Chlapec - polobůh - hrdina

Percy Jackson je dyslektik, problémový student a především to je polobůh. Docela nelogická kombinace, že? Člověk by si myslel, že polobůh bude přinejmenším z poloviny tak dokonalý jako bůh, bude krásný, bude konat samé hrdinské skutky a nebude mít problémy se čtením. Mnozí lidé si to myslí. Dokud tedy neotevřou knihu Percy Jackson: Zloděj blesku a nevydají se na nebezpečnou cestu s Percym, klukem, který by si do svých dvanácti let a kousek za bohů nepomyslel, že je synem boha Poseidóna.
Percy Jackson je dvanáctiletý kluk, kterého čeká vyhazov ze školy, nikdy si nenašel moc kamarádů, vlastně se mu moc věcí nedaří. Žije se svou mamkou a jejím přítelem, kterého z celého srdce nenávidí, se smraďochem Gabem, jak ho láskyplně nazývá, v New Yorku. Vše se změní jednoho obyčejného dne, kdy s jeho třídou vyrazí na exkurzi do muzea. Život se mi obrátí vzhůru nohama, on začíná zjišťovat, že ta jeho dyslexie není obyčejnou dyslexií, ale jakýmsi důkazem, že je polokrevný - polobůh.

Autor? 
Rick Riordan se narodil r. 1964. Téměř 15 let působil jako učitel angličtiny a historie na veřejných i soukromých školách v Kalifornii a texaském San Antoniu. Po těžkém rozhodování se povolání učitele vzdal a začal se plně věnovat psaní knih pro děti i dospělé, za které získal řadu cen, mimo jiné i tři nejprestižnější americké literární ceny v žánru mystery. Momentálně žije v San Antoniu se svou manželkou a dvěma syny.
Zdroj životopisu: Prokletí titánů

Ze začátku mě kniha vůbec, ale vůbec nebavila. Stále jsem si domnívala, že je to kniha pro děti, která jakýmsi nedorozuměním skončila u mě v pokoji, a já ji nějakým nedorozuměním otevřela. V knize pro mě bylo moc náhod, moc štěstí které doprovázelo hlavního hrdinu po celou jeho výpravu, bylo to pro mě zkrátka moc slabé na to, že tam dvanáctiletý kluk bojuje proti příšerám, které by skolily i dvacetiletého chlápka s čajem a donutem v ruce.

Percy byl jednoduše moc dokonalý. Ze všech potíží se s elegancí vyvlekl, stačil při tom někoho zapíchnout, aniž by se nějak fyzicky vysílil, a nikdo jeho milovaný nepřišel o život. Což byla další věc, která mi moc nesedla. Skoro nikdo tam nezemřel. (Když nepočítám obludky a strašáky z řecké mytologie.) Čekala jsem mnohem více krutosti a napínavého děje. Spíše mi přišlo, že vše běželo jako po másle, nikde nebyl ten klasický šok, kdy zíráte do knihy a pokoušíte se pochopit, co se právě stalo.

Abych nebyla příliš kritická, humor byl výborný. Jednou jsem dokonce vyprskla smíchy! S postavami jsem také neměla žádný problém. Krom toho, že byly až nadpřirozeně chytré a měly schopnost vyváznout ze všeho bez jediného škrábanečku, nenašel se nikdo, koho bych vyloženě neměla ráda. I boha války, Arése, jsem si oblíbila, ale to bylo spíše tím, že jako každý v knize, i jemu nechyběl smysl pro humor. Palec nahoru.

A co srovnání FILM VS KNIHA týče, nepokoušejte se to srovnávat. V knize je Percymu dvanáct, ve filmu vypadá na takových sedmnáct a hraje ho dokonalý Logan Lerman. A co se říká pořád a pořád dokola? Kniha je VŽDY lepší než film,  takže... Jednoznačný souhlas.
Co říct závěrem? Ze začátku jsem byla rozhodnutá, že této knize dám maximálně dvě hvězdičky a bude ráda, že je ráda. Teď už si tak jistá nejsem. Posledních, řekněme 20 stránek, mě začalo dost bavit, ale mrzí mě, že to bylo pouze 5% z celé knížky. Neříkám, že mě zbylé procento přímo nudilo, ale zase mě nenadchlo tak, jak bych čekala. Ale jelikož byl konec tak moc neukončený, rozhodla jsem se, že dám druhému dílu šanci.
3/5
Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.

Rick Riordan: Percy Jackson: Zloděj blesku
Nakladatelství Fragment; Rok vydání - 2009

CONVERSATION

12 komentářů:

 1. Ááááá polobozi jsou dokonalí .. přinejmenším Percy je.
  Mimochodem - zabilas mě! aggggrr 3 hvězdičky .. troll to nééééé :'(
  Áres je hňup, já jsem fanda Háda.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Trollolo!! :P :D Prostě mi to moc nesedlo- proto píšu, že vkládám naděje do dvojky, ne? Áres je gangsta. :33

   Delete
  2. Áres je hňup .. Hádes je gangsta!! Jak sviň! Já ho chci jako taťuldu, jen tak si chytat mrtvolky, můj sen!!! :3

   • vkládej •

   A máš blbý obrázek :oDDD ten patří k Bohům Olympu, ale beru tě nadčasově, jakože předpokládáš, co se bude dít..

   Delete
 2. Percy je skvělý, já ho úplně zbožňuju a když si ho můžu aspoň částečně představovat jako Logana, no, co říct?.. :D :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Už nic asi doplňovat nemusím. :D

   Delete
 3. To četla kamarádka a byla spokojená nad míru. Mě takovéhle děje knížek moc neberou, ale nemuselo by to být špatné ;)
  Pěkná recenze...

  ReplyDelete
 4. nemám (nejsi jediný mj hřích neboj :O :D), jelikož jsem to chtěla dodělat s novým designem a na pc z ntb jsem si jaksi přetáhla jenom pozadí a na menu jsem zapomněla. :D Notebook zůstal doma v Budějcích a teď jedu ještě na týden k babičce, takže potom už fakt slibuju :D

  ReplyDelete
 5. Nemůžu nesouhlasit. Máš naprostou pravdu. Přestože Percyho zařazuju mezi moje nejoblíbenější knížky, najdou se i jiné, mnohem, mnohem lepší. Ale ten humor a prostě jakýsi kouzlo, který v té knížce je, si mě získalo.
  Ano, všechno jde jako po másle, ale jsou to polobohové. Vždycky se dá na něco vymluvit. Pokaždé se najde nějaká nová schopnost, která se hned využije.
  Ale neboj se, v posledním díle umře pár lidí a bude to celkově napínavější.
  Zní to jako dětská knížka, ale já mám pocit, že je to stejné jako s Harrym Potterem. Má se to prostě číst tak, že začneš malá a čekáš na díly. Poslední vyjde, když ti bude třeba patnáct, a pak už se to dá.
  Ale jinak, senzační recenze. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Knihu jsem nečetl, ale jestli se autor vždy na něco vymlouvá a vymýšlí nové schopnosti, kdykoliv se mu to hodi, je něco hoooodně špatně. To by byla totální deus ex machina (jestli přidá hrdinovi novou schopnost pokaždé, když potřebuje vyřešit nějaký problém).
   Kromě toho se mi teda nezda, že by byl Percy dokonalý, když jsi psala o dyslexii atd. Takhle z popisu mi nepřipadá jako typickej Gary Stu :-D
   Taky nemůžeš čekat moc krutosti a umírání, když jde o YA.

   Delete
  2. Děkuji! :)
   Tak to jsem ráda, že se to zlepší:)

   Nevymýšlí si nové schopnosti. Jenom mi přijde, že se Percy z šlamastik zkrátka hrozně lehce dostane:)

   Delete

Děkuji za každý komentář! :)