Percy Jackson: Bitva o labyrint

Po, dá se říct, poněkud nepovedeném dílu Prokletí titánů přichází v sérii Percy Jackson na řadu předposlední díl s názvem Bitva o labyrint, který  má o něco kladnější hodnocení, tudíž jsem čekala, že vyrovná "neúspěch" jeho mladšího bratra. Čekala jsem dobře a musím říct, že zařídil i nepatrné plus bráchovi úplně nejstaršímu, Poslední z bohů.


Percy Jackson je polobůh- potomek boha a obyčejného smrtelníka. Má vrozený dar se nachomýtnout do všech problémů, do kterých by to jen šlo. Pokaždé, když nastoupí do nové školy, nějakým způsobem ji dokáže alespoň částečně zbourat a nebo zabít nějakého pracovníka, který doopravdy žádným pracovníkem není. Ve světě totiž existují různé nestvůry, které se, bohužel nedají zabít. Pouze zmizí a za pár tisíc let se objeví znovu. Výjimkou není ani samotný vládce titánů- Kronos, který pomalu a jistě povstává a hodlá zničit ty, kteří zničilo před dávnou dobou jeho, bohy Olympu a posléze celý svět.


Že by krok k lepšímu?
Jak už jsem psala, musím uznat, že tento díl byl  mnohem více propracovanější, než díl předchozí.  I když nerada, musím se přiznat, že si skoro ani nepamatuji, co se stalo minule, protože se mi zdá, že se tam neodehrálo ani nic zajímavého, co by upoutalo tolik mou pozornost. Bitva o labyrint toho má naopak nabídnout dost. Jak už sám název napovídá, dostane se Percy a jeho banda do Daidalova labyrintu, který, pravda, mohl být o něco lépe napsaný, neboť jsem si ho nemohla pořádně představit, ale jeho princip a fungování byl vymyšlen dokonale. Stejně tak rozuzlení všech problémů a nejasností na konci knížky stál za to, což se o Prokletí titánů moc říct nedá. I čtivost byla mnohem lepší. Knížku jsem měla přečtenou za dva dny, a to jsem ji nečetla nijak zvlášť moc. Zkrátka jedeme pryč, knížku vezmu s sebou, protože jsem přímo dychtila po vědění, jak vše dopadne.

Láska, láska, láska?
A jak to tak už bývá u YA knih, někdy se hlavní hrdina zkrátka musí zaláskovat do dívky, která ho od začátku neskutečně štvala a lezla mu na nervy, ale nakonec se ukáže, jako TA pravá, bez které by to mohl vydržet. Naštěstí to autor s romantikou moc nepřeháněl, ale jistě si povšimnete prvních náznaků starosti a zájmu. A tady to celkově vyzní hrozně roztomile. A především vás nutí do čtení veškerá dobrodružství, která s hlavním hrdinou chcete zažít. A né vztah mezi ním a dívčinou. 

A co náš slavný polobůžek? Jsem nehorázně ráda, že to není ten typ hrdiny, do kterého se okamžitě zamilujete. Máte ho rádi, smějete se mu, když udělá nějakou pitomost, nebo něco nepochopí, zlobíte se na něj, když udělá špatná rozhodnutí, ale jedno mi tu pořád vadí. Je to jeho dokonalost- supersíla. Jak už jsem psala v recenzi minulé, předminulé a předpředminulé, autor ho vykresluj jako kluka, který zvládne všechno. Přeskoč třímetrovou zeď- žádný problém. Zabij tucet příšer- žádný problém. Teď se nauč nějakou novou superschopnost- žádný problém. Kdyby pan Riordan alespoň trochu slevil v té dokonalosti, Percy by vypadal o mnoho reálněji!


Mytologie v kostce
Nepřestanu obdivovat, jakou formou zde autor podává antickou mytologii. Pamatuji si téměř všechny bohy + čeho jsou bohové, znám nové nestvůry, čeho se bojí, co proti nim zabírá. Řecké hrdiny znám skoro nazpaměť, takže promiň, Éďo, ale tvá knížka bude muset ležet ještě chviličku v regálu. Neuvěřitelná fantazie a kreativita, kterou pak Riordan má, tu lze jen obdivovat. No schválně. Napadlo by vás, že má Apollón zlatýho mustanga? (Nebo co to bylo za auto?)

Dalšími plusy je krásná obálka, kterou všem ukazuji na potkání a nastavuji proti slunci, aby spatřili různobarevné odlesky, které vrhá. Styl psaní, který se mi zamlouvá čím dál, tím víc. A samozřejmě drobná chybička v tisku, kdy jsem si musela otočit knížku vzhůru nohama, protože takových dvacet stran bylo vytištěno obráceně. Ještě, že jsem četla doma, protože být na veřejnosti, lidé by si pomysleli, že jsem se cvokla.

Film VS Kniha
Nekoukejte na filmy, nesrovnávejte, nejde to. Pokud si tedy nebudu brát servítky, film byl na dvě věci. Jak první díl, tak díl druhý. Jsem hrozně zvědavá na třetí díl, ale pochybuji, že top bude nějaký zázrak. Veškeré detaily, které vyčtete z knih, vám uniknou, stejně tak důležité informace, které vám všechno dovysvětlí, apod. Jediné, co kritizovat nemůžu je obsazení Percyho, božský Logan.

Shrnuto a podtrženo?
Pokud jste četli předchozí tři díly, určitě si Bitvu o labyrint přečtěte a nenechte se odradit poněkud nevydařeným třetím dílem. Čeká na vás spousta dobrodružství, zábavy, trochu té ještě dětské lásky a neukončený díl, vás jednoduše donutí si přečíst závěrečný díl série, na který se ohromně těším.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.
4/5
Rick Riordan: Bitva o labyrint (Percy Jackson)
Nakladatelství Fragment: Rok vydání - 2011

A napálili jste včera někoho?

CONVERSATION

2 komentářů:

 1. Měla jsi vyfotit ty obrácené stránky, to bylo fakt vtipné.:-) Takže ještě jeden díl a jdeš na Bohové Olympu?:-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já nevím, asi jo. :) budu vás tady spamovat Rickem. :D
   Nemohla jsem vyfotit, rupla jsem si paměťovku. :D

   Delete

Děkuji za každý komentář! :)