Poslední z bohů | Když skončí jedna povedená série

Poslední díl světoznámé série Percyho Jacksona jsem si musela přečíst, ať už jsem chtěla nebo ne. Ale já jsem chtěla, neboť předešlé díly pojednávající o dobrodružstvích mladého poloboha se mi neskutečně zalíbily.  Jednat proto, že jsem fanoušek řecké mytologie, ale také proto, že pan Riordan si mě svým  stylem psaní jednoduše získal. 

Je tomu přesně 163 dní od doby, kdy jsem napsala svou první recenzi na první díl této série, Zloděje blesku. Přijde mi to jako věčnost, kdy jsem se poprvé seznámila s hlavním hrdinou Percym a jeho kamarády, kdy jsem poprvé zavítala do Tábora polokrevných, kdy jsem poprvé létala na pegasovi. I když by se mohlo zdát, že je série určena poněkud mladší kategorii, nadchla i takového puberťáka, jako jsem já.

Stručný děj

Percy se tentokrát nevrací do Tábora polokrevných na letní prázdniny, ale jenom na krátkou strategickou poradu, kde se diskutuje o největší bitvě, která kdy mladým polobohům hrozila. Titán Kronos povstal a v Lukově těle chce společně se svou armádou zaútočit na samotný Olymp, jenž se nachází v 600. patře v budově Empire State Buildung. Bohové naproti tomu jsou zaměstnáni obrovským monstrem Týfónem, který míří stejně jako titán do Velkého jablka. Podaří se mladému synovi Poseidóna zachránit lidstvo před zkázou, aniž by přišel kterýkoli jeho přítel o život? 


Celý děj se tentokrát odehrává převážně na jednom místě. Je to jiné, než tomu bylo doposud, kdy jsme s hrdinou cestovali po různých místech USA. Nevadilo mi, že jsem se nikam nepřesunovala, protože se mi zdálo, že se autor více věnoval popisu postav než samotných míst. Charaktery hrdinů získaly svou konečnou podobu a já si čtení užívala o to víc, protože jsem již věděla, co od daných postav očekávat.

A jak to bylo dál?

Musím opět pět ódy na výklad pana Riordana řecké mytologie. On všechny nestvůry, bohy dokázal tak kreativně přirovnat k normálním postavám, které každodenně potkáváme na ulicích. Tedy nestvůry ne, ale jejich popis byl tak lehce představitelný, že jsem každého drakóna, pekelného psa nebo kyklopa viděla před sebou do posledních detailů. 

Co se hlavního hrdiny týče, jsem s ním naprosto spokojená. Percy není ten typ hrdiny, do kterého se beznadějně zamilujete a budete o něm snít každou noc s uslintaným polštářem. Je to zvídavý kluk, který se vždy objeví na místě, kde mu hrozí nebezpečí. Chcete proto s ním být na každém jeho kroku, vidět svět jeho očima a čelit mu po boku nebezpečí, které ho neopustí ani na krok. A jelikož je náš polobůh už mladý-dospělý, jsou tu už známky romantiky v podobě roztomilých pus, kterých není přespříliš, ale příběh mile oživí.

Konec série? Proč?!

A opět je to tu. Konečný díl série. Díl od dílu jsem si říkala, že je příběh psán čím dál, tím lépe. A nebylo tomu jinak ani teď. Poslední z bohů byl dle mého názoru nejlepším dílem série a dokonale ukončil dobrodružství dyslektika, který má v životě více štěstí než rozumu. A samozřejmě plno přátel, bez kterých by dávno vězel u Háda v podsvětí. 


Už od prvního dílu jsem si styl psaní pana autora oblíbila. Bylo to psané takovém krásně dětském stylem, který ovšem není určen pouze dětem. Vy si odpočinete, zasmějete, neboť hlášek a všemožných vtipů najdete v knize nemálo, a zavzpomínáte na svá dětská léta, kdy jste i vy jezdili do táborů. (Pravda krapet jiných, ale počítá se to.)

Pokud se tedy chcete vydat na strastiplnou cestu s "chaluhovým mozečkem" Percym, tak vám nebudu lhát, určitě si přečtěte tuto sérii, protože je dobrá, opravdu dobrá. Roste spolu se čtenářem a každým dílem je vyspělejší a vyspělejší. Tato řecká mytologie v kostce, která je jako bonus zabalená v nádherně lesklém přebalu vás rozhodně nezklame.  A když ano, reklamace se neberou. Bohužel.


Děkuji tímto nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku. 

CONVERSATION

0 komentářů:

Post a Comment

Děkuji za každý komentář! :)