Putování s draky - Eragon

Člověk by si řekl, že draků, víl, čarodějnic, upírů a vlkodlaků už bylo dost. Existuje neskutečně mnoho příběhů s těmito nadpřirozenými bytostmi, že začínám mít pocit, jakoby byly všechny o tom samém. Přesto jsem si řekla, že určitě nesmím vynechat knihu, kterou jsem z nějakého nevysvětlitelného důvodu opovrhovala. Doteď nechápu, proč tomu tak bylo.Eragon je mladý farmář, který nikdy nechtěl víc, jak žít spokojený život se svým strýcem Gerem a bratrancem Roranem. Žije vesměs klidně na okraji vesnice Carvahall a jedná se o jednoho z mála lidí, kteří se nebojí zavítat do pohoří na západě země Alagaësie, Dračích hor, kde loví zvěřinu, kterou následně prodává, aby měl jak uživit rodinu. Jednoho dne se však při lovu stane něco neobvyklého. Eragon najde modré vejce, z kterého se následně vyklube drak- dračice. Po smrti jeho blízké osoby se Eragon se svou dračicí Safirou a "vypravěčem" Bromem vydává na dlouhou a nebezpečnou pouť, při které mnoho získají, ale také mnoho ztratí.

Od této knihy jsem nečekala hodně. Říkala jsem si, že to bude jen další fantasy kniha do počtu, kterou si zkrátka musím přečíst, abych si nepřišla jako úplný knižní negramota, protože tuto knížku, ne-li sérii četl každý v mém okolí. Nakonec jsem tedy byla mile překvapena, neboť mě celý příběh naprosto uchvátil.

Styl, jakým Paolini píše, je neuvěřitelně čtivý. Hlavně se mi zdálo, že se měl čtenář pořád na co těšit. Moc se mi nestávalo, že jsem se ocitla v takzvaných hluchých místech, kdy se nic nedělo a já jen s nezájmem otáčela stránky a skoro zapomínala na to, co jsem přečetla. Jen těžko si dokážu představit, že bych v patnácti měla začít psát knihu, ze které se stane světový bestseller.  Řekněme, že na to jsou tu jiní.

Sé onr sverdar sitja hvass! - Nechť vaše meče zůstanou ostré!
Děj vám ubíhá neskutečně rychle. Pasáže, kdy Eragon vede rozhovor se Safirou jsem od prostého textu odlišené kurzívou, tudíž žádné ztrácení se v textu nehrozí. Ani se nesmíte zaleknout cizích jmen, protože se v nich dá poměrně rychle zorientovat. Naštěstí se nepřekládaly, neboť celé knížce dodávaly takový exotický nádech. (A kdyby přeci jen hrozilo, že si nevzpomenete, kdo je ten, či onen, na konci knížky na vás čeká slovníček se všemi cizími pojmy.) Autor vytvořil zcela nový svět, který vás, ať už chcete nebo ne, zcela pohltí.Co se postav týče, nemám snad jedinou výtku, krom hlavního hrdiny. Na můj vkus byl Eragon až příliš učenlivý. Schopnosti získával hrozně rychle, stejnou rychlostí se i učil dovednostem. Není to ale takový extrém, jako je ku příkladu Percy Jackson, který získává neobyčejné síly z ničeho nic. Jen mi občas přišlo, že v některých situacích bylo neskutečně mnoho náhod a štěstí pohromadě. 

Jak Eragon putuje, mění se i jeho charakter. Musím říct, že on a Safira prodělají největší změnu osobnosti. Dospějí a zdokonalí se. Jejich pouto se zoceluje a vy si už na konci knihy nedokážete představit jednoho bez toho druhého. Ze začátku jsem dračici neměla moc ráda. Přišlo mi, že si na Eragona dělá moc velké nároky, že si ho moc přivlastňuje. Jak jsem ji ale postupně poznávala, jen jsem doufala, že nikde neumře, protože bych si knížku bez ní nemohla dál představit.

Kniha byla nahromaděná akcí od začátku do konce. Samozřejmě, jako každá správná fantasy kniha, i tady nesměla chybět velkolepá bitka na konci, kdy se rozhodne o osudu celého lidstva, a kde Eragon ztvární naprosto dokonalého bojovníka, kterého nic neporazí. Ovšem, ale i náš Jezdec má své mouchy. Líbilo se mi, že autor z Eragona neudělal superhrdinu. Někdy i on byl poražen a ležel dny v bezvědomí, nebo se spletl a dělal chyby- To z něj dělalo postavu víc reálnější a hlavně oblíbenější. Neboť, přiznejme si to, nikdo nemá rád dokonalé hrdiny.

Pokud jste milovníkem fantasy žánru, série Dračích jezdců vám rozhodně nesmí uniknout. Je fakt, že si někdo může říct, že je to neoriginální, protože draků bylo v knižním světě taky dost a dost, ale zde je to pojato tak skvělým způsobem, že na příběh farmářského kluka dlouho nezapomenete. Eragon a jeho dračice se vám dostanou pod kůži tak rychle, že ani nestačíte zírat, jak jsou vlezlí. :)

Tuto knížku doporučuji zkrátka všem. Ať jste dospělí nebo v pubertě, muž či žena, odpůrce nebo milovník fantasy, toto je něco jako povinná četba pro knihomoly. A když nic jiného, tak si knížku musíte pořídit kvůli skvělé obálce, která je do-ko-na-lá.

5/5

Za poskytnutí recenzního výtisku bych chtěla poděkovat nakladatelství Fragment.

Christopher Paolini: Eragon
Nakladatelství Fragment: Rok vydání - 2004/2012

CONVERSATION

15 komentářů:

 1. To už je let, co jsem poprvé četla tuhle skvělou knížku :) Asi bych si někdy měla dát re-reading, protože už si toho pamatuju strašně mááálo :D
  Super recenze :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jo, to jenom já ji čtu takhle pozdě. :D
   Děkuji:))

   Delete
 2. Já jsem takhle pozdě zas četla Hunger Games :D Každý z nás má v něčem mezery :D :D

  ReplyDelete
 3. Já jsem si ji půjčila před pár lety v knihovně, a ač mám dračí příběhy ráda (alespoň v té době jsem je milovala), tak jsem Eragona ani nedočetla, protože mě to prostě nebavilo. Ale obálka je krásná, to zase jo.:-)
  Další bod do seznamu knížek, které všichni milují, ale já jsem je nikdy nemusela.:-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nojo, naše Káťa. Ta byla vždycky jiná. :D :
   Mě zase hrozně nadchl. :) tak on je tam hrozně podrobný popis, tak možná proto. :)

   Delete
 4. Já ji četla teď v létě poprvé a taky se mi moc líbila. A ono obecně v těch knihách hrozně rychle dospívají a všechno hned umějí a hned se milují a podobně :)

  ReplyDelete
 5. Tiež som tú knihu ešte nečítala, ale už ju mám stiahnutú v iBooks po anglicky a poslušne čaká, kým príde jej čas. V živote by som nepovedala, že budem čítať knihy cez mobil, ale keďže čítať po slovensky je pre mňa už nuda a stále potrebujem výzvy, angličtina je pre mňa ako stvorená, a navyše, koľko úžasných kníh ešte nie je preložených. <3 Takže čítam po anglicky v iPhone. :D A je to v pohode, už som tak prečítala celú knižnú sériu, teš sa na recenziu. :3 Aj keď myslím, že je možné že si to už čítala. :3 :D
  Úžasná recenzia, mimochodom. :D :)

  Nemáš sa začo hanbiť, tú knihu nespozná fakt skoro nikto. Jednoznačne si ju prečítaj, je to síce taká WTF kniha, ale je fajn. :D Taká oddychovka. :3
  Na jeden bilingválny gympel, najlepší v krajine (vraj), a berú tam dvadsaťosem ľudí. čiže to beriem tak rekreačne, že nemám nejakú výraznú šancu. :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já jsem taky přečetla jednu sérii přes mobil, ale nemám iPhone, takže to vyzní trochu debilně. :D ^^ Těším se na recenzi jak pes. :3

   Máš šanci, ti věřím. ;)

   Delete
 6. Eragon je jedna z mých nejoblíbenějších knížek.
  Ta recenze je úplně skvělá, snad se vším musím souhlasit.
  Nejúžasnější věc na Eragonovi - jako přímo na něm - je ta, že tohle není ta postava, do které se zamiluješ. Nebo nevím, aspoň já to tak mám. Tohle je postava, jejíž dobrodružství chceš zažít. A to je prostě úžasné. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Přesně tak:) nebyl to ten lamač srdcí, o kterém se ti každou noc zdá. Je to zkrátka kluk, se kterým chceš putovat a zažít dobrodružství:)

   Delete
 7. Pekne napísané a súhlasím - svet, postavy, štýl písania... To všetko je v tejto sérii super.:)

  ReplyDelete
 8. Já teda Eragona četla (první tři díly) a musím říct, že mě zas až tak neokouzlil, ale rozhodně to nebyla špatná kniha! =)

  ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)