KDYŽ LÁSKA ZAČÍNÁ BÝT NEBEZPEČNÁ

Já, jakožto milovník fantasy a sci-fi knížek, si moc na české autory nepotrpím. Když jsem se totiž do nějaké knížky od nich v tomto žánru pustila, většinou na mě čekalo zklamání. Trochu jsem proto snížila své požadavky a v lednu se dala do čtení S hlavou v oblacích (pejru). Z recenze jste se mohli dovtípit, že jsem si autorčin styl psaní nesmírně oblíbila a stala se mou novou Lenkou Lanczovou, kterou jsem hltala, když jsem byla malá. 

Stručně


Paige je mladá dáma žijící v New Yorku, která pracuje jako ošetřovatelka. Svou práci zbožňuje, bohužel, k tělu si pouští i své pacienty. Když ji umře postarší pan Lucca, zapřísáhne se, že už si odteď bude hledat jen mladé a zdravé lidi. Její dosavadní zaměstnavatel ji nabídne k hlídání muže přibližně v jejím věku, o kterého by se musela starat celý den. Nabídka jí absolutně vyhovuje a těší se, až se s pacientem seznámí. Po následném zjištění, že jeho mentální věk odpovídá tříletému dítěti, si je Paige jistá, že nabídku neodmítne.

Michael byl svědkem autonehody, ze které naštěstí vyvázl bez jakýchkoli fyzických zranění. Jediným následem byl obrovský šok, který vedl k tomu, že se jeho mysl zablokovala na úrovni dítěte a doktoři nedokáží určit, zda bude v budoucnosti takový, jaký býval dříve. Jakmile se s Paige poprvé uviděl, získal si ji první větou, gestem, úsměvem. Začali spolu budovat vztah, který Paige, po možném uzdravení, opět schodí na kolena.

Když jsem se pouštěla do čtení, netušila jsem, do čeho jdu. Ano, četla jsem již poslední díl trilogie, ale na tu jsem předtím přelouskala pár recenzí. Teď jsem před všemi spoilery a články zavřela oči a pouštěla se do neprobádaných vod bez člunu a pádel. A i když jsem čekala nějaký oddechový románek, kde se jenom jí, spí a miluje, šeredně jsem se spletla. Čekalo na mě milé překvapení, u kterého jsem, já citlivka, uronila sem tam nějakou slzu.

Postavy

Ze začátku jsem si nemohla představit, jak dokáže autorka napsat postavu dospělého muže, který se chová jako dítě. Obávala jsem se toho, že  bude všechno moc přešišlané a ufňukané, ale bála jsem se zbytečně. Michael se stal mou nejoblíbenější postavou z celé knihy, která, když provedla něco zvláště roztomilého, u mě dokázala vyvolat takové to přiblbé uculování na dost dlouho. Spolu s Paige měli mezi sebou dlouho budující, avšak důvěrný vztah, který mi okrajově připomínal vztah Philippa a Abdela z filmu Nedotknutelní. (Kdo neviděl, určitě se na film podívejte, je krásný!)

Když už jsme u dokonalého Michaela. Někdy mi připadal až moc dokonalý. Jako všechny mužské postavy od Katky Petrusové. Není to přímo výtka nebo kritika, ale pochybuji, že bych dnes našla někoho, kdo by se choval tak... dokonale. Ano, čtenářky ho pak milují a chtěly by ho jenom pro sebe, ale ubírá to pak na reálnosti celého příběhu.

Pojďme to shrnout

Kniha, která mi zpočátku připomínala Čeho před smrtí nejvíce litujeme, se ukázala být správnou volbou pro všechny. Ano, přesně tak. Jelikož hlavní hrdinka není hormony poblázněná puberťačka, která si neustále stěžuje na to, jak je svět nespravedlivý, a chová se povětšinou jako inteligentní mladá dáma, sedne opravdu každému. Příběh Vás chytí hned na první straně a nepustí, dokud neotočíte poslední stránku, přičemž hrozí ukápnutí nějaké slzy (pro citlivky), bolení břišních svalů od smíchu a křeče mimických svalů od uculování. Musím říci, že se mi tento díl líbil o něco více než Zakázaná přitažlivost, ale stejně jako ona byla lehce předvídatelná, což na kvalitě rozhodně neubírá. Já jsem nadmíru spokojená a doufám, že Pekáč buchet, který vychází už v říjnu, bude stejně dobrý.
Zajímavost: Autorka napsala povídku, která navazuje na druhý díl Nepřítel mého nepřítele. 
Kateřina Petrusová: Bavettovi, Nebezpečná láska
Nakladatelství Fragment, Rok 2012
post signature
Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Fragment!

CONVERSATION

0 komentářů:

Post a Comment

Děkuji za každý komentář! :)