože jsem si jeho styl opravdu oblíbila. A Vám ho mohu jen vřele doporučit.


David Mitchell: Třináct měsíců
Přeložila Petra Diestlerová
Nakladatelství Mladá fronta, Rok 2014
post signature

Tímto bych chtěla moc poděkovat Knihcentru.cz za poskytnutí recenzního výtisku!

CONVERSATION

4 komentářů:

  1. Krásne napísané a musím pochváliť fotky k touto článku, moc sa mi páčia. Taktiež sa mi páči táto kniha, aspoň z tvojho rozprávania. Nikdy som o nej nepočula, ale myslím si, že by sa mi mohla páčiť. Ďakujem za inšpiráciu. :)

    ReplyDelete
  2. Krásné fotky a skvělá recenze :) O téhle knížce jsem zatím neslyšela, ale zaujala mě :)

    ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)