Hon

Určitě jste už slyšeli o novince Hon, která nadchla pořádnou hromadu lidí po celém světě, že? Možná, že i vám přišel od nakladatelství Fragment email, jestli byste si nepřáli zaslat READING COPY a být tak mezi prvními třiceti v naší zemičce, kteří si tento strhující příběh přečtou? A když se pořád ještě nechytáte, tuto knížku vám trochu představím.


Společnost už není taková, jakou ji známe teď. Glupani, neboli my, lidé, jsou téměř vyhynulý druh, který se musí schovávat před "lidmi", kteří se neskutečně podobají upírům. Spí na hácích, pijí glupaní krev, nesmí vkročit na denní světlo a bojí se vody. Gen, hlavní hrdina celé knihy, přežívá a dělá všechno pro to, aby se co nejvíce podobal "lidem." Jsou to nelehké úkoly, ale je to nezbytné, pokud se nechce ze vteřiny na vteřinu stát chutnou svačinkou. A pak je tu Hon. Jsou vylosováni lidé, kteří jsou následně vypuštěni do arény, kde si mohou ulovit nejednoho glupana. Když se do Honu dostane Gen, čeká ho daleko větší boj, než který doposud s bídou vyhrával. Teď bojuje proti přesile.

Hned, jak jsem přečetla anotaci, mi knížka připomínala slavnou trilogii Hunger Games od perfektní paní Collinsové. Aréna, boj, hon... Musím říct, že i začátek lehce připomínal losování splátců, ale to jsem se možná nechala jen unést. Nic-mé-ně. Nehledejte v tom souvislosti, Hon je úplně o něčem jiném. Ale že by mě zrovna dvakrát okouzlil, to říct také nemůžu.

Gen, mladý kluk, sirotek, glupan. Kdyby se ostatní dozvěděli, co je zač, smlsnou ho jak jednohubku. Bez řečí a bez okolků. Lidé by ho "žrali", já jsem z něj tak odvázaná nebyla. Nesedl mi. Po celou dobu čtení jsem se úpěnlivě snažila, aby se mi alespoň z části zalíbil, ale nepovedlo se. Ze všech hrdinů, kteří se v knize objeví, mi k srdci přirostl jen jeden, a to úplně na konci příběhu. Netvrdím, že byly postavy špatně napsané, jen bylo velmi obtížné si k nim udělat nějaký vztah.

Co Honu ale nemůžu upřít, byla jeho čtivost. Rychlost, jakou jsem otáčela stránky, byla blesková. Příběh je psán svižně, vše vám hezky utíká, tudíž ke stylu psaní nemám nejmenší výtku. Tuto svěžest bohužel stahoval dolů nápad a příběh. 

,,Originálně neoriginální"

Opravdu se mi zalíbili glupani. Nápad, že se musíme schovávat, přizpůsobovat, abychom přežili. Napínavé scény jsem hltala jednu za druhou a zapomněla jsem mnohdy i dýchat. Začátek knihy? Perfektní. Konec knihy? Perfektní. Prostředek, což byla drtivá většina knihy, mě nebavila. Zdálo se mi, že se vše neskutečně vleče! Podrobný popis všeho, co se vám postavilo do cesty, mohl autor klidně zkrátit na polovinu a vůbec by mi to nevadilo. I když jsem četla rychle, nic jsem nepřečetla. 

Pokud jde o hon, jsem zklamaná. Čekala jsem, že alespoň od poloviny knihy se dostaneme do arény, kde bude muset Gen povolit uzdu své kreativnosti a fantazii, aby přišel na způsob, jak přežít. To, že se do arény pomalu ani nedostaneme, mě dost překvapilo. Neříkám, že to bylo mimo arénu nudné, ale napínavých a dechberoucích scén pomalu a jistě ubývalo. 

Nečekaně rychlý konec mě příjemně překvapil. I když by nemusel skončit tak useknutě a náhle, objevilo se opět trochu té akce. Samozřejmě, že nesměla chybět epická WTF VĚTA, která vám udělá v hlavě tak dokonalý zmatek, že nemůžete jinak, než sáhnout po dalším dílu.

Pokud tedy máte rádi napínavá a životu nebezpečná dobrodružství a nebude vám vadit lehká podobnost na známou a úspěšnou sérii, tuto knížku byste si měli rozhodně přečíst. Budu doufat, že se v druhém dílu objeví mnohem více akce a k postavám si udělám mnohem hlubší vztah.

Ten pocit, když chcete ihned přečíst druhý díl, ale pak si uvědomíte, že vlastně nevyšel ani ten první.
2/5
Za poskytnutí výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

Andrew Fukuda: Hon
Nakladatelství Fragment; Rok vydání - 2014

CONVERSATION

12 komentářů:

 1. Tak pěkně o tom mluvit a pak dát 2*? :D To asi fakt umíš jen ty.. obdivuju tě. Asi se od tebe naučím trochu té diplomacie! :D Já něco tak milého právě na Hon vymyslet nedokázala.. Ajajaj. Troll. Prostě ne a ne. Mi se to nelíbilo a basta. Na mém seznamu přečtených přibývá čím dál víc kravin! :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já jsem totiž hrozně hodný člověk. Nerada to přiznávám, ale já bych prostě knížku nemohla pořádně zkritizovat, pokud by to nebyl totální propadák. A Hon se mi nezdál AŽ TAK špatný. Ale horší byl no... :D ^^

   Delete
 2. Děsíš mě Maruško, já jsem se na to fakt těšila.:-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Teš se dál, toto je pouze můj pohled na knížku:))

   Delete
 3. No tak to jsem vážně zvědavá, co na to budu říkat já, až se mi to dostane do rukou :D

  ReplyDelete
 4. Mne to má tiež prísť, no teraz neviem či sa ti kniha páčila. Celkom si ma zmiatla :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ona nebyla špatně napsaná, jen prostě nedodělaná, podle mě. Ale poslední věta mě prostě neskutečně nadchla pro další díl. Kdyby nebylo poslední věty, do dalšího dílu se nepouštím. :D

   Delete
 5. Máš úžasný blog!! :) Napřed jsem si Hon přečíst nechtěla, pak zas jo, protože některé recenze tuto knihu opravdu chválí a tak si Hon nakonec přečtu.. no jsem zvědavá, jak se mi bude líbit :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji! :)
   Jsk se říká. Sto lidí, sto chutí, určitě si ji přečti, třeba budeš mít jiný názor. ;)

   Delete
 6. taky jsem to četla a docela se mi to líbilo, alespoň je to něco nového, chudák, jenom dvě hvězdičky, to si nezasloužil... :-D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mě nezaujal, musí se více snažit příště. :D

   Delete

Děkuji za každý komentář! :)