Humorem a fantazií nabité povídky

Ludmila Lojdová je rodačka z Rychnova nad Kněžnou. Matka klavírní virtuoska, otec akademický malíř a sochař. Vystudovala Vysokou školu pedagogickou v Praze a Filozofickou fakultu na Karlově univerzitě. Do roku 1977 vyučovala na základních a středních školách v pohraničí a v Praze. Od roku 1977 je její svobodné povolání výtvarnice.
Krédo autorky: NEUBLIŽUJ!Knížka humorem a fantazií nabitých povídek Láskyplné horory mě jednoduše okouzlila. Ludmila Lojdová, pro mě, jakožto do nedávna absolutně neznámý člověk, bude nyní figurovat jako paní s velkým Pé, neboť její dovednost psaní je neuvěřitelná.
Autorka má nekonečnou slovní zásobu. Jaká slovní spojení, metafory, přirovnání a všeho možného ona dokázala vytvořit, to jsem mnohdy koukala do knížky s otevřenou pusou a nestíhala chápat veškeré souvislosti. Ano, u této knížky je potřeba přemýšlet. Musím upřímně konstatovat, že to nebylo žádné lehké čtení, to opravdu ne.

,,Pozoruji ruce Sylvaine Wiart v černých krajkových rukávech. Připomínají dvě černé labutě. Několik vteřin bombardují pevnými prsty jednotlivé klávesy a po chvíli je jako na omluvu, chlácholivě hladí, přesně tak, jak to skladba a houslista vyžadují. Skvostné držení ruky, energický úhoz, bravurní projev, mistrovský doprovod.“
str. 80, Koncert


Každá povídka je jeden nezapomenutelný příběh. Ať už se jedná o koncert nebo výlet na chaloupku, máte pocit, jako byste všechno prožívali s autorkou. Barvité líčení krajiny mi doslova vzalo dech. Pestrost každé povídky je věru detailní. To, jak jsi autorka dokázala vyhrát s každou větou, s každým slovem, jak dokázala vyšperkovat každou kapitolu, to lze jen obdivovat.

ŽENA HODNÁ TOHO JMÉNA
Každá povídka je doplněna autorčinou ilustrací. Kromě toho, že paní Lojdová je neuvěřitelná spisovatelka, je také grafička, sochařka nebo návrhářka kostýmů. Je to bezesporu žena, co nazýváme renesanční bytostí, tj. osobou, která dosáhne na několik různých dovedností najednou. Každý obrázek přesně vystihuje atmosféru povídky. Není jich příliš mnoho, ale když už na nějakou narazíte, vykouzlí vám úsměv na tváři.

,,Jdu a nepřestávám se, já, divitelka, divit, jak je příroda různotvárná, různobarevná, proměnlivá i stálá, mazaná, vypočítavá, marnotratná, lakomá i štědrá, odvážná i opatrná, laskavá i krutá. Jak je houževnatá.“
str. 22,Únost na planetu dolík

I když se jedná o tenký svazek, který byste měli přelouskaný za jediný den, neuděláte to. Nebudete otáčet stránky jako šílení, abyste už byli na konci knížky. Proč? Jak jsou povídky pestře napsané, budete si je chtít vychutnat. Každou metaforu budete chvilku převalovat na jazyku, než ji konečně spolknete, ale prožitek je o to větší. U mě se jednalo o knížku, kterou otevřu každé ráno a každý večer, abych si zpříjemnila den, anebo aby se mi lépe spalo.

JAZYKOVÁ SVĚŽEST, CITLIVOST, HRAVOST A VYNALÉZAVOST

Knížka se stala mou inspirací, autorka vzorem. Pořád mě můj rodný jazyk dokáže překvapovat, kolik toho zvládne vytvořit. Jak popsat teplý jarní den, k čemu přirovnat pocit radosti? Je tolik možných způsobů! A autorka, jakoby chtěla každý z nich využít.
Soubor humorných povídek zabalených do barvitého obalu mě okouzlil. Určitě se ke knížce jednou vrátím. Možná ji lépe pochopím, ale zaručeně po ni sáhnu, když mi dojde inspirace. Když mě mé zrádné múzy opustí, Láskyplné horory je zaručeně přivolají zpátky.
5/5
Tímto bych chtěla poděkovat knihkupectví Knihcentrum za poskytnutí recenzního výtisku, který si můžete zakoupit ZDE.

Mgr. Ludmila Lojdová: Láskyplné horory
Nakladatelství Městské knihy s.r.o, Rok vydání: 2013

CONVERSATION

14 komentářů:

 1. Tak pekný článok, musím sa stále usmievať. Podľa tvojho popisu to musí byť okúzľujúca kniha, preto si ju radím medzi knihy, ktoré si chcem rozhodne prečítať. Obdivujem ľudí, ktorí dokážu robiť viac činností naraz a každú ovládajú, sú v nej dobrí. A naozaj ma už len tvoja recenzia o knihe nadchla :)

  ReplyDelete
 2. Super recenzia :) vyzerá to suprovo

  ReplyDelete
 3. Krásná recenze. Vypadá to zajímavě :)

  ReplyDelete
 4. Strašně jsi mě navnadila! Vypadá to na příjemnou oddychovku - a to já ráda :) Děkuji za tip, i za parádní recenzi! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. To jsem ráda. :)
   Díky a nemáš zač. ;)

   Delete
 5. Krasná recenze, těším se, až mi ji půjčíš.:-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji moc! Od tebe mě ta chvála obzvláště těší. :)

   Delete
 6. Vypadá to moc hezky, pokud ji někde zahlédnu, určitě si ji půjčím :)

  ReplyDelete
 7. Super recenze, zní to moc hezky, tak laskavě :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji. :) Přesně takové to je:)

   Delete

Děkuji za každý komentář! :)