Putování s draky - Eldest

To, že jsem naprosto uchvácená z prvního dílu série, je normální. Pak avšak přichází na řadu druhý díl, který většinou jedničku naprosto potopí a já začínám přemýšlet, zda sérii dočíst celou. A ano, toto se mi stalo i u Odkazu dračích Jezdců.

Šíří se temnota, přichází beznaděj, vládne zlo… Pokračování fantasy bestselleru Eragon z pera Christophera Paoliniho opět dobývá svět! Eragon cestuje se Safirou do elfského města Ellesméry, aby podstoupil výcvik v kouzlení a boji, životně důležitých dovednostech Dračího jezdce. Ztrácí jistotu, neví, komu může věřit a osud království, v němž temná ruka krále rdousí veškerý vzdor, leží i nadále právě v jeho rukou… Druhý díl tetralogie Odkaz Dračích jezdců.


Eragon se vzpamatovává z  velké bitvy, kterou nakonec se svými přáteli a dračicí Safirou vyhráli. Utrpěli mnoho zranění, přišli o dobré muže a hlavně, toto nebyla konečná bitva. Eragon sbírá nové síly na cestu k elfům, kde podstoupí výcvik, aby se mohl utkat nakonec s králem celého jeho země. Roran, jeho bratranec, který zůstal v jeho rodné vesnici, však nežije tak šťastný život, který si vysnil. Musí spolu s občany bránit hradby vesnice, protože královy vojáci zabíjí všechny, kdo má jakýkoli kontakt s Eragonem. Jak se oběma chlapcům povede? 


Jak jsem psala u prvního dílu, obdivuji autora za to, že tak propracovaný a rozsáhlý příběh dokázal napsat v tak mladém věku. Nedokážu si představit, že bych něco takového kdy napsala! Styl psaní mi sedl. Autor trochu ubral na popisování okolí, za co jsem ráda, protože se u některých pasáží dost nudila, ale jinak? Jsem nezaznamenala skoro žádné zlepšení.
Je pravda, že vztah mezi Eragonem a jeho dračicí je více reálnější a vy si k těm dvěma budujete nějaké citové pouto. Eragon je stále mladý kluk, který se pomalu a jistě stává bojovníkem, Safira je stále tou chytrou dračicí, která obětuje vlastní život pro svého Jezdce. Zdálo se mi ale, že čtu opět Eragona.
Nejde o to, že by snad chyběla akce, to rozhodně ne. Jenom mi přišlo, že se vše opakuje. Stejná bitva, stejné putování, stejné naprosto všechno.

Trvalo mi déle, než jsem knihu přelouskala. Je to samozřejmě také tím, že má o několik stránek navíc, ale hlavně tím, že mě nic netáhlo dopředu. Jo, otáčela jsem stránky, ale už mi to nepřišlo tak napínavé a dobrodružné, jako tomu bylo v prvním díle.

Pevně doufám, že mě třetí díl něčím pořádně nadchne, protože by byla opravdu škoda, kdybych sérii nedočetla do konce. Čekala jsem něco nového, místo toho jsem dostala o něco pozměněnou jedničku. Možná jsem se špatně vyspala, ale dvojka mi jednoduše nesedla. Pokud teď váháte, zda si druhý díl přečíst, říkám ano. Není to špatné, ale já jsem zkrátka člověk, který touží po změně. A té jsem se tady moc nedočkala.

Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku, který si můžete zakoupit ZDE.
3/5
Christopher Paolini: Eldest
Nakladatelství Fragment, Rok vydání - 2005/2012

CONVERSATION

6 komentářů:

 1. Nemám ráda průměrné série.:-) U dobrých se na nový díl těším, ty, které se mi nelíbí, prostě odložím. Ale průměrné mě s každým dílem baví pořád méně, ale nejsou tak špatné, abych je dala pryč, protože je prostě chci dočíst.:-)
  U téhle série mě ale nezaujal ani Eragon, takže to bylo jasné.:-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Přesně. Prostě to chci dočíst! :)

   Delete
 2. Odkaz je pro mě díl od dílu horší a horší, mně ještě chybí přečíst poslední díl a kdybych neměla tak ráda Safiru a nepřelouskala to už tak daleko, tak bych se na to vykašlala. Takhle to prostě musím dočíst :D

  ReplyDelete
 3. Nečetla jsem teda ani první díl, ale chtěla bych a slyšela jsem jen ohlasy na celou sérii.
  Jak píšeš ty taky se mi stává když čtu nějakou knižní serii, že první díl je bezvadný a ten druhý nemůžu skoro dočíst :D

  ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)