Reprodrozd v čele povstání

Jmenuji se Katniss Everdeenová. Proč nejsem mrtvá? Měla bych být.
Proti všem očekáváním přežila Katniss hladové hry dvakrát, ale ani poté nemá klid. V zemi Panem vypuklo postání. Kapitol je naštvaný a chce pomstu. Kdo by měl za nepokoje zaplatit? Katniss. A co je nejhorší? Prezident Snow dal jasně najevo, že v bezpečí není vůbec nikdo… Bude připravovaná revoluce v čele s Katniss úspěšná? Cena může být hodně vysoká...


Když jsem dočetla poslední díl, vůbec mě nenapadalo, co bych o něm měla napsat. Byl to takový lehký šok, po kterém si až začnete uvědomovat, jak kniha vůbec skončila. Když se to tak vezme, skončila dobře. Když se to tak vezme, mohla skončit i špatně, protože to není ta pravé idylické zakončení. Nic-mé-ně.. Já jsem okouzlená.
Co se děje týče, kniha je napěchovaná akcí od samého začátku až po konec, který se stává tím nejemocionálnějším koncem vůbec. Vůbec to nebylo tak, že bych se třeba na začátku nudila, protože ta pravá akce přišla až ke konci, ale na každé stránce čekalo další a další překvapení
Všechno skončilo, vy už jen čekáte na film. Po dychtění, ať už konečně víte, jak to skončí, si najednou přejete, abyste všechno zapomněli, a začali číst od začátku. Zkrátka knihu nedáte z ruky, protože čtivost, stejně jako u druhého dílu, je perfektní. Nutí vás to otáčet stránky bleskovou rychlostí a vy nemůžete jinak, než se tomu poddat.
Kniha je opět psaná ve první osobě z Katnissina pohledu. U hlavní hrdinky jsem zaznamenala určitý posun k lepšímu, co se její psychické stránky týká. (Ale buďme upřímní, v Síle vzdoru jsem ji několikrát považovala za úplného ztroskotance.) Ale já sama si nedokážu představit, jak bych se srovnávala s vinou, že tolik lidí zemřelo právě kvůli mně. Několikrát jsem přemýšlela, že to doopravdy vzdá. Byla tak na dně, tolikrát v bezvědomí, několikrát skoro umřela... (Co si budeme nalhávat, to by složilo a chlapa jako horu.) ALE! Katniss, jak ji známe, se bojů nevzdává...

Nečekejte, že v tomto díle půjde všechno po másle. Smrt a krutost nacházíte snad na každé stránce, ale právě to dělá knihu, a vlastně celou sérii, dokonalou. Možná si řeknete, že nějaká smrt byla úplně zbytečná, možná jsem si to pomyslela několikrát i já, ale ne, nebyla. Každá smrt postavy, u které byste to nejméně očekávali, je právě ten lehký šok, po kterém začnete otáčet stránky jako blázen. Alespoň u mě to tak fungovalo.
Je zajímavé, že jakmile se blížilo konec kapitoly, věděla jsem, že zažiji jeden z těchto lehkých šoků. Vždy, když jsem zaznamenala koutkem oka konec stránky, začala jsem tak hltat stránky, že jsem se až podivovala nad svou rychlostí číst. A vždy jsem měla pravdu. Šok na mě hezky v klídku čekal.
Pokud jde o závěr, neříkám, že jsem úplně 100% spokojená. Pořád jsem pevně věřila, že umře co nejméně lidí a kniha skončí stylem: ,,Žili spolu šťastně až do smrti." To se nekonalo. Sice chmurný konec vylepšil epilog, ale asi jsem byla hodně naivní. Což vůbec nevadí, protože ten konec byl pak ještě lepším! (Vím, že si teď protiřečím, ale kdyby všechno dopadalo tak, jak chci, byla by to nuda.)
Shrňme to. Akcí kniha přímo přetékala, stejně tak emocí, a lehkých šoků. Postavy byly zdokonalené a konečně jsme se dočkali uzavřeného konce! Nemám žádné výtky, nic, co by mi v knize vadilo, jsem ohromená, a proto dávám pět hvězdiček.
5/5

Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku, který si můžete zakoupit zde.
Suzanne Collins : Hunger Games: Síla vzdoru
Nakladatelství Fragment; Rok vydání - 2011/2013

CONVERSATION

14 komentářů:

 1. Dobrá recenez v tom smyslu, že mě nalákala si knihu někdy přečíst, i když to není můj šálek kávy. Mám ráda knihy, které si nadšením přečtu přes noc, přestože nejsou nejtenčí. Škoda jen, že stejné nadšení nesdílím u vysokoškolských učebnic :-D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jé, tak to mě rozhodně těší:)
   Tak to je u všech učebnic stejné. I ty středoškolské se moc dobře nečtou. :D

   Delete
 2. Pekná recenzia, Síla vzdoru sa mi ako kniha veľmi páčila :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Chtěla najít člověka, kterému se nelíbila. :)

   Delete
 3. 1. Páni, to je tak super vzhled! :3 Závist, teď se mi nechce koukat na ten můj, protože si budu připadat divně :D
  A já HG miluji. I když mi hrozně moc ublížilo co se stalo Peetovi, co se stalo Finnickovy a prostě všechno takové, tu knihu můžu číst pořád a pořád dokola. Je to ale hrozná kniha, strašně moc hrozná, ale miluju ji. A tvoje recenze je skvěle napsaná :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nesmíš si připadat divně, vlastně to není ani moje zásluha, prostě šablona- na vlastní design jsem moc líná a nešikovná. :D ;)
   Děkuji! A naprosto s tebou souhlasím. Ty tu knížku miluješ a nesnášíš zároveň. A to se podaří jen málokomu, napsat takovou super knížku... :))

   Delete
 4. Krásná recenze, úžasný vzhled :), nejvíc ze všeho mě po dočtení mrzelo, co se stalo s Finnickem, to byla skvělá postava :(.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji a děkuji:)
   To jsem měla sto chutí knížku někam hodit, když Finnick...-_-

   Delete
 5. Úžasný díl a myslím, že je nejlepší z celé trilogie. Zrovna dneska jsem tuto knížku dočetla a pak jsem asi půl hodiny seděla a přemýšlela jak to vlastně celý dopadlo. Dopadlo to dobře i špatně. Bohužel mě hoodně moc mrzelo, že zemřel Finnick a pak Prim to jsem myslela, že knížku vezmu zandám do knihovny a nedočtu jí. Nakonec jsem se, ale odhodlala a dočetla a jsem za to moc ráda :3
  Super recenze :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já to nemůžu posoudit. Mně se líbily všechny tři díly, já zkrátka nevím, který víc a který méně, já to beru jako celek. A jako celek je to neuvěřitelná série, která mě bude doprovázet celým mým životem. :) A pak životem mých dětí, protože tuto sérii já jim zkrátka vnutím! :D
   Děkuju. :)

   Delete
 6. Škoda, že takhle nové knihy nemají v knihovně. :/ :( Je to ale určitě série, kterou si chci přečíst. :)

  ReplyDelete
 7. Jo, to v naší knihovně mají samé novinky. :P :3
  Určitě přečti! :)

  ReplyDelete
 8. Jen k té poznámce o chlapovi :D Ona to dala právě proto že ženská je proti dlouhodobému stresu mnohem odolnější. A vlastně i fyzicky.Chlap má momentální odolnost, ale žena dlouhodobou.Proto také rodí ženské, chlap by to zabalil už po týdnu zvracení :D Jako mužům všechna čest, mají např tu úžasnou vlastnost vytěsnit z hlavy nesmysly a plně se soustředit na úkol, což ženská neumí, mají velkou sílu, ale zkrátka jsou lepší na krátkodobé výkony.

  ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)