Podivná kniha o podivných dětech

Pokud zaslechnu, že je něco podivného, pomyslím si, že to musí být fantastické. Neobvyklé, zvláštní. Nikdy jsem neměla ráda kopie nebo napodobeniny, protože to zkrátka nemá šmrnc. A pokud existuje nějaká podivná kniha, neváhám ani vteřinu a řadím si ji do svého to-read listu. A pokud by šlo o sirotčinec jedné ymbryny, byla bych snad na vrcholu blaha.Jacob Portman byl obyčejným klukem, který pracoval v jednom zcela obyčejném obchodě. Neměl mnoho přátel, vlastně měl pouze jednoho, kterého akceptoval ve své blízkosti jen z toho důvodu, že se s nim dokázal nenuceně chvilku bavit. Nikdy si nepomyslel, že by mohl být něčím zvláštní. Pocit jedinečnosti mu dodával jen jeho dědeček, který, oproti zbytku Jacobova světa, výjimečný byl.  Ukazoval mu fotky zázračných dětí, které dokázaly neuvěřitelné věci. (Zvednout neskutečně těžké předměty, být neviditelným, předpovídat budoucnost, levitovat, nebo dokonce zapálit oheň ve své vlastní ruce.) Jeho dědeček se pro něj stal vzorem. Chtěl chodit v jeho šlápějích a jednou se se zázračnými dětmi potkat.

Všimli jste si na začátku odstavce minulého času? Přesně tak. Jacob se v prvním dílu této podivné série skutečně s těmito zázračnými dětmi potkal a zjistil, že se jeho dědeček s nimy dokonce znal. Že sám dědeček byl podivným. A je jím i on sám. Avšak se i v tomto světě objevují tací, kteří tyto neobvyklé bytosti nemají zrovna v lásce; netvoři a stvůry. A aby toho nebylo málo, ymbryna, (= vychovatelka podivných dětí, umí se přeměnit do ptačí podoby jejího příjmení) slečna Peregrinová zažije šok a neumí se vrátit do lidské verze. Dokáží děti spolu s Jacobem zachránit svou opatrovnici dřív, než ve svém ptačím těle zůstane navždy?
Možná si někteří všimli, že v tomto článku se nezvykle často objevuje slovo podivný. A není to tím, že bych měla malou slovní zásobu. (Ale nevylučuje se to.) Jednoduše se tato kniha jinak trefně pojmenovat nedá. Měla své kouzlo, svou tajemnost a strašidelnou atmosféru, ke které bezdvandně ladily dobové fotografie. Ale něčím zvláštní přeci jenom byla. I když se nejedná o knížku, z které bych skákala dva metry do vzduchu, něčím mě zaujala, a tím pádem svůj hlavní účel splnila.

Co se postav týče, nemám nejmenší výtku. Tentokrát je hlavním hrdinou chlapec, který si nehraje na superhrdinu, ale ani také na největšího chudáčka pod sluncem. Je to prostý mladík, někdy tedy zbytečně plachý, ale snad neexistuje někdo, kdo by ho vyloženě neměl rád. To samé se týká ostatních postav. Každý měl své kouzlo, nikdo svým speciálním nadáním nezůstával pozadu.Mohlo by se zdát, že největší nepřítel dětí jsou netvoři. Omyl. Příběh protíná i druhá rovina, která poukazuje na zla druhé světové války, do které je celý děj vložen. A vojáci jsou mnohdy i přirovnávaní ke stejným zabijákům.
"Zvláštní, pomyslel jsem si, jak si můžete žít své sny a své noční můry ve stejnou dobu."

Pokud tedy prahnete po tajemstvích ukrytých ve starých krabicích s podivnými fotkami ještě podivnějších dětí, nemůžu dělat nic jiného, než Vám tuto knihu doporučit. A pokud jste pouze zvědaví na Jacoba Portmana, obyčejného kluka, který kdysi pracoval v jednom zcela obyčejném obchodě, též neuděláte chybu. Čtení je tajemné, místy strašidelné, občas doplněné nějakou vtipnou hláškou. Podivné a rozhodně originální. 


Ransom Riggs: Sirotčinec slečny Pergerinové pro podivné děti, Podivné město
Přeložila Bronislava Grygová
Nakladatelství Jota, Rok 2014
post signature
Tímto bych chtěla moc poděkovat knihkupectví Knihcentrum.cz za poskytnutí výtisku!

CONVERSATION

5 komentářů:

 1. Tak tohle je bezvadná recenze. Není to tím, že tu knížku miluju, takže ráda čtu chválu, ale i tak celkově. Strašně moc se těším na další díl!!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moc, moc děkuju :)) taky se nemůžu dočkat!

   Delete
 2. Tuhle knížku jsem zahlédla ve Strakonicích za výlohou a sestřenku hned zaujala. Mě naopak hned vyděsila obálka a jelikož jsem děsný strašpytel, tak jsem jí tam hezky nechala stát. Ale mám tedy dobrý typ na dárek pro sestřenku. :)
  Pěkná recenze:))

  ReplyDelete
 3. Skvelá recenzia. Túto knihu alebo vlastne dve knihy si už dlhú dobu chcem prečítať. Bohužiaľ, som sa k nim ešte nedostala, ale v najbližšej dobe sa to posnažím napraviť. Naozaj sa veľmi teším :)

  ReplyDelete
 4. Tak tohle vypadá opravdu luxusně. Jsem strašnej strašpytel, tak bych se do toho asi nepustila xd Ale zahlédla jsem jí u nás ve Strakonicích za výlohou a hned jsem si vzpoměla, že je to ta, co na ní děláš recenzi. :)

  ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)