Legendární a fenomenální šampion mezi knihami

Lze napsat sérii, která vás pohltí a nepustí? Naprosto okouzlí? Nebo i zničí? Ano, jde. Důkazem tomu byla série Hunger Games, Harry Potter, Divergence a Legenda. Nemám ráda, když u knížek brečím. Ale pokud se vrhnete do čtení právě jedné takové série, zpropadeným slzám se nevyhnete. Ať už chcete, nebo ne.


(recenze může obsahovat spoilery)
Legenda
June je zázračné dítě Republiky. Země, která má přísná pravidla v čele Elektora a epidemie. Epidemie, které se šíří po chudinských sektorech. Jedině bohatší lidé si můžou dovolit lék, které je proti viru ochrání. Day je naproti tomu nejhledanější kluk celé Republiky, který se snaží pro svou rodinu sehnat co nejvíce peněz, aby zakoupila potřebné léky pro jeho bratra Edena. Co tyto dva spojuje? Když se Day jednoho dne rozhodne ukrást léky z nemocnice, zastaví ho Metias, Junův bratr. Day uteče, Metias je mrtvý a June chce pomstít smrt svého bratra. Vydává se proto Daye hledat na vlastní pěst. Ale je Day nepřítel číslo jedna, nebo je to samotná Republika?

Fenomén
Day a June utíkají do Kolonií za Patrioty. Day je zraněn, Eden je zajatý Republikou a Elektor umírá. Zdá se, že přidání se k Patriotům je to nejlepší možné řešení, jak dát všechno do pořádku. Na pozici Elektora nastupuje Anden. Mladý, leč zkušený kluk, kterého nikdo nemá rád. Jeho otec Republice nastolil přísný režim a posílal děti na Zkoušku, která rozhodovala o jejich budoucím životě. Lidé se bouří a to je přesně to, co Patrioti potřebují. Day a June dostanou úkol. Mají zabít nového Elektora. Je ale jeho smrt řešení všech problémů?

Šampion
Day a June jsou rozdělení. Day žije se svým bratrem a chůvou, která se stará o skoro slepého Edena a June usiluje o pozici princepse, druhého nejdůležitější člověka hned po Elektorovi. Vztahy mezi Koloniemi a Republikou jsou velmi napjaté. Když se zdá, že se mírové smlouvy podepíšou a nastane všemi očekávaný mír, věci se hroutí a začíná se opět válčit. Day se s Patrioty vrací do Republiky, aby pomohli vojákům válčit a porazit Kolonie, i když se zdá být vše prohráno. Objevil se nový vir, na které lékaři neznají protilátku. Pokud budou mít léky, který daný vir zneškodní, má Republika šanci na vítězství. Ale je to na to ještě dost času?

June a Day. Člověk by si ze začátku myslel, že takové dvě odlišné postavy se nemohou snést, že jeden extrém bude proti druhému a z knížky budete mít jeden velký zmatek. Opak se stává pravdou a tyto dvě postavy se výborně doplňovaly. Co jsem neměla ráda na jednom, to vyvažoval ten druhý. Pokud mě jeden z nich naštval, ten druhý mě opět dokázal rozesmát a uklidnit. Dá se říct, že po sobě dávali do pořádku binec, který vytvořili ve čtenářově hlavě.
Jak byl díl od dílu propracovanější a lepší, takové byly i postavy. Věděla jsem a zároveň netušila, co od nic mám čekat. Neustále mě překvapovaly a já jim nejednou chtěla vynadat, proč mi způsobují takové infarkty, když se mají jenom usmívat a mávat. Milovala jsem je a milovat budu. Jejich vztah se zdál být tak skutečný, že jsem je každou chvíli viděla vedle sebe, jak na sebe řvou, jak si zachraňují životy a jak se milujou. Jediná výtka, která mě jenom trochu zarážela, byl jejich věk. Pouhých patnáct let a zachraňují svět. Oni, být tak o dva roky starší, neměla bych jedinou výtku a dala bych milion bodů z pěti, kdyby to šlo. Takto dávám pouhých devět set tisíc. 

Kniha byla psaná jak z pohledu Daye, tak z pohledu June. I když se mi někdy stalo, že jsem se poprvé netušila, jestli to mluví on, nebo onen, bylo znát, že se autorce dokonale podařilo je od sebe rozeznat. Koho jsem měla radši? Prosím vás! Sama si chci dát skoro po tlamě, když se na takového tady ptám. Ne, nejde to říct. Ano, jsou bezchybné. Ne, nepřeháním to těmi superlativy. 

Ať první, tak druhý, stejně tak třetí díl. Všem dílům se nedala upřít čtivost, propracovanost celého příběhu. Otáčela jsem stránky jednu za druhou, mnohdy zapomínala dýchat, kulila oči a otevírala pusu dokořán překvapením. Ano, všechny tyto klišoidní věci napíšu, protože kdybych je nenapsala, správně bych necharakterizovala tuto sérii.


Akce nebo spíše romantika?
Akce, akce a ještě jednou akce. A to bylo jedno velké a významné plus, který si u mě autorka udělala. Jako bych už neměla dost, že? Když jsem Legendu četla před rokem poprvé, bála jsem se, že jsem sáhla po jedné slaďárně, kde kluk zachrání svět a holka bude koukat, jak se z jejího přítele stává superhrdina, však to všichni známe. Když jsem následně zjistila, že superhrdinové budou oba, objevil se mi na tváři úsměv, který po celou dobu čtení ne a ne zmizet. 

Pořád jedno a to samé? Ne!
Každý díl měl něco do sebe. V jedničce se seznamujeme s postavami, s Republikou, s celým systémem. Pomalu a jistě se dál noříme do příběhu, ze kterého, když se dostanete opravdu hluboko, nelze uniknout. Spolu s hlavními hrdiny odkrýváte tajemství Republiky a Kolonií. Zjišťujete, že život není fér, že i sebemenší zaváhání vás může stát život. Jako byste se sami stáli po jejich boku a sledovali každičký jejich krok. Druhý díl je spíše o psychice postav, než akce. Tady nastává okamžik, kdy se do postav zamilujete a nebo je budete brát jako další páreček jedné dystopie, který byl fajn, ale jinak jste si ho moc neoblíbili. Mnozí asi tuší, do jaké skupinky spadám já, ale vsadím se, že takových je mnohem, mnohem více. A třetí díl? Závěrečný díl trilogie mi vyrazil dech. Čekala jsem zkrátka už klidnější konec, kde skončíme u krásného happyendu a všichni žili šťastně až do smrti. Opravdu netuším, jak jsem mohla být tak naivní. A ať už jsem se bránila ze všech sil, prokleté slzy jsem nakonec musela střít z tváře. A tím otočila i poslední list.Pokud jde o tu propracovanost, nemám slov. Každé smítko na silnici má svou pozici a pokud autorka napsala, že tam bylo smítko, bylo tam z nějakého důvodu. Možná se vám bude zdát, že se vám dostalo ze začátku zbytečně moc informací, a vy teď nevíte, jak s nimi naložit, nebojte se. Když budete číst dál, zjistíte, proč bylo toto vysvětleno a proč vám teď najednou vše dává smysl. Svět, který autorka stvořila, byl bezchybný. Nedokonalý, ale bezchybný.

Děláte si ze mě p***l? Jak proč? PROČ? PROČ? TO SE NEMĚLO STÁT! NESNÁŠÍM AUTORKU. PROSTĚ SPÁCHÁM ATENTÁT. AŽ DOČTU KNÍŽKU! JO, PROSTĚ JO!
A takto, prosím vypadají moje poznámky v notýsku po dočtení druhého dílu. Možná se budete divit, ale opravdu jsem si toto napsala do poznámek. Zde máte důkaz, jak moc je konec Fenoména emotivní. A já nelžu. 

Konec? Proč?
Další mou poznámkou bylo, že nechci poslední díl dočíst do konce. Nechtěla jsem otočit poslední list s tím, že to všechno skončí. Že už nebudu takovým imaginárním průvodcem, který na všechny bude v duchu křičet, smát se a platonicky milovat. Když jsem následně večer ležela v posteli a v televizi běžel nějaký horor, četla jsem a po tváři mi tekla slza. Nečekala jsem, že autorka nechá tak otevřený konec, ale nakonec jsem tomu byla ráda.

Pokud tedy chcete být po dočtení série jako v bublině, kde se snažíte pochopit, co se vlastně odehrálo a zároveň toužíte po návštěvě Men in Black, aby vás zbavili veškerých vzpomínek na Legendu, Fenoména a Šampiona, neváhejte a vrhněte se na tuto sérii. Slibuje totiž tolik napínavých scén, dechberoucích akcí, zamilovaných pohledů a nezapomenutelných zážitků, že se nebudete ani na jednu chvíli nudit. A nemá náhodou toto splňovat každá dokonalá kniha?
900 000/5

Marie Lu: Legenda, Fenomén, Šampion
Nakladatelství CooBoo, Rok vydání - 2013/2014

16 comments:

 1. Skvělá recenze. :) Moc se mi líbí, jak píšeš a jak se vyjadřuješ. :) V rámci předzkouškové prokrastinace ti jdu pročíst celý blog. ;D Jinak celou sérii jsem si včera odnesla z knihovny, takže o prázdninách se do ní pustím a jsem teda natěšená. :) Přesně tyhle pocity, co popisuješ, jsem měla u Tygří ságy. Četla jsem hodně různých knížek, ale žádná z nich mě nezasáhla až takovým způsobem. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji moc! :)
   Jen směle do prokrastinování. :D

   Delete
 2. Série se mi líbila, ale zase tak moc nadšená z toho nejsem.;-)
  Autorka mě ale potěšila tím koncem, ten se mi fakt líbil.:-)
  PS: Já už jsem si říkala, že jsi dlouho nezměnila vzhled.:-D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já jsem nadšená ze všeho. :D konec byl parádní. :))
   Viď... :D

   Delete
 3. Túto trilógiu mám v to-read odvtedy, ako som narazila na prvú recenziu od jednej bloggerky, ktorá o nej písala s rovnakým nadšením ako ty. Dokonca to máme aj v našej knižnici, táákže pôjdem do toho. :D Škoda, že neviem, do akých kníh sa mám pustiť skôr... #fangirlproblems :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Pak napiš názor. ;) :D tak těch knih je!! O.o a jedna lepší než druhá. :3

   Delete
 4. Ďalšie knihy, ktoré si chcem prečítať... Asi ti to píšem ku každej recenzií, ale je to tak. Všetky knihy, o ktorých píšeš ma neskutočne lákajú. Neviem, kedy to chcem stihnúť prečítať. Ale na druhej strane (teraz budem kecať dosť od veci) - neskutočne sa teším na prázdniny, na tú dobu, kedy budem väčšinu času tráviť ležaním pri bazéne na záhrade s knihou v ruke, krík s ríbezľami hneď pri mne, takže budem môcť stále jesť (ako to mám vo zvyku, veď vieš) a ešte k tomu zdravo. Myslím, že poriadne podoháňam tento zoznam kníh na čítanie, ak ich budem mať odkiaľ zohnať :/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ty to zvládneš. ;) hele asi dojedu za tebou, abychom spolu hřešily. Ve dvou se to lépe táhne. :D ;)

   Delete
  2. Pevne verím, že naozaj prídeš :3

   Delete
 5. Jůů nový vzhled krásný :) A moc pěkná recenze, o Legendě už jsem hodně slyšela, ale nějak mě příliš nezaujala, ale teď mě zaujala hodně, achjo, kdy to mám číst všechno Maruško? :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jéé, děkuji! :)
   Problémy knihomolů, stále narůstající to-read list. :) :D s tím ti neporadím, mám stejný problém..

   Delete
 6. Já série (kromě HP) všeobecně moc nemusím, ale o Legendě se táhnou legendy:) Děkuji za návnadu:)

  ReplyDelete
 7. Musím souhlasit, souhlasit a souhlasit, protože mám pocit, jako kdyby ses mi hrabala v hlavě a napsala všechny MOJE myšlenky. A jsem ráda, že sis to konečně přečetla, protože tahle série je... Domysli si nějaký slovo, který se hodí, nebo nějaký gesto nebo co chceš, prostě jedna z nejlepších.

  ReplyDelete
 8. Proč mi to děláš? Knihy jsem zavrhla, že to bude jen další z dystopií a ty to takhle vychválíš. Víš, jak bude moje peněženka neskutečně trpět? Nojo. To mám za to, že čtu recenze ostatních :D
  Skvěle napsané. Opravdu dokážeš člověka pro sérii nadchnout.

  ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)