Hra, která tě sleduje

Mám ráda počítačové hry. Když mám čas a náladu, sednu si k počítači a hraju. Nikdy se mi ale nestalo, že bych začínala být na dané hře závislá. Hraní mě obyčejně po maximálně dvou hodinách přestane bavit. Existuje ale hra, která přemýšlí? Která vás nutí u ní sedět až do dvou hodin ráno? A která vás nutí i zabíjet? Seznamte se s Erebosem.

Když si Nick jednoho dne všimne podivného chování spolužáků, kteří si začnou předávat malý balíček, aniž by ho ukázali komukoli jinému, začne v něm růst zvědavost. Zvědavost, která pomalu přerůstá v rozrušení, když se podivně začne chovat i jeho nejlepší kamarád Colin. Až později zjistí, že za tím vězí opět ten zpropadený balíček. Když ale onen tajemný předmět doputuje i k němu, přidává se i jeho jméno na seznam hráčů Erebosu. Hry, která zná veškerá vaše tajemství.

Vstup,nebo odejdi.Toto je Erebos.
Erebos není ale obyčejnou počítačovou hrou. Je to promyšlená a propracovaná síť úkolů, která dané hráče nutí dělat věci, které by za jiných okolností nesplnili. A co se stane, pokud se Erebosu vzepřete? Čeká vás trest. Erebos o vás ví totiž úplně všechno. Jaká je vaše oblíbená barva, kdy jste si byli naposledy zaběhat, nebo co je vaším největším přáním. A tato přání budou splněna jen hráčům, kteří pro tuto hru udělají všechno. 

Nick je obyčejný teenager, jehož největším problémem doposud byla ta zatracená chemie. Když však propadne kouzlu Erebosu, chemie se zdá být prkotinou. Jeho postava ve hře Sarius, jakoby byl jeho druhou polovinou. Začíná stavět jeho potřeby před ty své a zanedbává svůj společenský život. Hra ho do sebe vtáhne a já nestačím zírat nad tím, jak jednoduché bylo čtení. Měla jsem zpočátku obavy, jak si autorka poradí s prostředím, chováním postav ve hře, ale zvládla to bravurně. Občas jsem mívala i chvilky, kdy jsem se mnohem raději nacházela ve světě Erebosu, než mimo něj.


Čtivost celé knihy mě nutila otáčet stránku za stránkou, ač šlo o re-reading, čtení jsem si užívala, jako bych knihu četla poprvé. První polovina knihy, kdy Nick objevuje tajemství Erebosu, mě nechvátila tak, jako tomu bylo v druhé polovině, kdy odhaluje záměr Erebosu. Je to opravdu jen hra, nebo jde o něco víc? Jisté důkazy naznačují dokonce to, že půjde o něco nebezpečného. Stihne však Nick se svými kamarády, kteří si udrželi alespoň špetku rozumu, zasáhnout dřív, než spletitá hra dovrší svého konce?

Když se děj žene ke konci, napětím jsem snad ani nedýchala. Autorka dokázala, že se nezlekne žádné zapeklité situace, protože i akci uměla napsat opravdu dobře. Zároveň nepostrádá ani smysl pro humor a detail. Každý kousek skládačky po rozuzlení celého tajemství do sebe dokonale zapadl, a nad propracovaností celého díla jsem zůstávala v ohromení. Ač šlo o mou první knihu s počítačovou tématikou, rozhodně nejsem zklamaná.

Pokud tedy hledáte nějakou změnu od dystopií, fantasy a sci-fi děl, Erebos vám mohu jen doporučit. Možná by vás mohlo odradit, že jde o počítačovou hru, která by se vám nemusela číst dvakrát dobře, já jsem byla mile překvapena. A pozor na čtení, nikdy nevíte, kdo vás zrovna sleduje...

Chtěla bych poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku, který si můžete zakoupit ZDE.


13 comments:

 1. Erebos se mi fakt líbil a po jeho dočtení jsem měla hroznou chuť jít a hrát Assassin't Creed. :D Skvělá recenze!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já jsem hned zalitovala toho, že neexistuje i ve skutečnosti. :D

   Delete
 2. Erebosa už dlhšiu dobu okukujem :) Vyzerá teda vážne super.

  ReplyDelete
 3. Vůbec neznám tyjo :) díky za tip :))

  ReplyDelete
 4. Nemám rada počítačové hry, no túto knihu zbožňujem. Bola naozaj originálna a akcia na seba nenechala dlho čakať :)

  ReplyDelete
 5. Souhlasím, Erebos byl opravdu velmi milé překvapení :)

  ReplyDelete
 6. Pořád narážím na samé úžasné recenze! Taky si tu knížku musím někdy přečíst, když se všem tolik líbí. :)

  ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)