Lehké zklamání po úspěšné Divergenci

Když jsem v knihovně uviděla Divergenci a Rezistenci hezky nad sebou, myslela jsem si, že se mi to snad je zdá. Divergenci jsem četla už před hodně dávným časem, ale naprosto mě uchvátila. Neváhala jsem ani vteřinu. Paní knihovnice, půjčuji si tyto dvě knihy.
Po dočtení Divergence jsem byla neuvěřitelně zvědavá na druhý díl. První stránky Rezistence jsem otáčela bleskovou rychlostí. Až později, kdy jsem se dostala asi tak do poloviny knihy, jsem zjistila, že už to není ono. 
Akce bylo dostatek, o tom není pochyb. Od první stránky až po poslední se pořád něco dělo. Pořád jsem zažívala lehké šoky, po kterých jsem si říkala: Překvapí mě v této knížce snad ještě něco? Ale něco mi na tomto dílu nesedělo. Nevím, čím to bylo, ale v Rezistenci, jakoby se  nic nového nestalo. Ano, pořád se dozvídáte nové a nové informace, ale nic vás nevtáhne do děje tak moc, jako tomu bylo v prvním dílu. Srovnávat se to rozhodně nedá. Čekala jsem více. Čekala jsem více, protože mě Divergence naprosto uchvátila, okouzlila, jedním slovem boží knížka. To samé nemůžu říct o Rezistenci. Někteří blogeři psali, že se jim knížka líbila stejně jako první díl, já mezi nimi bohužel nebudu.


A co zlepšilo? Rozhodně popis. V prvním dílu na popis jaksi nezbyl čas. Všechno bylo jen stručně, jasně vysvětlené, udělejte si obrázek sami. Zde je to o trochu více propracovanější, jenže mám zase jinou výtku. Je to chování postav. Někdy mi nešlo na mozek, proč se tak k sakru chová? Vztah mezi Tobiasem a Tris jsem jeden čas naprosto přestávala chápat. Někdy se milovali, až jsem si říkala, že v nejbližší chvilce někam zajdou a zkrátka si svou lásku dokážou tím nejjasnějším způsobem. Pak najednou BUM, nesnáším tě, zradil jsi mě. 

Co se konce týče, jsem zmatená. Opravdu nevím, jestli se mi líbil, a proto jsem z něho stále v šoku, nebo se mi nelíbil, a proto momentálně neprožívám takové to štěstí, že konec byl koneckonců dobrý. Žádný happy-ending, kdybyste si náhodou mysleli, protože na šťastný konec až moc lidí umřelo. Což se vlastně neliší od jedničky. Krutost, brutalita a smrt. Pořád a pořád dokola. Nevím, nebyla jsem tak "citlivá" jako tomu bylo u předchozího dílu, ale že bych byla jako kámen, to taky ně. Zažijete chvilky, kdy do knihy civíte s otevřenou tlamou a vykulenýma očima byste se nejbližší osoby zeptali, jak je to možné, že se tohle stalo?! Ale..

Ne, nemyslím si, že to je špatná knížka, ani omylem. Vím, že je to dokonale napsaná kniha, která okouzlí většinu čtenářů, zanechá jim v srdci už navždy odkaz na vztah Tris a Tobiase, pět frakcí, rozpadlé město Chicago. Knížku si zamilují. Já si ji svým způsobem taky zamilovala. Né tolik, ale přesto. Neuvěřitelně se těším na třetí díl. Musím zjistit, jak to skončilo, musím zjistit, jak to s lidmi z frakcí dopadne, prostě musím. I když vás druhý díl nesebere jako mně, touha ve vás zůstane. Touha vědět víc.
Četli jste knihu?
3/5
Veronica Roth: Rezistence
Nakladatelství: Albatros Media - CooBoo : Rok vydání: 2012

CONVERSATION

7 komentářů:

 1. Kdy to budeš vracet? Že bych si to taky přečetla.:-) Jsem na to celkem zvědavá.

  ReplyDelete
 2. V nejbližší době mám v plánu re-read Divergence a rovnou navázat druhým dílem, ale mám strach, že to bude přesně jak říkáš :D
  No asi to zase odložim :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. neodkládej! třeba na to budeš mít úplně jiný názor ;)

   Delete
 3. Naprosto s tebou souhlasím. Rezistence byla divná. Ale v každém případě skvělá. Je pravda, že tam ten příběh nebyl tak napínavý jako v Divergenci, ale... zase ses tam dozvěděla víc věcí, poznala lépe postavy, a naopak jsi neztrácela čas přemýšlením, jestli bude Tris s Tobiasem.
  Oproti tomu je Allegiant boží, nejbožejší. Nedá se to popsat, ale třetí díl je úplně jiný než ty předchozí, nemůžu říct že hezčí, prostě jiný. Být tebou bych si to co nejdřív přečetla, za chvilku budou lítat světem spoilery.
  Napsala jsi to nádherně. :)

  ReplyDelete
 4. Som zvedavá, môj blog ešte s touto knihou nemal skúsenosť :)

  ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)