Letopisy Narnie

Dlouho jsem přemýšelala nad tím, jaký recenzní výtisk si vyberu na další měsíc, když mi padla do oka Narnie. Neváhala jsem ani minutku, protože mít na krku skoro sedmnáctku a nepřečíst doposud ani stránku této známé série, styděla bych se. Když mi posléze místo prvního dílu přišel celý komplet, po ustavičném řvaní a jásání, že mám komplet, jsem se dala do čtení. A naprosto si ho užila!

-ke čtení si pusťte nádherný soundtrack-


Narnii jsem si zamilovala ihned po tom, co jsem zkoukla všechny tři zfilmované díly. Ano, tentokrát jsem viděla nejdříve film, a až potom jsem četla knihy. Neměla jsem tušení, že Lev, čarodějnice a skříň je až druhý díl, že dílů jse celkem sedm, a že si tuto sérii zamiluju ještě více, než tomu bylo doposud. Tento sedmidílný cyklus fantasy knih dokáže okouzlit nejen mladší čtenáře, pro které byl původně napsán, ale pro všechny, kteří dokážou povolit uzdu své nekonečné fantazii a rozplývat se nad kouzelnými tvory, jako byl například pradávný faun Tumnus.

Není přesně určeno, kterým dílem máte začít číst. Když bychom se řídili podle knih, jak byly vydané, četli bychom je v tomto pořadí:
 1. Lev, čarodějnice a skříň
 2. Princ Kaspian
 3. Plavba Jitřního poutníka
 4. Stříbrná židle
 5. Kůň a jeho chlapec
 6. Čarodějův synovec
 7. Poslední bitva
Když se ale budeme řídit podle boxu a pořadí, ve kterém vám knížky složí dohromady obrázek samotného Aslana, tak se Čarodějův synovec posune na první místo, protože vypráví o tom, jak Narnie vůbec vznikla. Její počátky, její zrození a její hrozbu. (Také se například dovídáme, proč na stráni stojí černá lampa.) A dále se Kůň a jeho chlapec šoupne na třetí místo, jinak se pořadí nemění. 

A jak to bylo?

Čarodějův synovec: Opravdu slouží jako úvod do celé série. Digory a Polly se jednou dostanou do přísně střežené pracovny strýčka Andrewa, který je mimochodem trochu vyšinutý. Pošle je pomocí kouzelných prstenů do nového světa, kde jejich dobrodružství začíná.

Lev, čarodějnice a skříň: Čtyři sourozenci Pevensieovi (Petr, Edmund, Zuzka a Lucka) se pomocí kouzelné almary objeví v Narnii v době, kdy zemi vládne zlá Bílá čarodějnice. Dokážou s Aslanovou pomocí porazit bílou paní a zrušit prokletí věčné zimy?

Kůň a jeho chlapec: Šasta je malý kluk, jehož snem bylo dostat se na sever do země zvané Narnie, o které mu vyprávěl jeho kůň Brí. Královna Zuzana se měla zrovna v jeho zemi vdávat, ale věci nejdou vždy podle plánu a Narnie má nového nepřítele. A aby toho nebylo málo, Šasta se má stát údajným spasitelem kouzelné říše.

Princ Kaspian: Sourozenci Pevensieovi se vrací do Narnie, aby pomohli urovnat nepokoje, které způsobil rod Telmarýnů. Ze stejného rodu pochází právě vládnoucí král, Kaspian X. Když se jeho rod obrátí i proti němu, potřebuje pomoc. A co Aslan? Přijde i tentokrát na pomoc?

Plavba Jitřního poutníka: Edmund, Lucka a jejich protivný bratránek Eustace se znenadání objeví v Narnii, když tráví prázdniny na venkově. Přes obraz na stěně se teleportují rovnou na loď Kaspiana X, který vyjel hledat sedm let ztracené krále, jenž vypluli hledat údajný konec země, neboli Aslanovu říši. Dokáží čelit všem nebezpečím, která se jim dostanou do cesty?

Stříbrná židle: Tentokrát se v kouzelné říši objevuje pouze Eustace se svou spolužačkou Jill. Když jim na začátku dobrodružství Aslan poví čtyři znamení, podle kterých mají nalézt ztraceného prince Riliana, syna Kaspiana X, zdá se, že všechno půjde do kytek. Dostanou se nakonec do Obřího města a sejmou z prince zlé zakletí?

Poslední bitva: Do příběhu se vrací Edmund, Lucie, Petr, Eustace a Jill. Králové a královny Narnie se musí vypořádat se zradou z vlastních řad narnijského obyvatelstva a sjednotit zemi, kterou tolik milují. A podaří se jim nakonec v Narnii zůstat už napořád, nebo nastane opět srdceryvné loučení, když je Aslan pošle zpátky do Londýna?


Každý by chtěl znát tajuplnou zemi, kde zvířata mluví, kde se neskutečné stává skutečným, kde se plní i ta nejtajnější přání. A pokaždé, když se tam vracíte, milujete to tam čím dál, tím víc. Poznáváte staré přátele, ztrácíte přátele, zažíváte pořád nová dobrodružství, ale jedno se nemění. Aslan. Je tu pořád, někdy ho ovšem nevidíme. Když má ale člověk víru, když věří, i když mu nic jiného nezbylo, je tu pro něj.

,,Byl rychlý jako pštros a mohutný jako slon, hřívu měl jako čisté zlato a z očí mu vycházela záře jako ze zlata právě roztaveného v peci. Byl strašlivější než ohnivá hora v Lagouru a krásou předčil vše, co je na světě, stejně jako rozkvetlá růže převyšuje pouštní prach."

Jednoduchá četba s milými ilustracemi a neuvěřitelnou schopností člověka vtáhnout do děje a pustit ho až na samém konci. Takto by se tato sérii dala také charakterizovat. Musím také doplnit, že jsem po celou dobu čtení byla tak o dva roky mladší. Když je totiž dítě jako hlavní postava, tak nějak jsem se vrátila sama do dětských let a užívala si příběhy o to víc. Neřešila jsem naivitu, která se v knize mnohokrát objevila, protože jsem sama doufala, že všechno stejně dobře dopadne.


A jak to bylo s filmovým zpracováním?
Bylo to dobré, opravdu. I když jsou zfilmované pouze díly, kde se vyskytuje alespoň jeden ze sourozenců Pevensieových, nevadilo mi to. Proč? Protože jsem je měla nejradši. Možná to bude tím, že se mi líbil král králů Petr i ve filmu, možná taky ne. Musím ale říct, že když se v knize odehrávala nějaká bitva, vzpomínala jsem na scény z filmu a představovala jsem si je přesně podle toho.

Autor se nezabývá zbytečně dlouhými popisy, a tak děj ubíhá neskutečně rychle. Všude jen samá akce, akce a akce. Postavy stejně tak nejsou podrobně popisovány, protože se mi zdá, že jejich charaktery se díl od dílu mění do konečné podoby, takže víte, co od nich máte očekávat, jak budou reagovat... Mou nejoblíbenější postavou se stal Aslan. Chtěla bych ho potkat, chtěla bych od něj dostat radu do života, chtěla bych se dotknout jeho majestátní hřívy a podívat se do těch neskutečně chytrých očí.

,,Sen je pryč - přišlo ráno."


Jako v každém příběhu pro děti, i tady plyne ze všech dílů ponaučení. Že dobro vždy zvítězí nad zlem, že víra je důležitá, stejně tak trpělivost, přátelství, upřímnost a láska. A stejně je i kniha napsaná. Mile. Není přímo dětská, je milá. Nikde nenajdete ani kapku brutality nebo násilí. A když jsem se dostala tou bleskovou rychlostí až na konec, těšila jsem se na další díl.

Samotný autor mě také velmi příjemně překvapil. Do textu zasadil několik vtipných poznámek, které mi dokázaly vykouzlit úsměv na tváři. Dále například upozorňoval, že s touto postavou jsem si setkali jeden díl zpátky, že toto je opět jiný příběh, který ovšem doporučuje si přečíst... S tou návazností budu pokračovat. Byl to takový hřejivý pocit, když se v knize objevila postava, kterou jste již znali předtím. Jako byste sami potkávali starého přítele, kterého už jste si mysleli, že nemáte šanci potkat znova.

Shrnutí
Pokud nepohrdnete sedmi tenkými knížečkami, jenž se mohou pyšnit krásnými obálkami, které, když se správně poskládají, tvoří Aslanův portrét, nemohu dělat nic jiného, než vám tuto sérii doporučit.  Nebudete litovat času, který s nimi strávíte, a zajisté si užijete mnoho dobrodružství při zachraňování tajemné země, která, když do ní vkročíte, vás naprosto změní. Buď k horšímu nebo k lepšímu.


,,Kdo je ten Aslan? Znáš ho?"

,,No - on zná mě."

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Fragment!


 Chvilky s knížkou
Chvilky s knížkou
 Chvilky s knížkou
Chvilky s knížkou
 Chvilky s knížkou
Chvilky s knížkou
 Recenzujeme
Recenzujeme

No comments:

Post a Comment

Děkuji za každý komentář! :)