Percy Jackson: Prokletí Titánů

Jelikož jsem předchozí dva díly Percy Jacksona hodnotila spíše kladně, nebude pro vás tedy překvapením, že jsem požádala o třetí díl. Když jsem četla první a druhý díl, pokaždé na mě na konci čekalo nějaké překvapení, které mě donutilo si objednat další díl. Co se Prokletí Titánů týče, jsem malinko zklamaná.

Percy se spolu se svými kamarády vrací do Tábora polokrevných. Dřív, než to ale udělají, musí on, jeho kamarád satyr Grover, dcera Athény Anabetth a dcera Diova Thalia, zachránit sourozence ze strašlivé školy, kteří se s nimi měli vrátit do tábora, neboť, ano, i oni jsou polokrevní. (Dítě boha a obyčejného smrtelníka.) Cestou narazí na Lovkyně spolu v čele s bohyní Artemidou, která se vydá hledat nebezpečnou příšeru.
A samozřejmě se muselo něco zvrtnout. Anabetth se ztratí. A jakoby toho nebylo málo, ztratí se i bohyně Artemis. Percy, Thalie, Grover a vůdkyně Lovkyň, Zoe Večernice, se vydávají na další výpravu.

AUTOR
Rick Riordan se narodil r. 1964. Téměř 15 let působil jako učitel angličtiny a historie na veřejných i soukromých školách v Kalifornii a texaském San Antoniu. Po těžkém rozhodování se povolání učitele vzdal a začal se plně věnovat psaní knih pro děti i dospělé, za které získal řadu cen, mimo jiné i tři nejprestižnější americké literární ceny v žánru mystery. Momentálně žije v San Antoniu se svou manželkou a dvěma syny.

JEDNA VÝPRAVA ZA DRUHOU
Každá kniha je vlastně jedna výprava. Myslela jsem si, že by u třetího dílu mohl udělat autor nějakou změnu, protože se čtenář začíná už malinko nudit, protože ho nic nového nečeká. Tušíte, jak všechno už bude probíhat. Úvod – zápletka – výprava – spoustu nebezpečí – happy end.
Je sice pravda, že styl psaní je čím dál, tím lepší. Jak už jsem zmiňovala, připomíná mi to Harryho Pottera; čtenář dospívá spolu s knihou. Pořád mi ale přijde, že Percy je moc dětinský. V porovnání s HP sérií, autor, jakoby na něco neustále čekal. Žádná brutalita, žádné násilí a žádná smrt. A já si zrovna myslím, že by to knihu o trošku oživilo.
Příjemnou změnou se staly nové postavy. Zoe Večernice, Bianca, Nico. Také do příběhu zasahuje mnohem více bohů. U předchozích dílů o nich byla sem tam zmínka, ale že by v příběhu nějak zvlášť figurovali, to nehrozilo. A právě mě scény s nimi bavily nejvíce.
Seznámíme se zde s bohyní lásky Afroditou, s bohyní lovu Artemis, opět se sejdeme s bohem války Áresem a nakonec je máme všechny v půlkruhu na Olympu. Abych pravdu řekla, líbilo se mi, že je autor nenapsal dokonale. I bohové mají své chyby, i oni se někdy zmýlí, i oni jsou „jenom lidmi.“

JEDNO A TO SAMÉ
Čekala jsem, že mě Prokletí Titánů nějak překvapí. Že už v tomto dílu se stane něco zlomového, po čem budete toužit si skočit ihned do knihkupectví a doma si lehnete do postele a začtete se. A dokud nebudete mít knihu přečtenou, tak se z té postele nezvednete. Upřímně? Nestalo se. Zkrátka se jedná o další výpravu, kde na konci je Percy a jeho přátelé za hrdiny, kteří jsou úžasní, dokonalí a perfektní. A jak to tak bývá, dokonalost vás za chvilku omrzí. Neříkám, že je to špatně napsané, chci jenom říct, že je to napsané stejně.
Je naprosto k sežrání.
Série Percy Jackson není vůbec špatná. Ba naopak, pohltí vás a vy budete mít mladého poloboha v srdci, ať chcete, nebo ne. První dva díly jsem nepřestávala zírat, kolik tajemství svět, který autor vytvořil, skrývá. Jak z obyčejných bezdomovců dokáže udělat Kyklopy, z boha Poseidóna chlápka v havajské košili, z Árese drsňáka v kožence…

Třetí díl napínavé série s překrásným přebalem, která ve skutečnosti nic nového nenabídne, ale stále vás bude bavit, se tedy povedla, ale nenadchla tolik, jak jsem očekávala. Pevně věřím, že tomu tak ve čtvrtém díle nebude, protože, ať už vám tato recenze přijde jakkoli kritická, ve skutečnosti není. Jen jsem z tohoto dílu lehce zklamaná.

P.S. Vím, že už zřejmě nevíte, co byste k článku psali, neboť už se tu Percy párkrát objevil, tak mi jednoduše sdělte, co právě čtete. :) Moc by mě to zajímalo.
3/5
Děkuji tímto nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku, který si můžete zakoupit ZDE.
Rick Riordan : Percy Jackson, Prokletí Titánů
Nakladatelství Fragment, Rok vydání - 2010

CONVERSATION

10 komentářů:

 1. Já viděla jen první díl filmu a teď jsem ho dostala od kamarádky knižně, tak jsem zvědavá :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tak pak klidně napiš, jak se ti líbil :)

   Delete
 2. Percyho som nečítala ale kedysi som chcela... a potom ma to prešlo, takže nemám k nemu čo povedať :D Možno že po ňom siahnem, ale to bude až za nejaký ten čas.

  Ozaj a čo je s tým skypom? (teraz dúfam, že si to písala ty a nepomýlila som si ťa s niekým :D). Pretože ja som svoj na blog už zverejnila ^^

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jo, jsem to já, takže padám na skype, jop? :D ^^

   Delete
 3. Třetí díl mě teda bavil nejméně.. Už si moc nepamatuju o co tam šlo (sákriš), ten zbyek to tak nějak přebil. Též už jsem to četla pěkně dávno a mám své roky, že.. :D :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Máš své roky? Jo, aha. :D Tě asi nechám sednout v MHD, jak jsi stará. :D

   Delete
 4. Viděla jsem jenom film a ten mě celkem zaujal, takže se snad někdy dostanu i ke knihám. Jenže zatím jich mám ve frontě moc :-D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Film je naproti knížce slabý odvar. :D :)

   Delete
 5. Taky mě tento díl zklamal. Nejspíš proto, že tam nebyla Annabeth. Ten blbec Percy (promiň, ale prostě to tak je) musel všechno řešit sám, neměl tam svou chytrou hlavičku, což bylo trochu nudné.
  Ale neboj, další díl ti to vynahradí. Mně se líbil nejvíc. Takže se nenech odradit. :)

  ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)