Poslední případ komisaře Wallandera

Kurt Wallander je komisař, který se pomalu a jistě blíží k důchodu. Žije si poklidným životem, který tedy není zrovna nejšťastnější. Jednoho dne se dopustí velké chyby, když s kapkou alkoholu v krvi nechá v hospodě služební zbraň na stole. Dostane na nějakou dobu dovolenou s tím, že se bude jeho situace řešit. Docela rychle se k práci vrátí, když znenadání zmizí otec jeho nastávajícího švagra, vysloužilý námořní důstojník.

Na začátek vás upozorním, že tato kniha není pro všechny. Jde spíše o pomalé odkrývání všech tajemství, a žádná akce na vás nečeká. Děj se opravdu pomalu rozbíhá a ti, kteří mají rádi plynulé otáčení stránek, těm tuto knihu nedoporučuji.

Příběh souvisí se studenou válkou, na začátku nám zmizelý námořní důstojník sám vypráví zážitky z osmdesátých let, když do švédských vod zřejmě zavítala sovětská ponorka- tato část mě opravdu nebavila. Ne, že bych přímo neměla ráda historii, ale ponorky, války... Není nic pro mne. Tím ovšem nechci říct, že se v celé knize řeší Švédsko VS Sovětský svaz, to rozhodně ne. Jsou to spíše takové útržky, kdy jde o zpestření příběhu, což by se autorovi povedlo, kdybych byla někdo, kdo je do toho alespoň trochu "zažraný".

Autor?
Pochází ze Stockholmu a vyrostl na různých místech Švédska. Působí jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak především v Mosambiku, kde vede divadelní soubor Avenida a píše stranou evropského ruchu. Jak sám říká, žije jednou nohou ve sněhu, druhou v písku. Na začátku devadesátých let vytvořil postavu komisaře Wallandera a napsal o něm jedenáct knih, které ho proslavily po celém světě. V Hostu doposud vyšly tři knihy této řady, romány Neklidný muž (2009; česky 2012), Vrazi bez tváře (1991; česky 2013) a Než přijde mráz (2002, česky 2013). Kromě série o komisaři Wallanderovi vydal Host detektivní thriller Číňan (2009; česky 2011).

Co se samotného komisaře týče, oblíbila jsem si ho. A to dost. Mankell popisuje každičký detail jeho  chování jeho myšlení. Je přímo vyžadováno trpělivé a pomalé čtení. I takový se mi zdál Wallander. Trpělivý a pomalý. Ovšem bystrý a vážně chytrý.  Jde také o knihu, kde mezi hlavní témata patří stárnutí. Komisař se bojí stáří, párkrát se stane, že i on zapomene. Kniha končí poněkud.. smutně, ale... reálně. Komisaře postihne jeho největší strach- Alzheimer. 
.
,,Stíny se prodloužily. A Kurt Wallander se zvolna nořil do temnoty, která ho o několik let později bez milosti poslala do prázdného vesmíru jménem Alzheimer.
Víc toho není.
Vyprávění o Kurtu Wallanderovi nenávratně končí. Těch deset, možná patnáct roků, které mu zbývají, patří pouze jemu, jemu a Lindě, jemu a Kláře. Nikomu jinému."
str. 479

Závěrem bych už jen řekla, že kniha se mi líbila. Někdy jsem ji ale zavřela a den, dva neotevřela. Nikam jsem nespěchala. Nepotřebovala jsem. Když jsem se ale opět začetla, bylo to fajn. 

5/5
Děkuji Knihcentru za poskytnutí recenzního výtisku, který si můžete zakoupit ZDE.

Henning Mankell: Neklidný muž
Nakladatelství Host; Rok vydání- 2012

CONVERSATION

8 komentářů:

 1. Tu knížku neznám, ale podle recenze vypadá dost dobře a zaujala mě. Popsala jsi jí opravdu skvěle. Až dočtu Hunger Games určitě se porozhlédnu i po téhle knize...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Klidně se porozhlédni, ale jak jsem psala:) chce to trpělivé čtenáře.

   Delete
 2. Vypadá to moc pěkně, díky za tip :) Nevím, nakolik jsem trpělivý čtenář, ale za pokus nic nedám :)

  ReplyDelete
 3. Knížku neznám, ale recenze je zajímavá.
  Je fajn, že si zdůraznila, že není pro lidi, který hledají nějaký akčnější děj, protože přesně to já většinou hledám, i když mi "pomalejší" knihy nevadí.
  Třeba na ni někdy někde narazím a udělám si názor sama :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Třeba. :) ale určitě stojí za přečtení!

   Delete
 4. Tu Srnku jsme fakt srazili :O Ale utekla a pak už jsme jí nenašli, tak snad bude v pořádku. :/ :) :D A naopak! Můj orientační smysl je v pořádku. :D Celou dobu jsem říkala správnou cestu, ale nikdo mě neposlouchal. -_- :D

  ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)