Chladné ostří použité jako zbraň

Kniha Chladné ostří může, soudě podle obálky, působit dojmem fakt zběsilého krvavého krimi thrilleru. Anotace je přinejmenším zajímavá a název celé knížky mluví taky za vše- u tohoto krimi thrilleru se rozhodně nebudete nudit. Musím vás bohužel vyvést z omylu. Zde soudit knihu podle obalu rozhodně nemůžeme!


Náhodný chodec najde v Telpenu ležet pobodanou dívku uprostřed jezerního ostrůvku. Jedná se o šestnáctiletou Floru, která patřila k oblíbeným dívkám ve škole, nikdy neměla žádné vážnější problémy, má dokonalý vztah a v rodině jí vše klape tak, jak má. Nejzvláštnější věc na celém případu je, že si oběť z předchozí noci nic nepamatuje. Ani to, jak se na ostrůvek dostala, ani to, kdo jí způsobil tak ošklivé rány. Obvinění padají na zločince, který byl v den útoku propuštěn z vazby. Detektiv Sälzer, který má celý případ na starost ale odmítá věřit tomu, že by odpověď byla tak jednoduchá.

Nikdy mě detektivky zvláště moc nelákaly. Většinou jde o to, že se vyšetřování neuvěřitelně protahuje, vyšetřovatelé nemají skoro žádné důkazy, vy také nemáte vodítka, abyste si mohli tipnout, kdo tu neuvěřitelně promyšlenou vraždu spáchal, a na konci samozřejmě nesmí chybět epické překvapení ve stylu: ,,Cože? To byl vrah?"
Sáhla jsem proto po krimi thrilleru v domnění, že tam bude o něco více akce. A nakonec jsem stejně zjistila, že je to spíše detektivka..Musím říct, že kniha Chladné ostří mě nikterak nenadchla, krom prvního dojmu, samozřejmě. Protože, nebudeme si lhát, obálka je parádní! Při čtení prvních kapitol jsem byla trochu zmatená ze všech fontů, které se tam objevovaly; Myšlenky oběti, výpovědi svědků, podezřelých, kamarádů a nakonec i normální font pro příběh. Lehce jsem se ztrácela ze začátku v myšlenkách oběti, protože to zkrátka byly jen takové útržky něčeho, co mi jednoduše nedávalo smysl. Později jsem tyto myšlenky rovnou přeskakovala.

Kniha je psaná  v er-formě různými pohledy. Nejčastěji putujeme s detektivem Sälzerem. Je to chlapík, který vás ničím neohromí. Žádná výjimečnost, zkrátka další detektiv, ke kterému si neuděláte žádný hlubší vztah, což je určitě škoda, protože to byl docela i sympaťák.
Dále tu máme oběť, Floru, kterou jsem chtěla od začátku až do konce profackovat, protože patří mezi ty nejotravnější hrdinky, se kterými jsem kdy měla tu čest se poznat. Chápu, že musí trpět nějakým šokem po to všem, co se jí stalo, ale proboha! Její časté výkyvy nálad bych snad snesla, kdybych byla pod sedativy a nebo pak hluchá.

Co se plynulosti ději týče, připadala jsem si jak ve stojatých vodách. Chci říct, že vás nic netáhlo dopředu. Připadala jsem si pořád v té samé části příběhu, kdy se vyšetřování teprve rozbíhá, ale já jsem ve skutečnosti byla už skoro u konce.
Pořádné překvápko na vás čeká na posledních deseti stránkách, kdy se konečně dozvídáme, kdo byl pachatelem celého toho ohavného činu. Pravda, nepřišla bych na to, ani kdybych byla výborný Sherlock Holmes, ale překvapená jsem určitě byla. (Což bylo poprvé a naposledy.)Závěrem bych snad jen řekla, že detektivky nikdy nebudou mým šálkem kávy. U Chladného ostří tomu nebude nijak. Co bych považovala za klady celé knihy, byly výpovědi svědků, které vám příběh hezky zpestří, dále obálka a nakonec odhalení pachatele. Zbytek jde jaksi mimo mě, protože, jak jsem již psala, mě absolutně nezaujal. Hodnotím tedy tak, jak hodnotím.
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.
2.5/5
Franziska Gehm: Chladné ostří
Nakladatelství Fragment; Rok vydání - 2013

CONVERSATION

14 komentářů:

 1. Hm ta recenze je tak hezky napsaná, že si tu knihu oprvadu nechci přečíst, za což ti děkuji. :D Jako je pravda, já na tyto knihy moc nejsem, popravdě jsme neměla žádnou krimi detektivku ani v ruce ale jednou možná budu. A budu doufat, že to nebude "nudné" jako byla tahle tvoje :)

  ReplyDelete
 2. Nemáš vůbec zač. :D
  Hodně štěstí! :)

  ReplyDelete
 3. Super recenze ! :)
  Já jsem na knihu už několikrát koukala, ale nějaký šestý smysl mi napověděl ať jdu raději o dům dál :D
  Ono napsat detektivku/krimi thriller, který si dokáže udržet čtenářovu pozornost celou knihu je opravdu těžký. Proto v 90% jde prostě o to, že se celu dobu nudíš a až na konci tě to začne bavit. Čest Agath Christie a jejím Deseti malým černouškům, kde dokázala napnout čtenáře snad v každé kapitole :)

  ReplyDelete
 4. Děkuji! :)
  Tak to máš ten šestý smysl dobře nainstalovanej, mně nefunguje. -_-

  ReplyDelete
 5. Souhlasím s Ellen, detektivka je určitě jeden z nejtěžších žánrů a Agatha Christie je jedna z mála komu se podařilo napsat skvělé detektivky. Takže ti doporučuji zkusit nějakou její knížku.:-)
  Ale recenzi máš hezkou, hlavně ti musím ještě jednou pochválit ty fotky.:-)

  ReplyDelete
 6. Tak to tedy určitě zkusím. :) Zkusím detektivkám dát ještě jednu šanci
  Děkuji a děkuji mnohokrát. :)

  ReplyDelete
 7. Najprv, kým nezabudnem, chcem pochváliť vzhľad. Nemôžem sa naň vynadívať, už som tu asi tridsať minút a prezerám každý detail... a všetko je tu krásne!
  Teraz ku knihe. Nečítala som ju a ani ju nepoznám. Ako však vidím, na detektívky máme podobný názor. Jediné, ktoré dokážem čítať sú detektívky s Sherlockom Holmesom. A nechystám sa svoj postoj zmeniť :D
  Po knihe nesiahnem, chcem sa však vyjadriť k postavám. Konkrétne k Flore. Neznášam ten pocit, keď je v knihe nejaká otravná postava a ja s tým nemôžem nič robiť. Nemôžem ju prefackať, nemôžem jej povedať čo si o nej myslím, jednoducho nič. Musím ju iba tolerovať, takú otravnú aká je a ticho zúriť. Našťastie sa s takými postavami nestretávam často :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji, děkuji a děkuji. :) (Sama sem pořád chodím a koukám na slideshow jak debil.) :D
   Tak to se shodneme 100%. Miluju Sherlocka a nikoho jiného v detektivce nechci vidět. :)
   To úplně nesnáším! Pak jsem hrozně nevrlá a doufám, že se té postavě něco zlého stane. muhaha :D

   Delete
 8. Fajn, prvý komentár tu nie je, druhý komentár mi nechcelo prijať. Tak tretí komentár bude o dvoch predchádzajúcich komentároch.

  V prvom komentári som sa vyjadrovala ku knihe a k tvojmu designu. Písala som ho ešte pred tvojim komentárom, takže som ti design pochválila skôr ako si ma naň nenápadne upozornila ^^
  Druhý komentár bol o prvom komentári a o tom, že ma ignoruje dokonca aj blogspot, teda internet. Ako vidím, potvrdilo sa :D

  A tak na záver zhrnutie komentárov - máš nádherný design a knihu som nikdy nečítala a ani nebudem, pretože detektívky okrem Sherlocka zo zásady nečítam. Aha, a neznášam postavy ako je Flora :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. A zrazu som objavila aj môj prvý komentár. Tvoj blog si zo mňa robí srandu? :D

   Delete
 9. Páni super vzhled!!! Jak jsi ho udělala nakonec? :) A teď k článku tohle je spíš thriller pro mládež. Přečti si detektivku s velkým D jako je Agatha Christie (doporučuji Pět malých prasátek, Smrt na Nilu nebo Deset malých černoušků) nebo Sherlocka Holmese! :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji! Nakonec tedy přes šablonu a spoustu html. :D doteď jsem z toho mimo.

   Zkusím:)

   Delete
 10. Já se taky nechám občas unést obálkou a pak jsem zklamaná, zkrátka posuzovat dle vzhledu se nevyplácí, protože co je uvnitř nemusí být tak krásné jako zvenčí a neplatí to jen o knihách....

  ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)