Když někdo jde srdcem proti rozumu

Abych řekla pravdu, nejsem žádný expert na vztahy. Vdaná jsem ještě nebyla, rozvedená taky ne, vlastně jsem nezažila ani žádný velký rozchod a také mě nikdo nepodvedl. Dá se tedy říci, že jsem, co se vztahů týče, naprostý začátečník. Nebrání mi to ale číst knížky, které se vztahů týkají, že. Nedávno se tu objevila recenze na 13.komnatu milenek, což je knížka-zpovědnice, kde svůj milostný život popisují dva lidé; milenka a manžel. Nikdy jsem dříve nic podobného nečetla a i když knížka nebyla přímo určená pro mě, líbila se mi. A když jsem později objevila i volné pokračování, Srdcem proti rozumu, neváhala jsem ani minutku.


Srdcem proti rozumu popisuje život poté. Poté, co dala milenka s manželem dohromady. Zjišťují ale, že zdaleka jejich starosti a problémy nekončí.

Kniha je opět rozdělená do několika částí. Jako první na nás čeká Tomášův deník. Upřímně? Už v jedničce jsem ho neměla ráda, protože zkrátka podvedl svou ženu, a já nevěru opravdu nesnáším. Když pak ale následně začal skoro fňukat nad tím, jak to teď má těžké, chtěla jsem mu jednu vrazit. To on si to celé zavinil. Rozdělil rodinu, Sofii uvrhl do depresí a spoustu dalšího. Hlavním problémem se stává jeho dcera Karolínka. Chce ji vynahradit. Všechno. A dcerka toho samozřejmě začíná využívat, ale to je kapitola sama o sobě.Pokračujeme Sofiiným deníkem. Strašně moc jsem s ní soucítila. Tady vidíme, že život se nestane ihned růžovým, jakmile se muž rozvede a začne žít spokojený život s bývalou milenkou. Spokojený ten život rozhodně není. Naopak se zdá, že vše začíná být mnohem těžší, protože Sofie s Tomášem mají spolu dvě děti, a jak je známo, děti začnou na nevlastní děti žárlit. Musím ale říct, že Sofii naprosto obdivuji. Obdivuji její trpělivost a hlavně její sílu. Je to neskutečně silná žena, kterou nic tak nezlomí.
Co mě ale nikdy nepřestane udivovat, je ta mužská natvrdlost, jejich myšlení, jejich někdy tak přehnané reakce. (Ženy sice taky nereagují vždy správně, ale v této knížce mi přišlo, že muži jsou vážně hrozně natvrdlí.) Každý se se svými výčitky z nevěry vyrovnává jinak. Sofie se snaží, aby v rodině byl klid a pohoda. Tomáš naproti tomu dlouho do noci vysedává v práci a upřednostňuje svou dceru z prvního manželství před dětmi se Sofií. Když se na něčem neshodnou, nekomunikuje.Tato knížka ve mě určitě zanechala něco víc, než tomu bylo s prvním dílem. Uvědomila jsem si, že i když je na tom člověk s partnerem sebehůře, pokud se milují, dá se to zvládnout. Nic není ideální, ale tak to zkrátka je. Člověk musí mít jen pevné nervy, trpělivost a hlavně musí dělat kompromisy. Protože ne všechno bude vždycky tak, jak chceme.
3.5/5
Ukázky z knihy: 1 2 3 4

Za poskytnutí recenzního výtisku, který si můžete zakoupit zde, děkuji knihkupectví Knihcentrum.

Sofie Králová/Tomáš Kristl - Srdcem proti rozumu
Nakladatelství ECONOMICUS - Rok vydání; 2012

CONVERSATION

9 komentářů:

 1. Určitě to musí být zajímavá knížka stejně jako první díl.:-) Někdy si to chci od tebe vážně půjčit.:-)

  ReplyDelete
 2. Vo vzťahoch som tiež úplný začiatočník :D Knihy kde sa to točí iba o láske (mám na mysli tie "moderné" knihy) však nemám rada. Toto ale vyzerá na niečo viac. Sú tam deti, rozdielne pohľady dvoch ľudí... Asi ju zaradím niekde do stredu môjho zoznamu kníh :D
  Jo, to, že sú chlapi mierne natvrdlí som vypozorovala už dávno aj bez vzťahov. Štve sa tá ich slabosť. Sú to predsa muži, tak by mali byť silný a schopný, no nie? Ale o tom by som mohla písať slohovú prácu :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. tak snad se ke knížce někdy dostaneš. :)

   Delete
 3. Musím sa priznať, že asi sama od seba by som po takejto knihe v kníhkupectve nesiahla, asi by som ju rýchlo prešla. Ale z tvojho článku sa zdá, že to môže byť naozaj zaujímavý príbeh. Páči sa mi ako píšeš, skvelý článok :)

  ReplyDelete
 4. Kdybych tu knížku někde viděla, asi bych utekla, protože se to tváří nudně. Ale... No, nemusí to být zas tak špatné. Kdybych četla předchozí díl, určitě bych si to přečetla, ale takhle je to asi ještě někde v nedohlednu.

  ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)