RC REVIEW: HUNGER GAMES: ARÉNA SMRTI

Autor: Suzanne Collins
Série: Hunger Games (#1)
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 328
Rok vydání: 2010/2012

tězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hunger games začínají...

V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska... Dokáže přežít v divočině, když se všichni snaží o to, aby nespatřila další úsvit?
Together?
Together.

Ať vás vždy provází štěstěna!
Snad neexistuje člověk, který by neznal sérii Hunger Games, že? (A jestli se přeci jen někde schováváš, měl by ses ohromně stydět!) Jde ve stručnosti o dost drsnou show, kde se navzájem zabíjí děti. Kdo by se ihned nedal do čtení, viďte? I přes tento krutý úvod, musím říct, že občas je tam i dost romantiky, pobavíte se nad Haymitchovými poznámkami a zkrátka se do knihy tak "zažerete", že budete číst, číst a číst a najednou je konec.
film vs kniha
Musím říct, že se mi tento díl četl "nejhůře" ze všech dílů, protože už jsem věděla, jak všechno dopadne. Udělala jsem jednu velikou chybu a to, že jsem si pustila film, a pak se vrhla hned na druhý a třetí díl v domnění, že jedničku číst nemusím, protože už jsem viděla film. Taková hloupost! Kniha se s filmem vůbec nedá srovnávat. Jako vždy, kniha je mnohem, mnohem lepší! Myšlenky, pocity, vysvětlené scény, které vám ve filmu nedávaly smysl, ano, všechno tady je.
Strach z Her z filmu vycítíte, ale tu pravou hrůzu pochopíte jedině z knížky. Strach o rodinu ve Dvanáctém kraji, soustředění při lovu, nervozita při rozhovorech a mnohem více. Autorčin styl psaní mě jedním slovem dostal, obálka je jednoduchá, krásná a postavy? Geniální.

aréna
Pokud jde o zlom, kde se kniha stala o dost čtivější, je to právě začátek Hladových her, tedy příchod do arény. Nechci tím samozřejmě říci, že kniha nebyla čtivá, byla a jak!, ale konečně to dostalo tu správnou atmosféru. Stránky jsem hltala jednu po druhé, dokonce jsem si zakázala přečíst zbytek za večer, protože jsem se s knihou nechtěla tak brzy rozloučit.

dívka v plamenech
Upřímně? Někdy jsem měla sro chutí Katniss jednu vrazit. V některých momentech mi přišla hrozně cholerická, hrozně výbušná, že to občas malinko přeháněla. Za co jsem ji ale opravdu obdivovala, byla její inteligence. Co udělat, abych dostala nějaký dar od sponzorů? Jak si naplánovat potraviny? Jak najít vodu? Jak přežít? A mnoho dalšího. Moc se mi líbilo číst její myšlenky. Ale taky jsem si připadala docela hloupě, protože bych na takovou věc v životě nepřišla! (Trapas.)
Co ale nedokážu pochopit. Jak to, že se do Peety doopravdy a hrozně moc nezamilovala? Vždyť on je tak dokonalý! Jak vymýšlela, aby ji zachránil, jak on do ní byl bláznivě zamilovaný! (No nezbožňujte ho.) Zkuste schválně uhodnout, jaká byla moje nejoblíbenější postava.


Četla jsem hodně recenzí na Arénu smrti. Většinou všichni psali, že to je nejlepší díl z trilogie. Já nemůžu dělat nic jiného, než jen souhlasně přikyvovat hlavou. Ano, ano, toto byla opravdu povedená kniha, ke které nemám absolutně žádnou výtku. Není proto divu, že hodnotím číslem pět!
Za poskytnutí výtisku děkuji nakladatelství Fragment.
Četli jste Hunger Games? Viděli první díl?

CONVERSATION

7 komentářů:

 1. Tahle knížka patří mezi nejlepší, které jsem kdy četla. A ty filmy jsou také hrozně boží. Máš sice pravu, že Katniss občas.. no, však víš, ale jednu bych jí za to nevrážela, asi bych se netrefila. Máš pravdu i v tom, že když víš, jak to dopadne, je to vlastně nuda. Pak prostě jenom čekáš na konec. I tak se mi ta knížka líbila a tobě taky. :)

  ReplyDelete
 2. Jo, jednička byla rozhodně nejlepší a udělalas obrovskou chybu! :D Sice jsem film neviděla, ale i tak vím, že knížka je určitě lepší ;D Mě se Katniss líbila :) Asi i víc než Peeta. :P Když jsem dočetla třetí díl byla jsem strašně smutná... :D A pořád jsem -_-

  ReplyDelete
 3. Tak samozřejmě, že knížka je lepší než film, ale zrovna u Hunger games jsem po dokoukání filmu jen nelomila rukama, co to proboha s tím příběhem udělali.
  Naprosto bych ale vypustila Peetu, protože jeho zbožňování Katniss mi lezlo hodně na nervy. (Ale je pravda, že se to hodně prohloubilo tím, jak ho všichni zbožňují. Předtím než jsem si přečetla padesát tisíc recenzí mi až tak nevadil, teď ho nesnáším.)
  Jinak, hezká recenze.:-)

  ReplyDelete
 4. Já jsem film ani knihu neviděla :/ Vím asi si myslíte, že jsem divná, ale nějak jsem se k tomu nedostala, ale strašně bych chtěla. Tento článek se ti moc povedl :)

  ReplyDelete
 5. Knížku jsem nečetla, ale i film se mi líbil :) Akorát mi přijdou zajímavé některé Tvé poznatky z knihy, které ve filmu člověk ani pochopit nemůže.. Třeba ty její myšlenky, ve filmu je spíše jen to co dělá, ale člověk někdy neví jaký má opravdu úmysl, nebo city..

  ReplyDelete
 6. Napsala jsi to skvěle! Je škoda, že jsi nejdřív viděla film, ale na druhou stranu se cení, že ses do toho dala i tak, mě by asi ten film odradil, nevím.

  My máme z té edice asi deset knížek, ale žádná z nich mě neláká takhle moc. :D

  ReplyDelete
 7. Ahoj :)
  nominovala jsem tě do tagu Liebster blog awards více se dozvíš tady:
  http://betweenpaperandmind.blogspot.cz/2013/10/liebster-award-tag.html

  Budu ráda když se zapojíš :)

  ReplyDelete

Děkuji za každý komentář! :)