Percy se vydává na další výpravu

"Po klidném školním roce se na mně valí další problémy. 
Poslední den školy to začalo! Hodina tělocviku se proměnila ve vybíjenou s lidožravými obry a Grover se dostal do průšvihu. 
Další špatná zpráva: Táboru polokrevných hrozí zničení...
Vydávám se s přáteli na výpravu, ze které se nemusíme všichni vrátit živí...
Jdeš do toho s námi?"

S Percym jste se mohli seznámit už v prvním díle, který jsem nedávno recenzovala. Taky jste se dověděli, že mě první díl moc nezaujal, protože mi v knížce přišlo jednoduše vše moc dokonalé. Objevovalo se mnoho náhod, hlavní hrdina měl víc štěstí než leprikon válející se v trojlístkách. Druhý díl této série mě ale příjemně překvapil. A čím? To si pojďte přečíst...

Ze začátku bych měla nejspíše napsat, že se mi do čtení moc nechtělo. Po předešlém spíše neúspěchu jsem chtěla syna Poseidóna nechat na pokoji a jednoduše ho nahradit filmy, ale to bych si následně vyčítala snad do nekonečna. A jsem ráda, že to takto nedopadlo. Druhý díl byl bezpochyby o dost lepší než jednička.

Autor?
Rick Riordan se narodil r. 1964. Téměř 15 let působil jako učitel angličtiny a historie na veřejných i soukromých školách v Kalifornii a texaském San Antoniu. Po těžkém rozhodování se povolání učitele vzdal a začal se plně věnovat psaní knih pro děti i dospělé, za které získal řadu cen, mimo jiné i tři nejprestižnější americké literární ceny v žánru mystery. Momentálně žije v San Antoniu se svou manželkou a dvěma syny.
http://www.databazeknih.cz/autori/rick-riordan-6750
Hlavní hrdina je o rok starší a podle toho se také chová. Jeho myšlenky, jeho chování značí určitou vyspělost a já jsem tomu jedině ráda. Asi bych nebyla tak kritická, kdybych knihu četla dva, tři roky zpátky. V tomto ohledu mi hodně připomíná Harryho Pottera- kniha stárne spolu se čtenářem. Doufám, že u dalších dílů budu zaznamenávat podobná vylepšení.

Percy se vydává na další výpravu, kde tentokrát jde o záchranu jeho nejlepšího přítele. Kostra celého děje je úplně stejná, jako tomu bylo ve Zloději blesku. Na začátku se stane ihned nějaký průšvih, který hlavní hrdina musí dát do pořádku, a pak to není o ničem jiném, než o tom, jak se dostává z pastí, které si na něj řecké příšerky připravily. Když už je řeč o příšerkách, neuvěřitelně se mi líbí, jak autor spojil mytologii s dnešní dobou. Jde o zábavné učení, kdy jsou ku příkladu kyklopové srovnáváni s bezdomovci (tzn. Že jsou stejně jako lidé bez domova odhozeni na ulici, aby se o sebe starali sami.)

Četla jsem tento díl nekonečně dlouho- asi týden. (Což je na mé čtecí zvyky, přečíst knihu za den, opravdu dost dlouho.) Čtivost tedy nebyla nejlepší, i když kniha akcí přímo přetékala. Nestalo se mi, abych se dostala na hluchá místa, kde se nic neděje, hrdinové odpočívají, dávají si dvacet. Ne-e. Od začátku do konce měl malý polobůh co dělat, aby zase pro jednou zachránil svět.
Autor dává prostor i dalším postavám, což jsem opravdu ocenila. Našla jsem si další oblíbence a kniha mi už tolik nepřipomínala již zmiňovaného Harryho Pottera a Potterskou trojku. 

A na závěr musím zmínit obálku, kterou jsem se kochala každou volnou chvilku. Hrála jsem si se světlem a otáčela knihu na jednu a pak na druhou stranu. Obálka totiž vyvolává efekt, že hoří- nebo mně to tak přišlo na zadní straně. Jakoby obálku oblizovaly plameny ohně. Nádhera! 

Shrnuto a podtrženo, jako dítě bych tuto sérii žrala. Teď ji beru jako odpočinkové čtení, kde se naučím něco řecké mytologii, zasměji se a někdy i zadržuji dech v napětí, jak to s mladým polobohem dopadne.
4/5
Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku, který si můžete zakoupit zde.

Rick Riordan: Percy Jackson; Moře nestvůr
Nakladatelství Fragment: Rok vydání - 2010/2011

CONVERSATION

9 komentářů:

 1. Ty jo! Zní to lákavě! :) Snad se k tomu někdy dostanu a přečtu si to také.:)
  P.S. - Miluju tvojí "záložku"! :D :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Přečti! :)
   Děkuji! Ona to ale záložka vážně je. :D :)

   Delete
 2. Kdybych byla menší, tak by mě to možná bavilo víc, ale takhle mě to fakt neláká.:-) Bohové Olympu pro mě byly hodně velkým zklamáním...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jo, mám to stejně. :) ale pak... Není to nejhorší, když se do toho pak 'zažereš' :)
   Fakt? Jsem nevěděla...

   Delete
 3. Na tyhle knihy čtu stále více a více rencenzí a stále více lidí tyhle knihy čte. Asi se i já přidám k většině a po přečetní posledního dílu Hunger Games se vrhnu do těchto knih :) Skvělá recenze a knížka mě láká opravdu hodně ten děj a všechno :3

  ReplyDelete
 4. to vyzera super!

  Pozyvam na giveaway o znackove plavky, tu: http://biancaprincipessa.blogspot.sk/2014/01/pripravte-sa-na-leto-sutazte-s-biancou.html

  ReplyDelete
 5. Percyho milujem :33 Je to skvelá séria, ktorú som spočiatku čítať veľmi nechcela, ale neskôr som sa k tomu dostala a som veľmi rada.. :) patrí medzi moje najobľúbenejšie fantasy série :)

  ReplyDelete
 6. Percy je taková moje srdcovka :D Mám přečtených všech osm knížek co zatím vyšlo (některé i v angličtině) a netrpělivě čekám na další. Mně osobně se Moře nestvůr zdálo slabší, Bitva o Labyrint nebo Poslední z bohů, to už je úplně o něčem jiném. J

  á mám Percyho za den, za dva přečteného a i když jsem celou sérii četla tolikrát že jí znám i po zpátku, nikdy se od něj nemůžu odtrhnout.

  ReplyDelete
 7. Já si ho začínám pomalu taky oblibovat. :)

  ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)