Problémy knihomola

Je jasné, že čtení má mnoho výhod. Některé z nich jste si mohli přečíst v článku 1O důvodů proč číst u blogerky Katie. (ke které určitě někdy zajděte.) A mě napadlo, bylo taky na čase, že? napsat článek týkajících se problémů všech knihomolů. Nebo alespoň mě.
1. Proč pořád čteš?
Neustálé otázky od kamarádů, známých, ale hlavně rodiny. Já nechápu, že nechápou, jak moc je čtení úžasné. Ale pozor! Pokud jim hodláte začít vysvětlovat, že oni jsou nuly, protože nečtou, zkuste jim to říct trochu citlivěji. (Zjistila jsem totiž, že se po této větě urazili. Merlinví proč.)

2. Platonické lásky
Trable všech náctiletých čtenářek, které mají alespoň z části romantickou duši. Snad každá spisovatelka/ spisovatel popisuje svou hlavní postavu jako naprostého úžasňáka. Tento pan Božský má všech pět es pohromadě. (Svalnatý, super, sexy, sympatický, sladký) A vy, ač se snažíte sebevíc, podlehnete šarmu tohoto hrdiny. Ano, mluvím třeba o Tobiasovi, Dimitrijovi, Adrianovi, Stefanovi, Damonovi.... (Každý doplní dle svého vkusu.)

3. Ten pocit, když kniha/série skončí
Prázdná, černá díra. Nepřítomný pohled. A pak najednou... Na vás zaútočí všechny emoce, které se na minutu schovaly do všech koutů vaší mysle, aby mohly skupinovým útokem bombardovat váš mozek otázkami typu: A to je jako konec? Proč to skončilo takhle? Opravdu neexistuje žádný jiný díl? Měla bych napsat autorce/autorovi, aby napsal další díl? Protože jinak pravděpodobně umřu? Můj život už nemá smysl? ... Po dočtení Hunger Games jsem si chtěla alespoň na pět minut zahrát na Men In Black, abych si mohla vymazat veškeré vzpomínky na tuto sérii a začala ji číst od začátku, neboť po celou dobu čtení jsem byla v knižním nebi. A takto to mám i s některými knihami. Proč neexistuje něco jako mazač paměti? Proč? Protože jsem zase jenom člověk. Proto.

4. Čtení, psaní recenzí, péče o blog = požerač času
Ano, budu se věnovat i této kapitole. Zjišťuji, že mi blog, knížky a recenze žerou celkem dost času. Ano, já vím, že jsem blesk, ale dříve jsem to tolik nevnímala. Asi jsem nebyla tolik aktivní? Psala jsem méně článků? (Hahahah.) Ale určitě jsem méně četla. Stává se ze mě pomalu a jistě pořádný bookworm, protože čtu každý den, každou volnou chvilku, i místo učení. (To se moc nezamlouvá mé mamce. Já se jí ani nedivím, ty známky jsou...) A pokud nečtu, píšu recenze, nebo projíždím knižní blogy, čtu články, je toho hafo. A jak jsem zpozorovala, více času trávím na bloggeru než na facebooku! Pozor, to už začíná být alarmující.

5. Neexistují kluci, kteří čtou
A ne, nepočítají se kluci, kteří mají knižní blog. Vidím to kolem mě. Ve třídě, ve škole, u kamarádů. Pokud začnu někde mluvit o knížkách, přidá se ke mně maximálně jedna holka, možná dvě. Kluci? Nikdy! Proč? Vždyť je to tak neuvěřitelně sexy, když kluk čte! Dejte hezkému klukovi do ruky knížku místo cigarety a bude tisíckrát atraktivnější. Když bude na lavičce sedět kluk s knížkou a nebo bez, můžete s klukem, který drží knížku začít konverzovat na toto téma. (Pokud tedy nebude to knihy maximálně zakoukaný. To radši nepište jen vaše číslo na papírek a položte ho vedle něj. Když někdo ruší při čtení dobré knihy... No, řekněme, že to není příjemné nikomu.)

6. Čtení při hodinách? Zakázáno!
Nespravedlnost vládne světem! Nechápu, proč si nemůžu číst při hodinách, při kterých stejně nedávám pozor. Je dokázané, že se při čtení trénuje mozek. Místo vejrání na bílou stěnu po mé pravici bych si mohla v klidu číst. Ale ono né. Učitelé totiž nepřenesou přes srdce to, že by se mohl někdo při jejich hodinách nudit. Kupříkladu fyzika. Nechápala jsem ji, nechápu a chápat nikdy nebudu. V budoucnu s ní určitě nepřijdu nikdy do kontaktu, takže mi je k velkému NIC. Mým dětem ji bude vysvětlovat tatínek, nebo budou chodit na doučování, ale já se jí budu vyhýbat jako čert kříži.

7. Knihy z knihovny se musí vracet
Když máte super knihovnu, jako mám třeba já, jsou to přímo muka. Vyjde nová knížka, uběhne čtrnáct dní, u nás v knihovně leží mezi novinkami. Vy si knížku půjčíte, přečtete, zjistíte, že je úžasná, a pak to na vás dolehne. Uvědomíte si totiž, že tu knížku, kterou jste si tak moc zamilovali, musíte vrátit. Začínáte vymýšlet všemožné plány, které začínají vkradením se do knihovny, na počítači nějakým způsobem zařídit, že jste knížku už vrátili, a pak si ji nechat doma, konče tím, že zabijete knihovnici. (Jo, to už jsem byla vážně zoufalá.) A když ten osudný den Dé přijde a vy jdete se skloněnou hlavou vrátit knížku... Nedá se to popsat. (Zrovna mám doma z knihovny celou sérii Legend...)


A to je všechno, dámy a pánové. Pokud jsem na něco zapomněla, budu ráda, když mi dáte do komentářů vědět. Týká se vás jeden z problémů? Všechno mi, prosím sdělte. A těšte se určitě i na kladné stránky čtení.

33 comments:

 1. Jáááj Platonické lásky ma dokážu vážne dostať do depky :/
  Prečo takí chlapi neexistujú aj v reálnom svete ha? Fňuk :)
  Ten tweet stojí zato :P pravý knihomoľ :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Platonické lásky jsou nejhorší kalibr. :D
   přesně tak! :)

   Delete
 2. Mať tak tvoje problémy... (kecám, mám presne také isté :D). Všetky do bodky. Teda okrem toho predposledného, pretože na základnej som pravidelne čítavala pod lavicou (kým ostatní sa hrali na svojich mobiloch, čo je lepšie?). Na gympli nestíham, iba cez volné hodiny :/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já bych na gymplu taky neměla teoreticky stíhat, ale co. Fyzika je fyzika...-_-

   Delete
 3. Tohle je tak přesné. Platonické lásky, kluci, kteří nečtou. Mám ve třídě kluka, co četl Eragona. Ale nesnáším ho, což je strašná škoda, protože zrovna o Eragonovi bych se bavila hodiny a hodiny. :D
  Kvůli čtení v hodině jsem se letos pohádala s učitelkou. Od té doby se nenávidíme. Já jí to dávám najevo tím, že ji nezdravím, ona mně tím, že mě pořád vyvolává. :D
  Poslendí problém je snad nejhorší. Ne, vlastně konec sérií je horší. Ale nesnáším, když se té knížky musím vzdát. Proto se do knihovny snažím chodit co nejmíň.
  Maruško, tenhle článek byl boží. Ale předpokládám, že nedokážeš napsat pozitivní věci o čtení, vždyť jsou jich miliony!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já mám zase kamaráda, který má celého Eragona doma a mně se docela líbí. Ale četl jenom jeho. :/ :)
   No, já učitele jenom lehce upozornila, že mi bude muset tu knížku vrátit. Stejně jsem pak nenapsala do sešitu nic! :D
   Já tam jsem zas jak pečená, vařená. :D
   Bude to oříšek:)

   Delete
 4. Upřímně? Byla jsem doma dva dny a už jsem se nudila. Vždycky si říkám, jak by bylo úžasný být doma a moct si číst celej den, ale fakt se to omrzí. (Teda, Doctor Who se neomrzí nikdy, ale když čteš nějakou knížku a chce se ti při tom strašně spát, není to ono.)

  Děkuju, já doufám, že se co nejdřív uzdravím. To stejné tobě. :)

  Sherlocka už jsem dokoukala a období šílenství už přestalo - období šílenství, kdy nemyslím vůbec na nic jinýho. A teď přišlo období DW, a je to ještě horší. Dřív jsem si myslela, že jsem taky spíš na Sherlocka, ale prostě... Tennant jako Doctor, tomu nejde odolávat dlouho. :D

  ReplyDelete
 5. Doufam ze necadi, ze budu psat bez haclu a carek, jsem moc lina je na mobilu psat :D
  Kazdopadne naprosto dokonaly clanek, presne popisuje me kazdodeni ztrasti a slasti a nejvic pravdiva je cast "..dejte klukovi do ruky knizku, misto cigarety..." no proste dokonale popsane a tesim se na vice clanku:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. V pohodě. :)
   Ještě na toho kluka narazit, co? :D :)
   Děkuji:)

   Delete
 6. Super článek!:-D
  Já teda naštěstí nemám problém s vracením knížek, jsou věci, které hromadím mnohem raději.:-)
  A co se týče kluků, náhodou se mi stalo, že se mě jeden snažil sbalit na čtení.:-D (A ano, je to ten, koho myslíš.:-))

  ReplyDelete
 7. Se vším musím naprosto souhlasit. Sice mám spolužáka, který čte, ale to je prostě můj kamarád, se kterým se bavím o Sherlockovi, knížkách, počítačových hrách, apod. Nic víc bych si neuměla představit. :D Nicméně zpět k tématu, jsem ráda, že takové problémy nemám jenom já a jsou v tom i ostatní. Platonické lásky, ach bože, to je snad to nejstrašnější. :D Vidím, že taky nemáš ráda fyziku. :D Musím souhlasit, to je snad nejnudnější předmět. A když ještě máte na tu hodinu takového cvoka jako my, hrůza. Ta učitelka nám začala ve fyzice pouštět snad 5x za sebou písničku Střídavý elektrický proud. ( A to ještě nemluvím NA ČEM to pouštěla! Nějaký hoodně starý kazeťák. Ale ona ho k tomu ještě ani neuměla ovládat.) :DD Ale vážně! Nenávidím fyziku.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nikdo nemá rád fyziku, ale zrovna tvou učitelku bych brala. :)

   Delete
 8. Souhlasím s tebou. Všechno má svoje klady, ale bohužel i zápory.
  Platonické lásky jo ty jsou nejhorší. A když končí série knížek, tak to bych vraždila. Když jsem dočetla poslední díl Hunger Games chtěla jsem si to číst pořád a pořád dokola. Říkala jsem si proč to má jen 3 díly a ne třeba 10 ;)
  U mě ve třídě moc lidí nečte, což si myslím, že je škoda. Neříkám nejsem asi moc velká knihomol, ale když je čas a chuť moc ráda si sednu ke knížce, ale dám před knížkou přednost kamarádům a zábavě :)

  ReplyDelete
 9. Maruško, přetaň mi lézt do hlavy! :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. This comment has been removed by the author.

   Delete
  2. Promiň! :D Ale já jsem neodolala. ^^

   Delete
 10. ááách ty platonické lásky, známe známe. Hvězdy nám nepřály = Gus: proč neexistuje někdo jako on? však je tak úžasnýýýý!! nicméně, vysvětlovat někomu proč 7 hodin v kuse čtu nějakou knihu, je opravdu utrpení >.<

  ReplyDelete
 11. Pěkný článek, pobavila jsem se :-) Ještě že už mi nikdo knihy nezabavuje :D

  ReplyDelete
 12. Nádherný článek, Maruško :)
  Jak já tuze nerada vracím knihy do knihovny! :D
  ... mám to přesně jako ty + ještě jsem laxní k sledování vypršení výpůjční doby - to je u mě už asi tradice :))
  ;)

  ReplyDelete
 13. Skvělý článek:)) Ještě bych tam přihodila problém s místem pro knihy, které už máme doma natrvalo:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Na to jsem úplně zapomněla! :) Děkuji za připomenutí. ;)

   Delete
 14. To je tak úžasně napsaný článek, kde souhlasím snad s každým bodem. Od srdce jsem se zasmála! :D :))
  Mám to s knihami úplně stejně jako ty. :)

  ReplyDelete
 15. Bože, to je tak skvělý článek! Napsala jsi to úžasně! To máš štěstí, že v knihovně, v přihrádce novinky, vůbec něco najdeš. U nás jsou všechny bestsellery vybraný a rezervovaný asi tak 10x:(. S tím čtením ve škole: Dříve to u nás ve třídě tak nebylo, ani já, taky bookloverka jsem ve škole nečetla, ale teď se nás čte moc, je to trend:). Když jsem četla Hunger games, kde v jedný knížce byly všechny díly, tak se mě každou přestávku někdo na něco ptal:"Tý jo, jak to můžeš přečíst?" nebo "Jó, to jsem četla, ale jenom první dva díly. Líbí se ti to?" nebo "Kde jseš?" a tak podobně. Někdy se nás ptají i učitelé, co čteme:). Jednou, jeden učitel zabavil mý spolužačce její knihu a ona na něho začala řvát:). Naše škola je blázinec, o tom ani nemluvě:).

  ReplyDelete
  Replies
  1. To já jsem učitele jen jemně upozornila, že bych tu knížku poté potřebovala vrátit. :D
   Děkuji. :)

   Delete

Děkuji za každý komentář! :)