Tak trochu jiný Bestseller

Poprvé v Levných knihách a hned takový úlovek. Knížka zlevněná z 250Kč na 19Kč mě přímo vyzývala k tomu, abych si ji koupila a přečetla. Její slibný název Bestseller  mi pak pouze podal pomocnou ruku k tomu, abych ji položila na pult a zaplatila. Od Owlie, jsem měla tak trochu jasno, o čem knížka bude, ale Bestseller opravdovým bestsellerem?
Jim Talbot je zoufalý spisovatel, který sní o tom, že jednou napíše bestseller. S každým dílem víc a víc doufá, že osloví nějaké nakladatelství, ale je mu předurčeno být doživotním smolařem. Je to arogantní a sobecký chlap, kterého bych měla automaticky nesnášet. Místo toho jsem ho litovala. Litovala jsem jeho neustálé snění, jeho chování k matce, kterou věčně okrádal a zanedbával, a jeho život.

V knížce se seznamujeme ještě s jednou postavou. Je to ředitel nakladatelství, Charles Randall, který je na tom se štěstím úplně stejně jako Jim. Když mu oznámí, že je z ničeho nic propuštěn, nevzdává se. Zakládá si vlastní malé nakladatelství, které si začne pomalu a jistě dělat jméno. Když Charles později objeví nevydanou knihu známého spisovatele, zdá se, že už se nemůže nic pokazit.

Kniha je tedy psaná z dvou pohledů. Musím říct, že jsem už byla odvážná hrdinka, která má zachránit svět, byla jsem i dívka, která nepatří do žádné frakce, ale ještě nikdy jsem nebyla spisovatelkou nebo ředitelkou vydavatelství. A oba pohledy mi sedly, stejně tak autorův styl, který se čte svižně a s pousmáním na tváři.

Nikdy jsem si nemyslela, že mě nějaká kniha dokáže tak hrozně moc navnadit na čtení, psaní, zdokonalování se v žurnalistice. Pokaždé, když jsem se začetla, měla jsem takový nepopsatelný pocit, že do takové branže patřím. Okamžitě jsem si chtěla jít napsat knihu,  založit si vlastní nakladatelství, jít si koupit knihu, napsat článek... Dá se říct, že prostředí příběhu mě očarovalo! 
Nečetla jsem moc satir. Nečetla jsem ani povinného Saturnina, tak nemohu srovnávat. Mohu ale říci a nebudu lhát, že to byla nejlepší satira, jakou jsem kdy četla. Hlavní hrdinové jsou jako na horské dráze. Když se zdá, že neúspěšnému spisovateli se začne dařit, přijde rána, která ho opět srazí na zem. To samé platí o vydavateli. Nejvíce je poukazováno na korupci, peníze a vliv. Ten, kdo dneska nemá žádné významné vztahy s někým z vyšších vrstev, nemá šanci prorazit. Jako v životě existují světlé a stinné stránky, tak existují i v žurnalistice. A ten, který míří hodně vysoko, často skončí hůř než člověk se skromnými sny. 

Pokud jste tedy fanouškem knih, máte rádi britský humor a máte pamatováka na spoustu jmen spisovatelů, nakladatelství a knih, knihu doporučuji právě Vám. Sama za sebe říkám, že jsem se bavila. Malinkou výtku bych měla k příliš dlouhým kapitolám, protože jsem typ člověka, který knihu rád odkládá až po dočtené kapitole, ale to je spíše moje pohodlí.

21 comments:

 1. Ej, toto asi nebude kniha pro mě.. :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. To asi fakt ne. :D Jsem tam zapomněla dopsat...:/ O:)

   Delete
 2. Tak týmto článkom si ma presvedčila, tú knihu si chcem určite v najbližšej dobe prečítať :) Myslím, že ma bude baviť! Ďakujem za super typ!

  ReplyDelete
 3. A ešte ťa chcem pochváliť, ako krásne si zmenila dizajn blogu, páči sa mi :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Chtěla jsem něco svého, tak jsem se uvěznila ve Photoshopu. :D děkuji moc! :)

   Delete
 4. Poprvé v levných knihách? :D Páni...hm jak tak na to koukám, dlouho jsem tam nebyla, asi se v pondělí zastavím :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jo, celkem brzy, co? :D ^^
   Určitě se stav. ;)

   Delete
 5. Tak toto si musím prečítať. Humor by ma bavil :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jo, Britové jsou v tomto nepřekonatelní. :)

   Delete
 6. Asi vím, co si přečtu. On má smůlu s knihami a já s blogem, budeme kamarádi. :D

  ReplyDelete
 7. Čítala som už na jednom blogu o tejto knižke, vyzerala dobre :)

  ReplyDelete
 8. Jsem moc ráda že se ti líbil! :)
  Maruško, Maruško..dostáváš mě, a to čím dál víc! Takhle skvělej design! Já chci taky! Chci nějakej super design kam budu moct konečně pořádně zakomponovat mojí sovičku, a ty...ty...achjo.
  Moc hezká recenze :) a nové hodnocení..taky super.. :)
  achjo....

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já děkuji za tip, nebýt tebe, nemám ji:)
   Ale až tak úžasné to také není. ;) musím na tom ještě zapracovat, ale děkuji! Moc mě to potěší. :3 (Aspoň někdo to ocení.) :D

   Delete
 9. Taky jsem si tuto knihu koupilaa vypadá to, dle tvé recenze, že jsem chybu neudělala. Snad se mi bude líit stejně jako tobě. :o)

  ReplyDelete
 10. Dnes jsem si Bestseller koupila :D. Momentálně jsem za půlkou a mám stejný názor, moc mě to baví číst :).

  ReplyDelete
 11. Fakt se na to těším.:-D

  ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)