RC REVIEW: PROKLETÉ MĚSTO

Autor: Lisa McMann
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 216
Rok vydání: 2013

Městečko Cryer's Cross je nenápadné místo, kde se nic zvláštního neděje... Až do chvíle, kdy beze stopy zmizí jedna ze studentek místní školy. Kendall Fletcherová ji ani moc neznala. Po dalším zmizení ale začne slyšet hlasy zmizelých studentů. Jde z toho strach. V Cryer's Cross je ukryto dávné tajemství a nad všemi obyvateli se vznáší děsivé prokletí. Podaří se Kendall odhalit pravdu a nezešílet při tom?

Dotkni se mě!

Prosím!

kompulzivní porucha
Ani zdaleka by mne nenapadlo, že něco takového může existovat. A o co vůbec jde? Ve stručnosti člověk musí neustále na něco myslet. Pořád se mi v hlavě víří plno vzpomínek, pořád nad něčím dumá, a tak podobně. Hlavní hrdinka Kendall touto poruchou trpí. Co mě ale dost potěšilo, bylo to, jak se ze svých myšlenek "osvobozuje". Hraje totiž fotbal. Narazila jsem konečně na knížku, kde hlavním sportem je fotbal. Ahoj rugby, ty, které vládneš naprosto všem americkým knihám a filmům! Teď na řadu přichází doopravdický fotbal!
Prosím! Zachraň mě!
Další příjemná změna byly hlasy Jich. Po nějakých kapitolách máte na stránce zpestření v podobě hlasů, které vám ze začátku nemusejí dávat vůbec smysl. Sama jsem je začínala chápat asi tak v polovině knihy, kdy jsem se nad nimi pořádně zamyslela. Když následně přijdete na to, jaký to má systém, kdy se fráze opakují, všechno vám do sebe zapadne jako skládačka.

nedokončené postavy
Jediná snad hrdinka mi přišla zajímavá. A to možná jenom kvůli poruše. Pomohly hlavně tomu myšlenky, kterých, jak jsem již psala, měla neustále plnou hlavu. Bylo zajímavé, jak pro ni byly různé zvyky (řazení kříd podle barvy, otáčení odpadkového koše na správnou stranu, urovnání lavic do řad, zkontrolování zámků, rozhrnutí závěs...) důležité. A jakmile se jí do cesty něco připletlo, a ona tím pádem svůj zvyk nemohla vykonat, hrozně to s ní psychicky zamávalo, což mi přišlo zkrátka absurdní. Řeknete si: ,,Fajn, tak jsem neseřadila křídy podle barvy, svět se nezboří." Ale pro Kendall to takto jednoduché nebylo. Byla to pro ni trhlina v jejím stereotypním životě, kaz na plánu dne, katastrofa. 
Co se jiných postav týče, moc si toho neužijete. Niko, Kendallin nejlepší kamarád se po pár kapitolách ztratí, sotva spolu promluví, a ostatní postavy? Fajn, tři byste mohli jmenovat jménem i příjmením, jinak o nikom nevíte vůbec nic. Což mě trochu mrzelo.

zhodnocení
Kniha je psaná v er-formě. Snad je to má první kniha, kterou jsem četla celou v er-formě. Nemůžu říct, že by se mi četlo špatně, to vůbec ne, ale přeci jen ich-forma má něco do sebe. Asi se s hrdinou více sblížíte? Možná.
Obálka mi přijde moc pesimistická, moc tajemná. Tedy na to, že opravdu více strašidelné to začne být až někdy na konci knížky, jinak je to samé povídání, povídání, povídání. Žádné vzrůšo, žádná vražda, nic mysteriózního. Takže bych přidala trocha barev.

A co říct nakonec? Jestli sháníte knížku na oddych, a zrovna vás nic nenapadá, doporučuji Prokleté město. Ale když hledáte knížku, která ve vás zanechá nějaký pocit, jakýkoli, hodně dlouho, musíte hledat jinde. Neříkám, že to byla špatná knížka, ale nejspíše mi jenom nesedla. Hodnotím tedy proto třemi hvězdičkami.
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.
Četli jste knihu? 

CONVERSATION

8 komentářů:

 1. Vidíš, to že je hraje fotbal mi nějak úplně vypadlo, jinak bych ti to řekla.:-)

  ReplyDelete
 2. Když jsem si tenhle článek otevřela, myslela jsem, že jde o nějakou úžasnou, napínavou knížku. Mrzí mě, že to tak není. Ale bych to mohla říct taky, musím si to přečíst. Což udělám, pokud to mají v knihovně. Takže díky za tip. :)

  ReplyDelete
 3. Nevypadá špatně, to ne. Ale sama bych po ní asi nesáhla.

  ReplyDelete
 4. Nějakým zvláštním způsobem se stalo, že mě takhle kniha zaujala. jak říkáš, asi to bude psychickou poruchou hlavní postavy. Jo, budu se snažit jí sehnat v knihovně! :)

  ReplyDelete
 5. Obálka se mi nelíbí, ale děj zní dobře a zajímavě. Ale jak píšeš na konci, chtěla bych knížku, která na mě zanechá nějaký pocit. :) Já jsem četla v er-formě asi jenom povinnou četbu. :D Pěkná recenze :)

  ReplyDelete
 6. Chcem sa poďakovať Maruška za tvoj milý komentár, a celkovo za komentáre ktoré si už u mňa nechala :) Pochvala izby ma veľmi potešila! :)
  Tak ako aj predchádzajúce komentáre, mám rovnaký názov. Mám rada skôr knihy medicínske, alebo také optimistické, motivačné. Nie som veľký knihomol, vlastne skoro vôbec a tak sa čierym obálkam vždy vyhýbam neviem prečo :D Alebo to bude tým, že sa nerada bojím a už len obal mi naháňa hrôzu. Ešte aj keď si opisovala myšlienky hlavnej hrdinky a to ako musela mať aj tie lavice zarovnané a podobne, nevedela by som to čítať, lebo skrátka čitateľ sa stáva tou postavou a prežíva to všetko, čiže fakt by som sa nevedela do nej vcítiť. A skončila by som maximálne pri 9 strane. No super. Práve čítam že je písaná v er forme :D Bude to asi tým že vždy si čítam časť článku, píšem komentáre a podobne lebo inak by som zabudla všetko, čo som chcela. Ich forma je o čosi lepšia a teraz sa mi zdá nie je aj Harry Potter písaný v er forme? :O

  Tangleds.blog.cz

  ReplyDelete
 7. Hmm... tak knížka vipadá vážně zajímavě, docela bych si jí přečetla. Dobrý článek! ;D

  - - - - - - - - - - - - - -
  Budu ráda když navštívíš můj blog a zanecháš nějaký komentář :) -http://faraway-way.blog.cz/

  ReplyDelete
 8. Úplně s tebou souhlasím. I kdybych odhlídla od toho, že to tajemno na který jsem se těšila tam skoro vůbec nebylo, to že mě žádná postava nedokázala pořádně zaujmout a bavit můj zájem úplně zabilo

  ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)