Tma a prázdnota

Základní informace 
Autor: Carrie Ryanová
Žánr: Hororová romace
Rok vydání: 2013
Série: Les rukou a zubů 3
Anotace: Rozpadající se mrakodrapy Temného Města jsou jedním z mála útočišť živých lidí ve světě plném oživlých mrtvých. A budoucnost se zdá být ještě pochmurnější než přítomnost… Poslední bašta civilizace se hroutí a zároveň s ní se hroutí i Anniny dosavadní jistoty. Na pozadí umírajícího světa prožívá lásku, zklamání a sžíravé vnitřní konflikty. Shledává se se svou dlouho ztracenou sestrou, s přítelem, kterého milovala, ale který se změnil, a také se záhadným mladíkem, jehož výjimečnost je darem i prokletím zároveň. Anna by chtěla žít, ale zatím se jí daří stěží přežívat. Podaří se jí najít samu sebe i bezpečné místo, kde by mohla naplnit své sny?


Jedná se o poslední díl hororové trilogie, kterou jsem si naprosto oblíbila. Předchozí dva díly jsem četla už před hodně dávnou dobou, a tak jsem si musela oživit alespoň částečně nějaké informace z internetu, abych byla v obraze, a nečetla knížku jen tak, aniž bych si o ní něco pamatovala. Zašla jsem opět k mému oblíbenému regálu, a jak tak koukám, narazila jsem právě na tuto knihu. Bez jakéhokoli váhání jsem ji čapla a už se těšila, jak si lehnu do postele a dám se do čtení. Musím říct jedno, jsem lehce zklamaná.

Když jsem četla anotaci, pomyslela jsem si, že by to mohlo být dobré. Předchozí dva díly se většinou odehrávaly v Lese, kde byla ta správná tajemná a hrůzostrašná atmosféra. Co se posledního dílu týče, Temné Město bylo pro mne zklamáním. Celý děj, až následně na závěr, se odehrává právě tam. Musím říct, že Lesu se to nevyrovná ani za mák. Jistě, že jsou tam momenty, kdy napětím zapomínáte dýchat, ale pak to začíná být pomalu nudné, a vy jenom otáčíte stránky. Párkrát se mi dokonce stalo, že jsem se zapřemýšlela a četla, aniž bych vůbec věděla, co čtu...

Co se postav týče, to je něco úplně jiného. Byla jsem ohromená, jak hlavní hrdinka, Anna, dokáže zvládat situace, kde by se normální dívka v jejím věku totálně sesypala na zem. Obdivuji její odhodlanost, nebojácnost, touhu žít. Postupem času zjišťujete, že se její charakter mění. Je silnější, všímavější, bystřejší. Líbilo se mi, jak autorka popisuje její myšlení, jak plánuje cesty na útěk, jak logicky uvažuje. Báječné. Ostatní postavy by také stály za zmínku. Catcher a jeho neustálý strach z toho, že někoho nakazí. Ochránce Elias a nevdávající se Gábi.

Kniha je psaná v první osobě- tentokrát z Annina pohledu. V prvním díle (Les rukou a zubů) to byla Mary. Žena, která se starala o Anninu sestru- Gábi, která je zas hlavní hrdinkou v druhém dílu. (Vlny zmítané smrtí.) Začala jsem přemýšlet, která z těchto žen byla napsána nejlépe. První díl byl naprosto dokonalý! K druhému dílu také nemám co vytknout. Připadá mi, že třetí díl už slouží jenom jako závěr, protože mi druhý díl nepřipadal ukončený, a už to prostě není ono. Je ale fakt, že děj utíká neskutečně rychle. A to ve všech dílech. Za necelý den jsem měla knihu přečtenou. ale nezanechala ve mně to, co knihy předchozí.

V celé knize je minimálně štěstí. V předchozích dílech se alespoň objevily momenty, kdy se zdálo, že bude všechno dobré a najednou BUM! Ejhle, ono není. Přidávalo to na emocích, kterými jsou knihy přeplněné. Láska, hrůza, bolest, smrt, naděje. Všechno se prolíná pořád dokola a dokola. V tomto dílu to všechno překryla deprese. Samozřejmě, že byla pořád naděje, že se z toho dostanou všichni živí a zdraví, jenže to byly pouze občasné plamínky, které zkrátka tak emocionální nebyly. Musím se přiznat, že u předchozích dílů jsem brečela. Teď neukápla ani slza.

Tak můžeme dát alespoň nějaký klad na konec, no ne? Obálka a detaily se mi moc líbily. Na obálce je vždy zobrazená hlavní hrdinka (Alespoň doufám, že je to ona.) a zdobení stránek není nikterak přehnané. Zkrátka akorát.

Závěr? Možná se zdá z textu, že se mi kniha nelíbila, ale to není pravda. Líbila se mi moc, protože se mi nápad neskutečně líbí, fantasy spojené s hororem? Paráda! Jenom se tento díl zkrátka podle mého nevyrovná dílům předchozím. Jo, hltala jsem někdy stránku po stránce a dychtila, co se stane, jenže takových momentů nebylo moc. A tak:
Závěrečný díl, který zakončil trilogii, kterou naprosto zbožňuji, byl nabitý emocemi, ale zdá se mi, že to bylo tak trochu vynucený konec, jenž už byl tak trochu bez nápadu.
Hodnotím sedmičkou.  

Četli jste nějakou z knih? Zaujala vás?
Tak či tak. Jestli máte rádi takovéto knihy, neváhejte a přečtěte si je, neboť jsou opravdu, ale opravdu dobře napsané. Takže:
Uteč, než tě les pohltí..., Nech oceán za zády a běž... a nezapomeň, že Jen přežívat nestačí...
 

CONVERSATION

10 komentářů:

 1. spisovatela má super knihy :) tu KNÍŽKU : TMA A PRÁZDNOTA z vyprávění znám :) .

  ReplyDelete
 2. Tuhle knížku si přidám na můj read-list, kam si péšu knížky, které přečetli lidé z blogu a napsali něco takového, jako teď ty.
  Je to sice hororové a já horory moc nemusím, ale hrozně mne to zaujalo a tak si plánuju půjčit i ty předešlé díly, podle tvého vyprávění. I když se to už neodehrává v lese.
  Také se mi to stává, že prostě čtu slova, ale pak se zamyslím, že vůbec nevím, co čtu... tak si to přečtu znova. :) Každopádně se dám to čtení, protože jsi mne hrozně navnadila. :)

  Děkuji ti za tvůj komentář u mě. Abych se přiznala - článek je vlastně napsán z mého úhlu pohledu, vzpomínala jsem na dovolenou, kdy jsme navštívili takové místo.. chtěla jsem to pojmout jinak, i když mi pak došlo, že je to trošku matoucí, nechtělo se mi to předělávat. Navíc bych ocenila, že jsi se vážně vyjádřila k článku - ne jak slečna před tebou, nad jejíž komentářem jsem se musela pousmát. :)

  ReplyDelete
 3. Tvoji radost z košile naprosto chápu. Já mám zatím jenom dvě takové, ale také jemám hrozně ráda. Tadyvtomhle mám výhodu, u nás nikdo nemá a nezná whi, takže nikdo nenosí to samé co já. :3 :D Ale kašli na to, co kdo nosí, nos to, v čem je ti fajn. Třeba já - svetry i v létě! :D
  Máš ráda 1D? :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. To já se vsadím, že jakmile půjdu první den do školy s tou košilí, bude ji mít ještě několik holek a já se půjdu zahrabat. :D

   Delete
 4. Nečetla jsem teda nic, ale vypadá to zajímavě. A jelikož já doma tuhle knihu bohužel nemám tak si jí asi ani nepřečtu, ale chtěla bych zajít do knihovny kde jsem nebyla asi 3 roky :D Ale třeba až zajdu s BFF do knihovny tak se po ní možná mrknu jako po první knížce, kterou si budu chtít půjčit snad jí seženu. Miluju horory a tohle je přeci hororovější jak píšeš tak snad si to přečtu :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Určitě si ji přečti, celou sérii, je to výborně napsané! :)

   Delete
 5. Horrory nikdy neboli, nie sú a zrejme ani nebudú mojou šálkou kávy, lenže keďže v niektorých situáciach sa pravidlom nesúď knihu podľa obalu riadim, a v niektorých nie, teraz sa ním nebudem riadiť a ten obal sa mi zapáčil. Uvidím, uvidím, či na to budem mať gule. :D
  Každopádne, recenziu si napísala skvele. :)
  A strašne ďakujem za pochvalu k booklover´s lovestory, vieš ako si ma potešila? :D

  ReplyDelete
 6. Na ombre mám taky spadeno. :Dd nevím teda, jeslti by mi to slušelo, když mám kudrnato-vlnitý-cuchající-se vlasy. :(
  Možná bych taky mohla zkusit jiný žánr knih. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ach, já sepicnu s tou adresou :DD

   Delete
  2. Já bych to ombre zkusila. :)

   Delete

Děkuji za každý komentář! :)