VÝPRAVA ZA ZNAMENÍM ATHÉNY

Opravdu se omlouvám lidem, kteří fantasy knihy moc nemusí a také nemají moc rádi Ricka Riordana, ač o tom druhém silně pochybuji, ale dnes Vám přináším další díl ze série Bohové Olympu, která Percymu Jacksonovi šlape těsně na paty, protože díl od dílu začíná být napínavější a napínavější a já už jsem tak napnutá, že skoro prasknu.

Stručně

Jak už z prvního a druhého dílu víme, Percy a Jason se vrátili se svými přáteli živí a zdraví zpátky z výpravy do svých táborů, které se budou muset kvůli velkému proroctví sjednotit, aby zachránili celý svět. Nebo alespoň ten smrtelníků. Jak už je ale všude známo, když se sejde římská a řecká civilizace, nevěští to nic dobrého. Ba naopak. Většinou vypuknou občanské války, přinejlepším se pozabíjí navzájem, aniž by do svého sporu zatahovali i někoho dalšího. A teď mají spolu svést bitvu proti neporazitelným Gigantům. Bohové mají mnohdy divný smysl pro humor.

A konečně se dala dohromady celá parta polobohů, která byla doposud rozdělena na dvou skupinek. Za řecké impérium tu máme už tak známého Percyho s Annabeth, dále Lea a Piper. Za Řím to je Jason, Hazel a Frank. Neporazitelná sedmička, která se Vám přímo vsákne pod kůži a nehodlá jen tak vylézt. Spolu se vydávají do Itálie, kde se všechny nestvůry rodí, do srdce samotné antiky. 

Miluju ho!

Ať pan Riordan napíše třetí, pátý nebo sedmý díl, žádnému z nich se nedá upřít čtivost, gradace na konci knihy při epických mega-bitvách a bezpochyby úžasný smysl pro humor. Možná si říkáte, že by mě měl nadcházející díl nudit, protože ve zkratce jde přeci pořád o to samé, ani nevíte, jak se pletete. Ač se to zdá nemožné, autor má nekonečnou zásobu vtipu a fantazie, což se dá považovat za nevyčerpatelný zdroj, a těch, jak víme, v dnešní době dost ubývá. 

Ona slavná polobožská sedmička si Vás rozhodně získá originalitou. Pokud nemáte rádi dceru Afrodité, může Vás zaujmout dcera Athény. Nebo radši Diův syn, či Poseidonův? Škála polobohů je vskutku rozmanitá, a pokud Vás ani polobohové nezaujmou, roztomile nemotorní kyklopové rozhodně ano!

Postavy

A jak nám hrdinové rostou, i jejich úkoly začínají být čím dál, tím těžší a oni si musí zvykat na to, že svaly a ocel (popřípadě zlato) jim mnohdy ke skonání zla nestačí. Vy se snažíte s nimi myslet a strategovat, jak by se z ošemetné situace dostali. A nakonec, jak to většinou bývá, se všechno vyřeší tím nejfikanějším způsobem, a já mnohdy žasnu s otevřenou pusou do knihy, protože takové východisko by mě nenapadlo ani za milion let.

A s dalšími roky příchází na řadu i láska, která naše zachránce bohužel/bohudík neminula. Nevím, jestli to je dobře, nebo ne, protože mi to v některých částech knihy přišlo poněkud "too much", ale mělo to své kouzlo, takže proč ne? A i zde vidíme, že Rick neumí psát jenom akce a dobrodružství, ale i romantiku, což někteří autoři tak dobře nezvládají. Za mě tedy palec nahoru.

Ano, opět jsem hrozně nadšená a nemohu se dočkat posledního dílu, kterým defintivně ukončím fanatické čtení pana Riordana, kterému přestane po roce, kdy jsem začala číst Percyho, pískat v uších. Snad se na mě moc nezlobí, protože to je pouze jen dobré pískání. Doporučuji všem milovníkům akce a dobrodruřství, napětí, stejně tak i bezvadného humoru.
Rick Riordan: Bohové Olympu, Znamení Athény
Nakladatelství Fragment, Rok 2013/2014
Přeložila Dana Chodilová

post signature
Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Fragment!
Bohyně.

CONVERSATION

0 komentářů:

Post a Comment

Děkuji za každý komentář! :)