Elyonova země plná magických tajemství

Nedávno jsem četla recenzi na Elyonovu zemi. Zvláštní bylo, že mě nezaujal až tak děj, jako obálka. Ano, přiznávám se, vybírala jsem knížku podle obalu a ne, nestydím se za to. Proč? Protože jsem zase jednou vybrala dobře a čekalo mě napínavé dobrodružství po Temných horách, které jsem si naprosto užila.

Hlavní hrdinkou je dvanáctiletá Alexa a je to ta nejzvědavější dívka, na kterou jsem kdy v knížkách narazila. Tak trochu jsem se v ní viděla a možná právě proto mi tak sedla. Nezná jiný život, než ten za hradbami, které nechal postavit největší dobrodruh její doby, Warvold. Čtyři města, která následně nechal také vybudovat, jsou tedy spojena hradbami a nikdo se nedostane ven. Centrem této křižovatky je město Bridewell, kde se veškerý děj odehrává. Když se po Warvoldově smrti začnou věci dávat do pohybu, Alexa zjišťuje, že jí nezbývá mnoho času. 


Musím říct, že na to, že tato knížka je doporučena dětem tak pět let mladším, než jsem já, bavila mě. Řekla bych, že se jedná o knihu, která přímo nenadchne, ale také neurazí. Je to takové odpočinkové čtení, u kterého se zasmějete, někdy zatajíte dech, protože scén, kdy netrpělivě hltáte každé slovíčko, se v knize objeví poměrně dost, a zkrátka se na pár hodin vydáte na napínavé dobrodružství. Co mě mrzelo, bylo, že všechno tohle, zažijete asi až v druhé polovině knížky.

Plynulost nebyla nejlepší a to mě hrozně mrzelo. Kdyby autor do té první poloviny dal nějaké vzrůšo navíc, byla bych vážně nadšená, protože to bych neměla snad jedinou výtku. Začátek knihy se neuvěřitelně vlekl, ale nechci tím říct, že mě nebavil, to vůbec ne. Spíše jsem pak u knihy nevydržela déle jak čtvrt hodiny, protože jsem člověk, který u četby potřebuje a) Akci, akci, akci. nebo b) Slaďárnu. 

Po celou dobu čtení se mi zdálo, že se pohybuji v takovém čistém středověku. Žádné telefony, žádné počítače, děti si hrály venku, zkrátka příjemná změna. Největším problémem té doby byl nedostatek jahodového džemu a hlavní hrdinka neřeší problémy typu: Líbím se mu nebo ne? Což je vlastně pochopitelné, protože je jí pouhých dvanáct let, ale tipla bych si, že existují i knížky, kde by se tam taková situace mohla objevit. Narazíme tu velitel stráží, hlídač věznic a samozřejmě mluvící zvířata, která se mi z knihy zalíbila asi nejvíce.

Vrátila bych se k Alexe. Malinko mě mátlo její chování. Jak jsem psala, je jí dvanáct let, ale šifry řeší jako mistrný detektiv a když se u ní objeví chlap velký jako hora, který se jí snaží zabít, bere tuto skutečnost s ledovým klidem. Chápu, že jako dobrodruh toho musí docela dost vydržet a nebát se každého zvuku z houští, ale toto mi zkrátka trochu nesedělo.

Pokud tedy hledáte nějaké odpočinkové čtení a nepohrdnete jednodušším stylem psaní, je tato knížka určena přímo pro vás. A nakonec si dovolím citovat jednu větu z knížky, která mi skoro zavinila problém ve škole, protože hrozilo, že vyprsknu smíchy. (Trochu přeháním, ale to každý.)

,,Daleyi, ty máš nějak moc rozeklaný jazyk," uculil se Ganesh. 
,,A ty jsi tak ošklivý, že si tvoje matka při porodu musela dát pohlavek,"opáčil otec a nějaký čas pokračovali ve špičkování.

3.5/5
Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku, který si můžete zakoupit zde.

Patrick Carman: Elyonova země
Nakladatelství Fragment: Rok vydání - 2006/2014

CONVERSATION

18 komentářů:

 1. Aj ja sa priznám, že si občas vyberám knihy podľa obalu a väčšinou vždy natrafím na super knihu. Asi to tak je, že krásne obaly skrývajú v sebe krásne a zaujímavé príbehy :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Přesně tak. :) Snad se mi tak bude dařit i nadále:)

   Delete
 2. Jo tuhle obálku já taky miluji, nejradši bych si jí taky koupila, ale vím, že ten příběh by byl takový pro mě moc dětský, ale třeba jednou :)

  ReplyDelete
 3. Jen abys věděla! :D Toto jsem přestala číst, jakmile ta holka opustila hradby, bylo to neskutečně nudné-é-é. (Nikdo mrtvý? - myslím, aspoň ne tak, aby mě to upoutalo). A zvědavé hrdinky? Sakra, sakra.. už i Hermiona byla zvědavější. :D

  Jo.. a ta obálka je hnus. Nechápu, jak sis to podle ní mohla vybrat. :* (Ale ta bílá verze je horší, neboj.)

  Ale jinak.. recenze je to nice! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Bylo tu nudné, ale já to mám jako recenzní výtisk, takže kdybych napsala, že jsem to nedočetla, protože jsem u toho usínala.. No, to by asi nešlo! :D Hermiona byla chytrá, ne zvědavá. :D
   :O Wháát? ta obálka je krásná. -_-

   Danke. :)

   Delete
 4. Já třeba když jsem v knihovně a prohlížím si knížky tak u který se mi líbí obal na tu se kouknu více, ale myslím, že není špatné vybírat knížky podle obalu, protože i to má něco do sebe.
  Nějak extra mě tahle knížka neoslovila už asi jen to, že ze začátku je nudná a já bych to asi do konce nikdy nedočetla ;)
  Jinak super recenze :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji. :)
   Já si ji chtěla prostě přečíst, ze zvědavosti. :)

   Delete
 5. Občas je fajn vybrat si knížku podle obalu. A občas je dobré se tomu vyhnout. Škoda je, že málokdy jde poznat, o který případ jde.
  Nemá cenu lhát, vůbec mě to neláká. Nechci říct, že jsem z těchto knížek vyrostla, vůbec ne, možná právě naopak, ale... Nemám ráda, když jsou postavy tak hodně mladé, a už řeší takovéhle problémy. Nemusí to být špatné, ale neláká mě to.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jo, to chápu. Sama mám radši starší hrdiny. :)

   Delete
 6. Abych řekla pravdu, tak se mi ta obálka zrovna moc nelíbí.:-) Ale recenzi máš pěknou.:-)
  PS: Myslím, že ti ten font nepodporuje české znaky...

  ReplyDelete
 7. Túto knihu som kedysi čítala a pamätám si, že vtedy ma veľmi bavila. Teraz by ma asi už tak nezaujala, predsa len je asi pre mladších. Ale po originálnej stránke to bolo úžasné, autorka vytvorila celkom nový svet :)
  Na tejto knihe ma tiež zaujal obal. Obsah knihy si už ani moc nepamätám, ale obal mám pred očami stále :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kdybych byla mladší, milovala bych ji:)

   Delete
 8. Jass the Neverlander25 February 2014 at 09:05

  Dva, tri roky dozadu, by som hneď zobrala všetko vreckové a vydala by som sa do kníhkupectva po tú knihu, ale teraz... :D milujem tento dobrodružný štýl kníh, ale už pri Percym mi robil trošku problémy jeho vek, myslím v prvom dieli. Predsa len, dvanásťročné decká premýšľaú inak ako ja, ako ty, ako my starší, a aj tak sú hrdinovia ktorí sú akosik múdrejší a čojaviemčoešte ako ja. :/ :D
  Čo sa týka obalov, súhlasím s Nell, niekedy to môže byť dobré rozhodnutie, inokedy hrozné rozhodnutie. Ale tak čo ti poviem, ja by som si túto knihu nevybrala keby som mala ísť podľa obalu.
  Ale recenzia to je samozrejme dobrá. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. A mimochodom, čo sa týka tvojho komentu, ďakujeeem za chválu. :) neboj sa nebude to úplne ako Divergent. teda, dúfam. :DD

   Delete
  2. Děkuji!! :)

   Nemáš vůbec zač. ;)

   Delete
 9. Děj mně nezaujal, ale ta obálka je skvělá :)

  ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)